Tudtnátok tippeket, hogy legyek lovaglással kitartóbb?
Kedves 33!
Nagyon is van köze a lovagláshoz.
Persze az ember úgy is csinálhatja, hogy semmi köze ne legyen hozzá, de rossz talajmunkával a rossz lovaglási élményt is elő lehet készíteni, ugyanúgy ahogy jót jóval.
Persze a sport körében nem olyan elterjedt, mert ott mindenből a maximumot akarják és minél kevesebb idő alatt. A legszélsőségesebb példája ennek a gallopp, de a lovassportok is kezdenek efelé tartani.
Jesszusom!
Komolyan itt tartunk?
Hát hogy ne lenne közé a földi munkának a lovagláshoz?
Minden ott alapozódik meg!
A ló bizalma, együttműködése, alap idomítási elvek megértetése a lóval, jelzések.
Eleve itt kezdődik a lóval való kommunikáció.
Emellett régen is a legmagasabb szintű lovaglást földi munkával alapozták, földről tanították meg a lovat helyesen mozogni, megizmosították a lovat mielőtt lovas a háára ült volna, méghozzá helyesen!
Ha ez kimarad, a ló helyes izommunka helyett más mozgásra térhet, ami helytelen.
Ezért látunk díjlovas olimpián is manapság rollkurt, lenyomott mart, mert már csak gyorsan minél látványosabb eredmény a cél, és nem maga a ló jóléte, a ló és a lovas helyes összhangja.
És jól mondja 32-es, a földi munkával is tökéletesen tönkre lehet tenni a lovat lovaglásélmény szintjén is.
Nem is értem hogy itthon hogy gondolhatja azt bárki, hogy nincs köze a lovagláshoz. Ez csak a tapasztalat-tudás hiányosságairól árulkodik.
#32 és #33
A lovaglás az elsősorban az ülés kérdése, ide értve a súlypont helyezgetését és a gerinc csavargatását is. Huszadsorban számít még a szár és a csizma. Ezekben egy jottányit nem lehet fejlődni a földimunkában.
A bizalom meg eleget fejlődik a lovaglás előtti és utáni lókarbantartó munkák során, ha azt értelmes ember végzi.
Olvassatok alapvető munkákat, mint például az örkénytábori oktatók által összeállított két könyv az 50-es évek elejéről, vagy Endrődyt, Némethyt, Klimkét, Podhajskyt, hogy a fájó tapasztalat-tudás hiányosságaitokon valamennyit enyhítsetek.
34-es vagyok.
Ezek szerint feleslegesen írtam. A (valamiért?) törölt válaszodra válaszoltam én is.
Pont hogy nem a csizmábam és a szárban, hanem pont az ülésben, az üléssegítségekben, ebbe beleértve az ülőcsontokat, az egész törzset, de még a vállat is lehet fejlődni első sorban.
Az, hogy te eddig ebben nem szereztél tapasztalatot, az nem azt jelenti, hogy nem lehet földről ezt tanítani a lónak, és saját magadnak.
Szerintem mindenkinek vannak tudásbeli hiányosságai, és ez így rendben is van, mert a lovakkal való munka elsajátításához egy élet kevés.
Én körülbelül 1 évet dolgozok földről a csikókkal, mielőtt felülnék rájuk, és amikor felülök szint már alig kell csak valamit tanítani nekik ( alapok szempontjából). Súlypontra, üléssegítségekre (mind a 3 féle ülőgumósegítségre, mind a vállra) azonnal reagálnak, ez természetes nekik. Pont, hogy a csizma és szár segítségek tanítására van inkább szükség ezek után, ha valamiért nem figyelt a ló és nem ment át az üléssegítség.
Olvastam én már az összes általad említettet, de amiről te beszélsz, az egy kultúra része. Nem csak az az egy kultúra van, és nem csak az az egy kultúra működik.
Elfogadom és semmi bajom azzal, ha az ő tanításaik alapján lovagolsz, de véleményem szerint az örkény tábori idők nem a 'felvilágosodás kora' volt a lovaglás szempontjából. Kellett ahhoz, hogy ott tartsunk ahol vagyunk, és adott több ismeretet a lovakhoz, de semmit, amik ezekben a könyvekben stb. elhangzik nem neveznék szentírásnak, és neked is javaslom, hogy akármilyen nagy nevektől olvasol, kezelj mindent kritikával, és gondolkozva olvass. Mert a nagyon is írnak marhanagy hülyeségeket.
Persze most nem arról beszéltem, amit te is írtál, hiszen teljesen egyetértek veled, hogy a lovaglás elsősorban ülés kérdése. Abban nem értek egyet, hogy az ülést földről nem lehet a lónak megtanítani, mert tapasztalatból tudom, hogy igen. Ültem sok olyan csikón akit így tanítottak, és akit nem így, érzem a különbséget, annak ellenére, hogy a lovak valahogy természetesen rá tudnak érezni ezekre.
Nem baj, ha te nem így tanítod a lovaidat, de ha még nem tanítottál be 1-2 csikót ilyen módszerrel nem kell arról beszélned, hogy nem működik. Teljesen más szintre emelkedik a ló -lovas kapcsolat is, nem csupán úgy, ahogy ápoláskor, mindennapi dolgoktól alakulna ki egy amúgy jó kapcsolat. Valakinek elég az, nekem nem. Nem kell elfogadnod, de mások elől (akik ezeket olvasnák) nem kell elzárni azt, hogy kritikával kezeljenek minden szót és írást, emellett nyitottak legyenek azokra is, amik mások számára csak meséknek tűnnek.
Nagyon szívesen elmondom röviden.
A földről több pozícióból tanítom a lovat. Először úgy, ahogy a legtöbb hatásom van rá (mellőle), aztán szépen haladok azok felé, ahogy a legkevesebb hatásom van rá (megtanulja, hogy bárhol vagyok, ugyanazokat kell csinálja). A lovat arra kérem, hogy kövesse le az én testbeszédemet. A vállával az én vállamat például. Ha ezt minden pozícióban elsajátította, a hátról való helyzetnél semmilyen különbség nem lesz. Ugyanazokat a jelzéseket adom a vállammal a földről, mint hátról, a ló pedig sokadig helyzet után felismeri, hogy az is egy ugyanolyan helyzet mint a többi, és ha ez megvan, ugyanúgy működik, mint földről.
Hosszabb alapozást igényel, de jól működik. Persze ezeket most nagy távlatokban mondtam csak.
Köszönöm az erőfeszítést. :D
Ha még zavarhatnálak, az általam felsorolt szerzők pontosan miben írtak hülyeségeket?
Hogy egy példát írjak, Klimke rendszeresen ajánlott kikötőszár használatot. Bár van olyan könyv, amiben azt írják, hogy csak végső esetben használjunk, de valahol az egyszerű cavaletti munka vagy futószárazáshoz is ajánlják.
Tudom, most kikötőszárellenes bunkó leszek, de nem azért, mert állatkínzás lenne, hanem azért, mert nem használ. Nem azt a hatást éri el, amit keresünk. Egy látványelemet ad. Ha a ló nem önerőből vesz fel helyes tartást nem fog helyesen izmosodni. Kikötőszáraknál például rendszeresen az oldalt lévő nyakizmok izmosodnak (feszesen), amitől a ló mobilitása, átengedősége csökken, de nyilván nagy könyvet lehetne írni a segédszárak-kikötőszárak alkalmazásának illuziójáról. Ezek abban segíthetnek, hogy a kezdőbb lovas nagyobb kontroll alatt tudja tartani a lovat (mert nem tudja úgy megfeszíteni a tarkóját mondjuk), nem magát a lovat szolgálják.
De nem is kell ezt nekem bizonygatnom, számos írást találhatsz, ha egy kicsit is utánanézel, de szerintem te is tudod miről beszélek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!