Kutyatenyésztésbe belefogni?
Első körben ki kell választani 1 fajtát, mindent meg kell tanulni róla, jellem, küllem, vérvonalak... Stb. Aztán érdemes felvenni a kapcsolatot a fajta hazai szervezetébe, tőlük minden lényeges információt meg lehet tudni.
De egy biztos rohadt drága mulatság már az indulás is milliós tétel és soha nem fog megtérülni.
A ti helyzetekben inkább keresettek más pénzkereseti lehetőséget.
A tenyésztés nem pénzkereseti lehetőség, hanem egy igazán drága hobbi, ahogy előttem is írták.
1. Veszel egy nagyon ígéretes kiskutyát, miután kiválasztottad a fajtát, amiről sokat tanultál, utánajártál.
2. Kölyök korától viszed kiállításokra, szűrésekre stb.
3. Ha alkalmas minősítést kapott a tenyésztésre, akkor 2 éves kora körül jöhet az első alom- a megfelelő kan kiválasztása sem egyszerű. A vemhesség alatt rengeteg odafigyelés, költség, be kell jelenteni az almot, hogy a kiskutyák kaphassanak törzskönyvet.
4. Ha minden jól alakul, akkor a fialás után megint állatorvosi kontroll, 8 hét állandó figyelem, chip, féreghajtás, oltások. Aztán vagy el tudod adni a kicsiket-jó helyre!!! Vagy nem. Beszélgetés a leendő gazdikkal, szerződéskötés. Mivel a szerződésben benne szokott lenni az eü. garancia, reménykedni kell, hogy a kiskutyák makkegészségesek lesznek.
Nekem két kutyám van tenyésztőtől, ők pont fordítva kezdték, mint ahogy ti gondolkodtok. Nekik először hobbikutyáik voltak, de annyira szépek voltak a kutyák, hogy biztatták őket a továbbtenyésztésre. Mivel a kölykök mindig egészségesek és tökéletesek voltak, így szájról-szájra terjedt a hírük. Egy kutyánál 2 évente van egy alom, ezért előjegyzést vesznek fel a kiskutyákra. A leendő gazdiknak várniuk kell, de megéri a várakozást. Ők bármikor visszafogadják a saját kutyájukat, ha a gazdi meggondolná magát, vagy valamiért megválna tőle.
Bocs, ha hosszúra sikerült, de a tenyésztés nem olyan egyszerű dolog, mint azt gondolnák. És főleg nem könnyű pénz. Hanem felelősség, rengeteg befektetés és folyamatos felügyelet.
Én is csak az előttem szólókat tudnám ismételni, a tenyésztés egy hobbi, amire a civil munkádból megkeresett pénzt költöd.
Viszont kutyapanzió üzemeltetése jövedelmező lehet.
Ha megélni is nehezen tudtok, akkor felejtős. A tenyésztés az első években mindenképpen csak viszi a pénzt, nem hozza, utána is sok mindentől függ, hogy haszonnal tudsz-e kiszállni egy-egy alomból.
Megélni ebből nem lehet, inkább egy drága hobbi.
A tenyészszuka megvásárlása és megfelelő felnevelése (etetés, orvos, szűrővizsgálatok, tenyészszemle, jó esetben kiállítások, ill. bizonyos fajtáknál kutyaiskola, munkaeredmények stb.) legalább 1 millió Ft-ot elvisz az első alomig, de inkább többet. Ez csak egy db kutya. És még akkor is közbejöhet bármi, ami miatt nem lehet mégsem tenyésztésbe fogni. Ha lehet is, élete során lehet mondjuk max. 4 alom tőle, de inkább 3. A kölykök felnevelése stb. is rengeteg pénzt emészt fel. Nem lehet előre tudni, mennyi kölyök lesz. Stb. Stb.
Tehát, ilyesmibe akkor érdemes belefogni, ha:
1. elkötelezett vagy egy fajta iránt, arról mindent tudsz és tanulsz róla folyamatosan, és életstílusod a kutyázás.
2. Sok kezdőtőkével rendelkezel (milliós nagyságrend).
Na, megjött a lepontozó manó... Vagy csak a #9-es trollkodik, nem tudom.
Különben nem csak a kutyatenyésztésnél van így, hogy ráfizetés, hanem gyakorlatilag minden állatfajtánál. Csak hogy ne érződjön úgy, hogy rosszindulatból mondjuk. A csirkéket sem véletlenül tenyésztik hatalmas farmokon, ezres nagyságrendben, mert egyébként nem lenne belőle profit. És kutyánál ezt ugye meg sem tudod tenni, mert nem haszonállatról van szó.
Én nem is hiszem, hogy ebből kellene megélni. Az az 3-4 tenyésztő, akivel nagyjából képben vagyok rendes, tisztességes munkát végez és esze ágában sincs a kutyáiból megélni. Kennelnév természetesen kiváltva, tenyészállatoknál minden papír, orvosi szűrés elvégeztetve, viszont kétévente talán, ha egy alom van, akkor sokat mondok.
Abba az egy alomba viszont iszonyatos energiákat fektetnek, onnantól kezdve, hogy kan kiválasztása, mit eszik a szuka, vitaminok, első 10 napban folyamatosan otthon lenni a kiskutyákkal, besegíteni a táplásban, ha túl sok a kölyök, olyan kezdeti szocializációt kapnak, hogy az hihetetlen (hangok, textúrák, élmények, szobatisztaságra nevelés alapjai stb.), kiskutyák jellemének megismerése, a számukra megfelelő gazdi kiválasztása, izgulás, hogy tényleg olyan jók, mint amilyennek kinéznek, soroljam még? Ja igen, ha nincs 10 hetesen gazdi, akkor tovább tartás. Ha abszolút nincs gazdi, akkor megtartás, még akkor is, ha nincs tenyészértéke a kutyának, csak akkor ivartalanítva.
Nálam a kutya elsősorban társállat. Nincs nagyobb gondom azzal, hogy hatszámjegyű összeget fizessek ki egy kölyökért, viszont baromi magasan van nálam a léc, hogy honnan vennék kutyát. Ti a kennelek miatt már buknátok nálam a dolgot. Meg az azzal járó nagy számú kutyával.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!