Mit ajánlotok, hogy kezdjek neki a tavasszal? (nem rövid)
Nos, van egy szívem lova, mint mindenkinek. De az én választottam nem egy egyszerű bújós ló, aki tökéletes nevelésben részesült. Szegény nagyon el lett hanyagolva és rossz idomítást kapott. Az évek során csak romlott hiszen nem kapott sem komoly lovast, sem komoly idomítást. A ló egy kupec ló, aki minden rossz génekkel lett megáldva. Egyik kifejezett hibája a feltűnően rövid nyak. Sokak szerint ez okozza azt, hogy nem tud normálisan támaszkodni, hiszen nem tud ráhajolni a zablára rövid nyaka miatt. A másik, hogy az évek során összeszedett tapasztalat miatt, érzéketlen mind a zablára, mind pedig a csizmára. A pálcázással sem lesz jobba helyzet hiszen nem nagyon izgatja a pálca se. A másik rossz tulajdonsága az, hogy nagyon visszatartó. Ha hajtom, még jobban visszatart. Mondjuk ez az ősz folyamán javult, de a tél alatt nem volt lehetőség a lovaglásra, így egy kis visszaesésre számítok. Én azt hiszem el tudom nála érni amit csak kell, de mivel a nyáron ugratásra is sor fog kerülni amit eddig szintén nem csinált, valahogy vissza kéne adni a menőkedvét, és azt hogy érzékelje mind a zablát, mind pedig a csizmát.
Jöhetnek az ötletek. Minden jellegű segítséget szívesen fogadok. :)
Még egy kérdés: Korábban említettem, a rövid nyakat. Tényleg előfordulhat, hogy emiatt nem tud támaszkodni, hogy a rövid nyaka zavarná??
Már az első mondat nem tetszik: "Nos, van egy szívem lova, mint mindenkinek." Ne általánosíts!
Egyébként pedig szerintem kérdezz meg egy szakértőt, ő legalább biztos infokat ad.. az internetnek nem mindig lehet hinni :/
Miért nem tetszik az első mondat? Mi baj van vele? :O Hát, én gondoltam, hogy mindenkinek vagy egy kedvenc lova beleértve a sajátját. Nekem ne mondja senki, hogy nincs! :)
Amúgy komoly szakértőt nincs lehetőségem megkérdezni, egyedül oktatóm. Tőle hallottam egy véleményt, de tudom, hogy itt vannak olyanok is akik nagyon értenek a lovakhoz. :) Elsősorban ő tőlük várok egy kis segítséget, vagy tippeket! Meg az utolsó kérdésemre a választ!
Először is tölts vele minél több időt, kényeztesd egy kicsit. És ahogy csak lehet vidd ki terepre. Nem kell vele semmilyen gyakorlatot csinálni, csak hagy menjen amerre akar, hagy érezze hogy nem is olyan rossz menni. Inkább te kövesd az ő mozdulatait, ha ügetni kezd akkor adj neki jelzést. Te igazodj hozzá a kezdetekben, hogy újra rájöjjön mit jelentenek a jelzések. Ne legyél vele erőszakos, a lényeg egyenlőre nem az, hogy tökéletesen utasításra csináljon mindent, hanem hogy megszeresse a lovaglást. Adj neki jó sok jutalmat. És lehet picit többet abrakolni hogy meglegyen a mozgásigénye.
És szerintem rövid nyakkal is tudnia kéne támaszkodni. Ezen sok speciális hevederrel valamint segédszárakkal való futószárazással lehet javítani, hogy rájöjjön, sokkal könnyebb támaszkodással menni. :)
Na igen a futószárazást is már beterveztem minden napra. Meg, hogy berakok rudakat a körbe és akkor azon átügetni meg átvágtázni amikor már jól megy! :)
Értem, köszönöm :) Jöhetnek még :)
Hát igen, te hiszed, hogy el tudsz érni nála dolgokat, énmeg falba verem a fejem már a leírásod alapján is... Ott kezdődik, hogy sz@rból nem építünk várat. Ha egyszer alapvető segítségekre nem reagál a ló, akkor talán nem ugrani kéne vele kezdeni, amit mellesleg soha nem csinált. Helyre kéne lovagolni, hónapok, de inkább évek munkájáról beszélünk most. Nem ugrania kell szerencsétlennek, először reagálni tűrhető módon a segítségekre, csinálja már meg eőször az alapokat rendesen. Ott folytatódik, hogy mi az, hogy pálcázással se jobb a helyzet? Ilyen mentalitással hova akarsz te lovat idomítani? Tudod milyen ronda és amatőr, mikor pl valaki hajtja a lovat, majd beurik az rohanásból vágátba, ha már nincs más választása... Na jelenleg ugyanezt próbálod a pálcával. Annak jelzés értékűnak kell lennie, nem beverni vele a lovat gyorsabb tempóba, pláne nem elrontott lovat. Meg kell neki újra tanítani, hogy mit csináljon a segítségre. És ugyanígy végigmegyünk minden egyes elrontott dolgon.
Rövid nyakkal is lehet támaszkodni amúgy, max nem könnyíti meg a dolgot.
Először is legyen az a ló legelőn, ha egy mód van rá, de legalábbis tágas karámban, lehetőleg reggeltől estig. Az mindig nagyon jól hat az agyukra.
Ha egész télen nem volt lovagolva, én futószáron kezdeném, kikötve, de csak finoman, nem kérnék tőle azonnal hajlított nyakat és támaszkodást. Minden futószáras edzés után tölts még vele időt, símogasd, kényeztesd, vidd el kézen sétálni, legelni, hadd jöjjön meg a bizalma.
Ha alapvetően megbízható a ló, tehát nem fog terepen a hosszú pihenő után túlságosan rakoncátlankodni, akkor terepre vinném és egy ideig kizárólag terepre. Ott minden ló élénkebb, menősebb. Első napokban semmit nem kérnék tőle, hadd menjen tág keretben, sok lépés, ügetés, könnyű vágták. Utána kezdenék idomítani, de azt is kinn terepen. Nézz ki magatoknak egy elfogadható nagyságú tisztást (akár egy nagykörnyi is elég, ha nincs nagyobb) és ott idomíts. Csakis olyat kérj tőle kezdetben, amit már tud. A lényeg az első hetekben a pozitív élmény! Ne kérd, hogy komolyan támaszkodjon, csak tág keretben lovagold, de a csizma soha ne maradjon el. Pálcát ne is vigyél magaddal, ez is egy pozitív dolog lehet számára, ha rájön, hogy szó sincs itt semmi rosszról, csak mozoghat egy kicsit.
Érdemes egy ideig picit jobban abrakolni (nem azonnal, hanem amikor már sokat mentek terepre) hogy "szúrja kicsit a se---gét a zab", hadd legyen menőkedve.
Legalább egy hónapig nem dolgoznék vele odabenn, talán tovább, attól függ, milyennek látom menet közben a lovat. Amikor újra bementek a lovardába, első két nap lepd meg azzal, hogy a helyszín "új", de a feladat azonos. Semmi mást ne kérj tőle, mint addig. Aztán fokozatosan lehet új feladatokat adni neki, de fontos, hogy az edzést mindig pozitívan kell befejezni. Ha tanítod a lovat mondjuk combra való engedésre és az megcsinálja, akkor hagyd békén, jól dicsérd meg és ne kérj tőle többet. A rendszeres, heti több terep maradjon meg a benti munka mellett is!
A lovardában azt is megcsinálhatod, hogy földre tett rudakon (semmi rendszer, csak egy szál rudak szétszórva a földön) élénk lépésben átlovagolsz, hosszú száron, hadd menjen lefelé a fejével, hadd nyújtogassa a nyakát.
Minden edzést odabenn teljesen odadobott száron kezdj, még ügetni is így ügess! A lényeg, hogy nyúljon lefelé a ló, hadd könnyüljön a háta is, hadd keresse ő maga a zablát. Finoman és fokozatosan kell összeszedni, és ha belefeszül, engedj! Meg kell neki tanítani, hogy a zabla nem ellenség! Ez csak úgy megy, ha bizalma lesz hozzá, akkor pedig neked kell nagyon finoman és azonnal reagálni mindenre.
Ha ügyesen haladtok, nyár közepén el tudom képzelni, hogy pici ugrásokat is tudtok teljesíteni, de ne várj a lótól túl sokat, időt kell neki hagyni mindenre.
Ami az utólsó kérdésedet illeti: a rövid nyak sosem előny, de ettől még képes lehet támaszkodni, csak nagyon sok munka kell bele.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!