Most akkor tenyésztővel vagy szaporítóval volt dolgom?
Nemrég vettünk egy kiskutyát. Fajtatiszta, egészséges kutyus, 8 hetesen hoztuk el, oltási bizonyítvánnyal és - életkorának megfelelően - egy parvo oltással és féreghajtva. Az eladó csak két fajtával foglalkozik és rendezett szép körülményeket láttunk, három élénk, boldognak látszó kutyusból hoztunk el egyet. Kérdezte, hogy hová kerül majd, javasolt pár dolgot, hogy mivel etessük, mire figyeljünk, stb. Mondta, hogy nyugodtan hívjuk, ha kérdésünk van. Azóta cseperedik, egészséges, játékos, minden rendben van vele, ahhoz az állatorvoshoz járunk vele, ahova a tenyésztő is vitte, az állatorvos sem mondott rosszat az illetőről.
Ellenben mikor elmentünk a kutyusért, az anyakutyát nem láttuk (igaz, nem is kérdeztünk rá), nem kaptunk törzskönyvet, sem szerződést az eladásról. Számlát adott volna, de nem kértünk. Nincs csipelve a kutyus (bár 8 hetesen nem tudom, hogy szokták-e). Az is feltűnt, hogy azóta egy két héttel később született alomból is árul kutyusokat az illető.
A kutyusnak jó sora van, szeretjük és gondoskodunk róla, csak szeretném tudni, hogy most tenyésztő vagy szaporító az illető, esetleg valahol a kettő között?
Szaporító.
Plusz te csak a felszínt láttad. Lehet hogy a város végében, a telephelyen van másik 40-50 kutya is. Nem ritka az ilyen
Ha nem kaptatok törzskönyvet, akkor nem lehet fajtatiszta. Mármint hivatalosan. Még ha ismered is a szülőket, és tudod, hogy milyen fajta, ha nincs törzskönyve, akkor ennek ellenére is csak fajtajellegűnek hívjuk.
Tenyésztő meg nem adhat el kutyát törzskönyv nélkül.
Értem. A kutyus szempontjából mindegy, mert így is - úgy is szeretjük.
Gondolom egy törzskönyves kiskutyát nem lehet 100ezer alatt megvenni, igaz?
Szülőkről láttatok valami papírt? Tenyészszemle/vizsga, szűrési eredmények, törzskönyv... a "papíros" kutyánknál nekünk ezeket rögtön mutatták, ahogy szóba került.
Sem szabályos tenyésztőnek, sem szaporítónak nem nevezném. Előbbi írt volna szerződést és chippel adja, már csak azért is, hogy ha pl. továbbadnák szaporítónak vagy rossz sora lenne, akkor visszavehesse. Egyik sem akkora tétel, hogy ezzel spóroljon. A szerződés és a beazonosíthatóság hiányának az ő szempontjából két előnyét látom: kicsivel kevesebb papírmunka, illetve később nem lehet bebizonyítani, hogy tőle van a kutya (betegség stb. esetén), de ennek ellentmond, hogy számlát adott volna, úgy pedig valami nyoma mégis marad. Az egyébként előfordul, hogy nem adják rögtön a kiskutyával a törzskönyvet (származási lapot), mert előfordul, hogy nem készül el időben vagy olyan a szerződés, hogy csak bizonyos feltételek (pl. ivartalanítás) teljesülésekor adja oda.
Ha csak a hasznot leső szaporító lenne, akkor nem érdekelte volna, hogy hova kerül a kutya, illetve ők nem hiszem, hogy ajánlgatnák, hogy probléma esetén keressék őket. Na meg valószínűleg a kutya oltásain, féreghajtáson is spórolt volna.
Ha nem lenne másik alom, akkor azt mondanám, hogy fedeztették a családi kutyát, olyankor szokott előfordulni, hogy jót akarnak a kölyköknek, megkapják az oltásokat, de papírok nincsenek.
Van pár fajta amit olcsóbban is kapsz, pl.egy mudi tenyésztőtől már van 60 ezerért is. De egy ritka fajtáért (pl. pomeriániai) vagy ritka(hibás) színért (merle bulldog) van pofája pár szaporítónak is 100 ezer feletti árat kérni.
Törzskönyv nélküli, chip nélküli kutya nem kerülhet ki tenyésztőtől. Ha nem csak egy látszat ez az egész normális hozzáállás, ahogy egy előző válaszoló írta, akkor megint csak nem értem, hogy ha már időt és energiát fektet a kutyáiba, akkor miért nem csinálja normális, hivatalos keretek között szaporítás helyett.
A kutyádat persze nem érinti, remélhetőleg nem jön ki rajta valami öröklött betegség, ami amúgy szűrhető lett volna, de nem jó az ilyen embereket támogatni azzal, hogy tőlük vásárolsz. Ugyanis emiatt éri meg nekik, hiszen van kereslet a kölykökre. Lehet, hogy 30-50 ezerrel többért már kaptál volna rendes tenyésztőtől is kölyköt.
#8: Az első gondolatom, amikor a kutya mellett döntöttünk az volt, hogy menhelyről fogadjunk örökbe. Ezt csakis azért vetettük el, mert lakásban élünk és erkély sincs, ezért nem akartam egy olyan keverék kutyust elhozni, amelyiknél nem tudni, mekkorára nő vagy, hogy a mozgásigénye, természete megfelelő-e a lakásban tartásra.
Párom által kicsit rágva is volt a fülem, pedig ha hagy egy kicsit több időt, akkor jobban utána nézek és inkább kicsit drágábban, törzskönyves kutyát veszünk.
Kezdő gazdik vagyunk, korábban nem is tudtam erről a tenyésztő-szaporító helyzetről.
Sajnos rengetegen beleesnek ebbe a hibába első kutya esetén, a tudatosabbakat pedig hamar behálózzák az ilyen "normálisabb" szaporítók. Reméljük nem lesz gond a kutyával, de most legalább már tudod. Érdekes módon kis időn belül ez a 2. ilyen kérdés, hogy a gazdi nem sokkal vásárlás után bizonytalanodik el, hogy lehet, nem volt igazi tenyésztő az eladó.
A jövőre nézve úgy mehetsz biztosra, ha a kutya mellé törzskönyv, oltási könyv mindenképp jár, és helyben meg is kapod, a kölyök 8 hetes vagy idősebb. Chip, szerződés, garancia akár, a szülőknek szűrései, kiállítási eredményei vannak, az ár pedig átlagban 120-150 ezer Ft-tól kezdődik. Ha nem vagy biztos, vagy a tenyésztőnek vélt egyén megbízható, nem ad oda valamilyen papírt akkor ne vedd meg a kutyát, jogod van visszalépni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!