Születésnapomra (most augusztusban 14 leszek) kapok egy keverek kiskutyát, nagyon édes. Az a kérdésem hogy mik az alap dolgok amikre meg kene majd tanitanom. Milyen dolgok elvarhatok egy fiatal kutyustol?
Es mikor lehet elkezdeni a tanítását?
13/l
Szia! Én is fogok kapni, csak nem ebben az évben. Tudnál róla küldeni képet? Bolondulok a kutyákért, főleg a keverékekért. A kérdésedre válaszolva pedig bármikor elkezdheted. Viszont ha kölyök kutya, egy tanács: Ne hozd el 8 hetes koráig, vannak olyan felelőtlen emberek, hogy odaadják már 4 hetesen. Ha idősebb, ha fiatalabb, egy- két hetet hagy őt, amíg megszokja a környezetet. Az alapvető dolog, hogy ahogy elhozod, egyből az új nevén szólítod, hogy megszokja. Az ül, fekszik, stb. parancsot már tanulhatja 3-4-5 hónapos korában is.:) Remélem tudtam segíteni! (:
13/L (lassan 14 :D)
Szia! Itt egy pár NAGYON hasznos tanács! :D
1. Vegyél rengeteg játékot! A kutyánknak 5 játéka van, de egyszerűen még így sem lehet rendesen lefárasztani tanítás és játék után.
2. Szocializáld! Mindig hívd ki a barátnőidet, hogy simogassák meg, játszanak vele, hogy értse a kutyus: az emberek jóakaratúak (többsége).
3. Vidd el kutyaoviba ismerkedni más kutyákkal. Nekem azonnal orvosolnom kellett a keverék kutyám problémáját, ugyanis őt kiskorában megtépték.
4. Vidd el kutyasuliba, hogy ismerkedjen az azonos nemű, ugyanakkor idősebb társaival is.
5. Az alapdolgok amikre tanítsd: Ül!, Fekszik!, Marad!, Hozzám/Ide/Gyere! . Ezek az engedelmességi feladatok, amikre mindig szükséged lehet.
Remélem segítettem. ;)
Hát lyányom, nem kapkodod el az utánajárást. Javaslom, hogy zúzz be egy jobb könyvtárba és keress magadnak szakirodalmat a témában, ugyanis erről több száz oldalas könyveket szoktak írni.
Ami nálam alap lenne:
- neve
- behívás
- ül
- NEM!
- ERESZD!
- helyedre
- szobatisztaság
- pórázfegyelem
- póráz nélküli fegyelem :)
- fésülést tűrni
- taperolást tűrni
- kapuszabály (csak akkor megy ki, ha hívják)
- hogy mit szabad rágni (játékot igen, embert, nadrágszárat, cipőt, rózsabokrot stb. nem)
- a helyes viselkedést más kutyákkal, más emberekkel, új dolgokkal, új helyeken, új helyzetekben, járművön utazást. (ezt szokták szocializációnak nevezni)
Amúgy meg létezik egy olyan könyv, hogy 101 kutyatrükk, azt akár megvenni is érdemes, kezdi az alapoktól (ül, fekszik), egészen összetett dolgokig mindent tanít, szóval egy darabig tuti ellesztek vele.
Amit neked fontos tudni és tőled elvárható:
- törvény tiltja, hogy 8 hetes kora előtt elválasszák a kiskutyát a szüleitől és az alomtestvéreitől
- minél hamarabb illik bemutatni a dokitoknak és biztos, ami biztos alapon felméretni az egészségügyi állapotát
- kölyökkutya és úgy általában a kutya helyes táplálása, különös tekintettet arra, hogy milyen a jó táp és mi az a mi mérgező a kutyának
- kicsi kutya - kicsi hólyag - kevés kontroll, balesetekre készülj, meg arra, hogy kezdetben kétóránként ki kell vinni, feltételezve, hogy benti kutya lesz.
- a kiskutya figyelme negatív másodpercekre terjed ki és az agya, mint egy lyukas szita. Szóval vedd elő a birkatürelmedet, a tanítást fogd rövidre, sok dicsérettel és jutifalival, és ne lepődj meg ha millióegyszer el kell neki magyaráznod ugyanazt.
- amit kezdettől fogva lehet neki tanítani, az a neve és az alapvető házi szabályok. (A szüleiddel beszéljétek meg mik ezek!)
- kicsi kutyának ugyanazt engedjük meg, mint a nagynak: ha nem szeretnéd, hogy egy bernáthegyi felugráljon rád, akkor egy kis termetű kutyának vagy kölyöknek se engedd, ha nem szeretnéd, hogy egy német juhász morogjon rád, dettó...
- kutyáknál, ugyanúgy mint az embereknél, van egy hisztis kamaszkor, amikor próbálgatja a szárnyait, kekeckedik stb. Szóval azért erre számíts, hogy az addig tökéletesen működő kutya, hirtelen romlani kezd, mint a befőtt a polcon és néhány alap dolgot újra le kell vele tisztázni.
Orvosi dolgok: oltási program (mikortól lehet utcára vinni), rendszeres külső- és belső parazitamentesítés (most már a szúnyog által terjesztett szívféregre is oda kell figyelni), gyakori betegségek tünetei
Első körben a nevét kell megszoknia. Aztán mindenféleképpen a behívhatóságát kell megtanulnia, mert az minden esetben a legfontosabb. Ezt úgy lehet, hogy kerten belül jutifalattal (virsli, stb.) és egy parancsszóval (pl.hozzám) hívni, és ugye ha hozzád megy, akkor odaadni a jutifalatot. Aztán ha kerten belül már a legnagyobb távolságról is megy, akkor ki lehet menni utcára, csak arra figyelj, hogy legyen veled valaki, és olyankor menjetek, mikor nincs sok autó, mert ha esetleg elkalandozik, akkor segítsen neked valaki megfogni, és kevesebb esélye legyen, hogy baleset történik. Mondjuk szerintem erre kevés esély van, de vannak ilyen kis rosszcsont kutyák :)
Aztán lehet neki tanítgatni a parancsszavakat, szobatisztaságot (bár ezt én soha nem tanítottam, maguktól rájöttek).
Az igaz, hogy olyan 3-7 hónapos kor között kicsit nehezebb lesz nevelni, mint minden kutyát, de ahogy kezd benőni a fejük lágya, már jobban szót fogadnak. Én ilyenkor is tanítgattam őket, de inkább csak az ismerteket ismételgettem, hogy még véletlenül se felejtsék el.
Fontos kutyák közé vinned, hogy megszokja a kutyák társaságát, mert a későbbiekben jól jöhet, ha pl. viszed sétálni, akkor szerezhet barátokat, és nagyon fogja élvezni a közös játékot. (plusz kicsit leveszi a terhet a válladról, mert ha lefárasztják egymást, neked már nem kell annyit fáradoznod:D)
Én hozzászoktatnám a buszozáshoz is, nem kell minden nap, de ha úgy nő fel, hogy sokat van buszon, akkor ha bármi oknál fogva hirtelen buszra kell szállnod, nem lesz kihívás. (orvos, kirándulás, stb.)
Figyelj az etetésére, kölyökkorban napi 3-4 alkalommal kapjon kisebb adagokat. Ez az adag a tápos zacskóra rá van írva (ha táppal etetitek), de interneten is utána lehet nézni, súlyához mérten, vagy állatorvos is segíthet, ha jófej.
Bolhaírtásáról (bolha és kullancs írtásáról) gondoskodj, mert nagyon fontos, mi 3 órára vettük le a nyakörvet a kutyánkról (majdnem a legdrágább nyakörv volt),és belement 1 db kullancs, élete első kullancsa, és persze Lyme-kóros lett. (megmentettük, mert ugye időben felismertük, és aznap vittük dokihoz..).
Az oltások még fontosabbak, a kötelező veszettség ellenin kívül én a kombináltat javaslom, mert sok kiskutya oltás hiányában elkapja a Parvo-vírust, ami sajnos sokszor tragédiával végződik.
Ha anyagilag úgy álltok, és a szüleid (vagy bárki) tudna titeket hordani hétvégente, akkor kutyaiskolába is járhattok, nálunk a kutyaovi mindegyik iskolában ingyenes, nincs semmi havidíj, semmi beiratkozási díj. Itt segítenek mindenben, és a tanítása is elkezdődik, sok játékkal összekötve, és szocializálással.
Talán ez a legjobb megoldás, mert kezdő kutyásoknak megtanítják a dolgokat, ingyenes, csak az odautazás kerül pénzbe, de ha esetleg busszal tudnátok járni, az lenne a legolcsóbb. (gondolom neked van bérleted, kutyának pedig valamennyivel olcsóbb).
Sok viselkedészavaros kutyával jönnek a kutyaiskolákba, az egyik emberre támad, a másik kutyára, ezek mind-mind kiküszöbölhetőek a kutyaovival :)
Milyen kutyust fogsz kapni? :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!