Kutya ló mellé?
Ne a ló mellé vegyél kutyát, hanem magadnak. Olyat, ami a te elvárásaidnak megfelel (küllem, méret, kinti/benti, mozgásigény, termperamtnum, stb) és aminek az igényeit ki tudod elégíteni.
Kis túlzással a nagyon kisméretű és a nagyon nagytestű, lomha kutyák kivételével cirka 100 fajta közül választhatsz, a fentiek függvényében. Ha terepre szeretnéd vinni, lehetőleg ne vadász fajtát válassz, illetve ne olyat, aminek a szőre kényes. Jó lenne tudni, hogy milyen igényeid vannak ezen kívül és akkor szűkíthetnénk a kört, illetve menhelyeken körülnézve biztosan találnál olyat, ami az igényeknek megfelel.
Az óriás schnauzer eredeti feladata kocsik, lovak kísérése, védelme volt. Kitartó, amely nem csak bírja, de igényli is a sok mozgást.
Örző-védő lévén viszont határozott gazdát igényel, és jó kiképzést, idegenekkel szemben elég bizalmatlan, sőt harapós lehet megfelelő iskolázás nélkül.
Nem tudom az elsőnek mi kifogása van a vadászkutyák ellen, kopók, vizslák, agarak is kitartó, futást bíró fajták, megfelelően tanítva lovas mellé kísérőnek is kiválóan alkalmasak, főleg a vizslák, pointerek szetterek.
Valóban, nagy részt szimpátia kérdése, vannak olyan fajták, amelyeket nem alkalmasak valami oknál fogva a feladatra, de van bőven választék, amelyekből egy hibátlan csontozatú, egészséges egyed kitűnő lovas kísérő lehet.
Barátnőmnek vizslája van, nekem egy agár/whippet keverék. Mindketten imádnak "lovagolni", neveléssel pedig kordában tartható a vadászösztön.
Egyébként a dalmata "funkciója": kocsikísérő díszkutya. Őket arra tenyésztették, hogy bírják a lovaskocsi melletti futást, és emellett még mutatósak is legyenek.
Gondolom arra gondolt az első válaszoló, hogy a vadászkutya hajlamos űzni a vadat és akkor egyrészt eltűnik a francba, másrészt simán kilőheti a vadász.
Én hordtam ki évekig az agaram, a barátnőm többször a belga juhászát, de megmondom őszintén csak a gond van velük, folyton figyelni, hogy merre kódorog, ha arra jön egy vadász görcsbe rándul a gyomrom, ahogy ki-be ugrálnak az útszéli fák/bokrok között a ló folyton megijed, szóval én végül úgy döntöttem, hogy többet nem viszem.
Nálunk a vadászok elég szigorúan veszik ezt a kérdést, ha folyton ott jön a fenekemben, akkor egyrészt folyton fegyelmezni kell, másrészt a lovat is zavarja, ha meg hagyom, hogy menjen ahogy ő akar, akkor gyakran szem elől tévesztem, és ha így meglátja egy vadász gazda nélkül, nagy eséllyel kilövi.
Szerintem is annyira lehet csak leszűkíteni a kört, hogy a túl kicsi és túl nagy kutyák nem jók (én nem tudom mekkora terepeket mennek az egyik válaszoló barátai és milyen tempóban, de dogot és rottweilert pont nem vinnék...), ezen kívül bármi.
Az nagyon fontos, hogy fegyelmezett legyen, az én agaram pl nagyon jól tudott jönni mellettem, forgalmas helyen se volt gond, ül, marad, minden megy neki, kivéve, ha vadat lát sajnos.... mert akkor elszáll az agya és a nyomába ered, csinálhatok én bármit.
5-ös válaszoló vagyok.
A vadűzés is nevelés kérdése szerintem. Az én agár/whippet keverékem is megindul a nyúl után, ilyenkor egy kicsit, pár száz métert hagyom, aztán szólok neki és visszajön (kb. 9 hónapos). Barátnőm vizslája ugyanez, őt még tüzelő szukáról is simán le lehet hívni.
nem, a vadűzés nem nevelés kérdése. amíg csak kergeti visszahívható, egyszer kapjon el egyet, vagy legyen olyan kutyával, ami elkap, érezze meg a vér szagát és megnézem hogy hívod vissza...
az agárnál a vadűzés nem nevelt dolog, hanem ösztön. kívánom neked, hogy sose legyen együtt olyan kutyával, ami el tud kapni bármilyen vadat, mert utána nincs megállás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!