Miért lett ilyen nagy divat a gabonamentes táplálás?
Több állatorvost is megkérdeztem erről, mindannyian azt mondták, hogy semmilyen egészségügyi alapja nincs a dolognak, csupán egy új trend, amit a táp piac meglovagol.
A természetben a kutyák ősei mindig is ettek gabonaféléket, mert abból nyerték a szénhidrátot, a húsból pedig a fehérjét. Az elejtett növényevő állatnak is például a belsőségeit falták be legelőször. El sem tudom képzelni, hogy kinek honnan jött ez az ötlete, hogy nincs szükségük gabonára, és hogy ártalmas lehet nekik.
A macskáknál még megértem, mert ők eredetileg tényleg kizárólag húsevők, a kutyák viszont nem.
Egy időben még én is bedőltem ennek a divatnak, és sorra vettem különféle gabonamentes tápokat a kutyámnak, de rá kellett jönnöm, hogy egyszerűen nem jó neki. Nem tudja megemészteni, teljesen felborítja a "belső működését".
Ti mit gondoltok?
Érveket, ellenérveket kérek!
Ajánlom, hogy akkor hasonlítsd össze egy normál Pedigree, egy gabonamentes N&D és egy normál Royal Canin összetevőjét például, hogy hány % a hús és a gabona ill. az analitikai összetevőket pl.:
PEDIGREE ADULT MINI SZÁRAZELEDEL MARHAHÚSSAL ÉS ZÖLDSÉGEKKEL összetevők:
Válogatott gabonafélék, Hús és állati származékok (ebből 4% marhahús a barna színű szemcsékben), Olajok és zsírok (ebből 0,5% napraforgóolaj), Növényi eredetű származékok (ebből 2% szárított répapép), Ásványi anyagok (1,9%, ebből 0,7% nátrium-tripolifoszfát mint aktív összetevő a barna színű szemcsékben), Növényi fehérje kivonatok, Zöldségek (4% sárgarépa a narancssárga színű szemcsékben, 4% zöldborsó a zöld színű szemcsékben)
Analitikai összetevők:
Fehérje 22,0 %
Zsírtartalom 13,0 %
N&D GRAIN FREE DOG ADULT LAMB & BLUEBERRY összetevők:
Friss kicsontozott bárányhús (26%), dehidratált bárányhús (25%), burgonya, szárított egész tojás, friss hering, szárított hering, állati zsír, halolaj, növényi rostokmint a borsó, szárított répa, szárított lucerna, inulin, fruktooligoszacharidok, mannán -oligoszacharidok, áfonya por (0,5%), szárított alma, gránátalma por, szárított édes narancs, spenót por, útifű (0,3%), őrölt fekete ribizli, nátriumklorid, szárított sörélesztő, kurkuma gyökér (0,2%), glükózamin, kondroitin-szulfát
Analitikai összetevők:
Nyers fehérje 38,00%
Nyers zsír és olaj 18,00%
ROYAL CANIN MEDIUM ADULT összetevői:
kukorica, kukoricaliszt, búzaliszt, dehidratált marha- és sertésfehérje*, dehidratált baromfifehérje, állati zsiradék, búza, hidrolizált állati fehérjék, ásványi sók, cukorrépapép, halolaj, szójaolaj, élesztők, élesztő-hidrolizátum (mannán-oligoszacharidok forrása).
Analitikai összetevők:
Nyersfehérje 25,00 %
Olajok és zsírok 14,00 %
Konklúzió: előbbiből és az utolsóból a kutyádnak közel kétszer annyit kell megennie ugyanannyi tápanyagért, miközben szénhidrátot visz be amitől hízik, ellenben egy óra múlva éhes lesz mivel kb. olyan mintha McDonald's-ot evett volna, de legalább a gazdinak "feleannyiba" kerül az etetés, ami nem igaz mivel a jobb tápból elég lenne az etetési adag fele mivel abból minden tápanyagot be tud vinni és nem lesz éhes egy vödörnyi kaja után. Tehát ezért érdemes gabonamenteset adni, mert abban is vannak rostok amik hasznosak a bélnek csak nem épp gabonából hanem egyéb zöldségekből, gyümölcsökből ill. nem veszik el a helyet a hústól ami a Pedigreeben mindössze 4% (!), az N&D-ben 51% a Royal Caninben pedig rá sem merték írni... Az pedig remélem tiszta, hogy az összetevőknél a sorrend úgy van, hogy az első a sorban az amiből a legtöbb van és így tovább.
#14
Kis kiegészítés/korrekció: A sütőtökös N&D-ben 60% hús van a sima gabonamentesben 70%, csak a hal nincs százalékosan kiírva, ellenben ott a csomag elején és a honlapon is.
Szénhidrátra természetesen szüksége van a kutyának, más kérdés, hogy a gabona nem épp a legideálisabb forrás.
Akárhogy is nézzük, a kutyatápokba nem az a minőségű élelmiszer került, mint amit mi emberek eszünk, ez tény. Ugyan ez a helyzet a gabonával is. A fuzáriumos, penészes gabonát is bedolgozzák.
Nem is beszélve arról, hogy sok országban már engedélyezett a génmódosított gabonafélék termesztése, ami komoly veszélyt okozhat!
Továbbá ott a gluténérzékenység, allergia... nem véletlenül van alapja az emberek között is a gluténmentes étkezésnek!
Összefoglalva tehát ha már szénhidrát, akkor inkább rizs, burgonya, borsó! Sokkal minőségibb szénhidrát forrás. Nem véletlen, hogy a komoly bodybuilderek is a rizst pártolják a legjobb CH forrásnak, a kenyeret meg egyéb gluténes ételeket pedig kerülik.
Úgyhogy a természetben sem a búzát, kukoricát, stb ette a farkas! Ami a zsákmány gyomrában van, az teljesen más kategória, és más a szénhidrát-fehérje aránya, mint egy Pedigree-nek.
A kutya húsevő. Elsősorban a húsból nyer tápanyagot. Nézz meg pár vadállatról készült videót ahol eszik a zsákmányt. Nem a gyomorral kezdik, csak ott kezdik meg a zsákmányt mert ott a legkönnyebb megbontani a szövetet és a bőrt, az az egyik legsebezhetőbb része minden jószágnak, vagyis a has. Igen, a kutya megeszi a belsőségek és a belekben lévő még félig emésztett növényi anyagok egy részét, mert az már a növényevő gyomrában megerjed a lebontás elkezdődött, így a kutya vagy farkas emésztőrendszere már boldogul vele. A növényevők és húsevők bélrendszere teljesen más a növényevőké hosszú, a ragadozóké rövid, nem alkalmas a növényi rostok teljes emésztésére. A rosanyag és ide a zsákmányállat szőre is beletartozik, emésztést elősegítő anyagként funkcionál.
Ez egy sima biológiai középiskolai tankönyvben is benne van csak tudni kell következtetni és értelmezni.
Természetesen szegény kutya ha gabonát kap elsősorban eléldegél vele hiszen rendkívül jól alkalmazkodik, de értsük meg a kutya ha más nem fogazata alapján a ragadozók/dögevők közzé tartozik, ezért elsődlegesen húsra, csontos húsra és belsőségekre van szüksége az optimális energiabevitelhez.
Vagy egy nagyon egyszerű megfigyelési mód.
Adj a kutyának magas gabonatartalmú tápot. Egy hónapig figyeld meg a kutya végtermékét (bélsarát) állag, szag, mennyiség. A magasabb gabonatartalmú tápoktól a kutya bélsara bőséges lesz rostban gazdag, ezért laza és eléggé szaglani fog.
Aztán egy hónapig próbáld ki a magasabb 70-80%-os hústartalmú gabona mentes vagy minimális gabonát tartalmazó tápot. A végtermék állaga keményegg lesz mennyisége észrevehetően kisebb és a szaga sem lesz olyan ordenáré mint előtte.
Logika, a több végtermék, kevesebb megemésztett tápanyagot jelent, ez nem különösebben tudományos, de teljesen tapasztalati, józan paraszti ésszel lekövethető kísérlet.
DE nem minden kutya egyforma. Lesz aki jobban tolerálja a magasabb gabonatartalmat, és a kevesebb fehérjét, és van kutya mely nem boldogul a gabonával. A végtermék megfigyeléséből hamar el lehet dönteni hogy az adott kutya mely tápanyag felhasználásban jobb.
Az enyém pl. a gabonamentes magas hústartalmat emészti jól.
De természettudományi tény: a kutya ragadozó és mint olyannak az elsődleges tápanyag forrása a HÚS. Nem a búza, nem a rizs, nem a burgonya. Ők nem legelnek, ők vadásznak, vagyis vadásznának, ha tehetnék.
#18
Hát az én kutyámnál pont fordítva van ez.
A gabonatartalmú tápoktól (NEM Pedigree és társai, hanem középkategóriás tápok) alig van széklete, napi 1-2, és az szilárd, normális, nem szaglik nagyon.
A gabonamentesektől (pl. Acana) pedig napi 5, nagyon laza, rettentő büdös széklete volt. Mielőtt még valaki a magas fehérjetartalomra fogná, kipróbálunk alacsonyabb fehérjéset is, szintén gabonamentest, de attól is legalább 4 undorítóan nagy széklete volt. Egyszerűen nem tudta valamiért a gabonamentes tápokat hasznosítani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!