Családtagnak számít-e a feleség vér szerinti édesanyja?
Jogi értelemben véve van a hozzátartozó és a közeli hozzátartozó fogalma.
Az anyós hozzátartozó, viszont nem közeli hozzátartozó. A közeli hozzátartozók: a házastárs, bejegyzett élettárs, egyeneságbeli rokon, örökbefogadott, mostoha- és nevelt gyermek, örökbefogadó-, a mostoha-,nevelőszülő, testvér.
Vannak, akik a közeli hozzátartozóikat nevezik családnak, de a legtöbbünk családtagnak vesszük az anyóst, apóst, sógort, sógornőt, stb.
Rokonnak nevezzük azokat az embereket, akik egy családba tartoznak. A Magyar néprajzi lexikon szerint az alábbi rokonsági típusokat különböztethetjük meg:
Vérrokonság: leszármazás útján létrejött rokoni kapcsolat. A vérrokonságba nemcsak a vér szerinti rokonok, le- és felmenők, hanem az adoptáció (örökbefogadás) útján bekerültek is beleszámítanak.
Házassági rokonság: házasság útján létrejövő rokoni kapcsolat, a házasság révén a két rokonsági csoport tagjai passzívan, elhatározásuktól függetlenül kerülnek rokoni kapcsolatba.
Szűkebb értelemben nem, tágabb értelemben igen. Szűkebb értelemben azért nem, mert a szük család általában férj, felesés és gyermekből tevődik össze. Érdekes, hogy egyesek jogi oldalról közelítik meg ezt a kérdést. Ha ez a helyzet, akkor tudniuk kell, hogy a Ptk. csak polgárjogi ügyekben mérvadó, egészen más ahelyzet hatósági, vagy büntető ügyeknél.
Inkább úgy özelíteném meg, hogy a gyakorlatban mi a helyzet. Ha együtt él valaki az anyósával és közös háztartást tartanak fenn, azaz közös a konyha és a pénzkezelés is , akkor igen, családtag. HA együtt élnek, de külön háztartásban, akkor nem. Csupán közeli rokon..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!