Hogyan tanítsuk meg a kutyát a "marad" ill. a "hozzám" megértésére, betartására? Bő 1 éves, Illatos úti,4 napja van nálunk.
Tudom, hogy rengeteg könyv és cikk van ezekről a neten is, de még sosem volt kutyánk, és most, így év elején sok a dolog a suliban és a munkahelyen is, ezért kérném olyanok segítségét, akik gyakorlati tanácsot tudnak adni.
Labrador vizsla keverék, nagyon értelmes kutya. 3 nap alatt megtanulna az "ül" parancsot, illetve többé-kevésbé az ajtón is előreenged már.
Szeretném, ha a reggeli sétánál minél előbb szabadon engedhetném, hogy kiszaladgálja magát, de ehhez kell, hogy vissza tudjam hívni.
Délután a közeli kishegyre viszem, ott már 2. nap elengedtem, mert a többi kutyával jól kijött, és mivel velük játszott, így nem ment el. Ha közelítettem hozzá, hagyta, hogy megfogjam, és rátegyem a pórázt.
Erre reggel nincs időm, de egy jó háromnegyed - 1 órát sétálok vele, de csak az utcákban. Jó lenne, ha szegénynek nem a rövid pórázon kéne jönnie.
A behívás nem tanítás, hanem tekintély alapú. Érdemes persze jutalomfalatot használni, hogy pozitív élmény legyen számára az, hogy bemegy hozzád, de alapvetően ha nincs meg a kellő tekintélyed, akkor ha nálad érdekesebb dolgot lát, nem fog hozzád bemenni.
Amit viszont mindig tarts be, mikor behívod, hogy soha ne közeledj a kutya felé, mindig az ellenkező irányba menj. Sose legyen az, hogy elengeded a kutyát és csak a séta végén hívod be, mert ezzel a behívás számára mindig a móka végét fogja jelenteni. És soha ne büntesd a behívás megtagadást miután már bement hozzád, mert ezzel pont az ellenkező hatást éred el.
A marad feladathoz: http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__kutyak__3803512-hogya..
Eloszor is azt javasolnam, hogy sokat jarj kutyas kozossegbe es figyelj oda masok elbeszeleseire, tapasztalataira ... masodsorban nem artana elvinned a kutyadat a koranak megfelelo szintu iskolaba (ovi-alapsuli-...)
Labrador-vizsla keverek jonak tunik :) Alapvetoen alakits ki egy olyan kapcsolatot a kutyaddal, hogy mindig figyeljen rad, vigyazzon rad, vagyakozzon utanad :) Sosem fog elmenni es utasitgatas, uvoltozes, parancsolgatas nelkul is mindig latotavolsagon belul fog maradni, meg jatszas kozben is. Legfontosabb viszont a biztonsag erdekeben, hogy a jardarol valo lelepest csak endedelyre tegye es ne egyen meg mindenfele talalt, avagy mas altal adott kajat.
Visszahivasnal sokkal fontosabb az allj vezenyszo maradektalan betartasa: peldanak okaert mondjuk a kutyad atrohan egy autouton, Te eszreveszed hogy jon egy kocsi es aggodon visszahivod a kutyad, akkor nagy valoszinuseg a helyzet balesetet fog generalni, mig ha kello pozicioban megallitod a blokit, akkor nagy valoszinuseggel nem lesz gond.
Legyel a kutyad tarsa es ne egy kikepzotiszt. Kovetkezes bemutato tanitassal, amikor a kutya felfogja, hogy mit miert kell csinalnia, megfogja tenni szo nelkul. Butasag a kutyat feleslegesen terrorizalni, uvoltozni vele, jatszani a kemeny gazdit. Nem hatalommal es erovel kell rabirni a kutyat a feladatokra.
Nagyon sok kozos jatek, jutalomfalat hegyek es ertheto, kovetkezetes, bemutato viselkedes ... vegul persze sok-sok dicseret es nagy oromkodes :)
Köszönöm szépen a tanácsokat! Tudom, hogy nem megy egyik napról a másikra, épp ezért szeretném minél előbb elkezdeni, de következetesen, jól, hogy értelme legyen. Szerencsére már az első utunkon összebarátkozunk egy 2 és fél éves labradorral (és a gazdájával). A labi nagyon szépen szót fogad a gazdájának, aki nekem is ad sok jó tanácsot, illetve tippeket, a kutya pedig példát mutat az enyémnek.
Pl. otthon mér ment az "ül", de kint még nem próbáltam. Mikor először megpróbáltam leültetni, nem ment, mert persze ezer érdekesebb dolog volt. A másik kutya gazdija leültette az övét, erre már az enyém is hajlandó volt melléülni, mikor mondtam neki. Annyira aranyos volt :) Úgy tűnik, nagyjából ugyanakkor megyünk sétálni, szóval remélhetőleg ők jó hatással lesznek mindkettőnkre :)
A behívás alapszabályai:
- sose kergesd a kutyát ha meg akarod fogni
- ha nem jön oda, akkor az ellenkező irányba kezdj el futni
- ha elengeded akkor ne csak a séta végén tedd rá a pórázt hanem közben is sokszor hívd be, tedd rá, majd engedd el - ha csak a végén fogod meg, könnyen kialakul h akkor nem megy oda hozzád, mert tudni fogja h akkor van vége a sétának
- sokszor játssz olyat vele (csakis biztonságos helyen (lehetőleg nem elkerítetten) - pl. erdő, mező, hatalmas park ahol nincsenek autók), h amíg ő mást csinál elbújsz -> a kutyában minél fiatalabb korban el kell kezdeni tudatosítani, h neki kell vigyáznia arra h el ne hagyjon téged és nem te vigyázol rá.
- szintén sokszor csináld séta közben, h hívod a nevén, amikor látod h felvette veled a kontaktot, elkezdesz rohanni a másik irányba és közben hívod majd iszonyatosan megdicséred
- legyen egy konkrét parancs a behívásra és az ne a neve legyen! Ez olyan parancs amire azonnal, hezitálás nélkül jönnie kell!
- ha nem jön, akkor SOSE hívd többször, menj oda és fogd meg! Ha kell akkor ilyen esetben - amikor látod rajta h nem akar odajönni és a megfogásból is kergetőzés lenne, tereld el a figyelmét. Mondd neki "figyel, figyel" (nem árt ha ismeri ezt a vezényszót :o)), majd kapjon egy teljesen ellentétes parancsot pl. "ül", "fekszik" bármi - amit tud a kutya és szeret. Amikor ezt végrehajtotta odamész hozzá megdicséred. Majd pórázra veszed, tesztek néhány lépést. Leülteted, elengeded és pár másodperc múlva azonnal behívod. Nagy dicséret és újra mehet játszani.
- olyan helyzetben sose add ki a behívás parancsot amikor nem vagy benne biztos, h végre tudod hajtatni a kutyával - pl. heves játékban van más kutyákkal - ha mégis hívod és nem jön, akkor csak azt erősíted benne, h "anya hívhat, akár többször is, nem kell mennem ha nem akarok"
Nagyjából ennyi. És tanulja meg, neki kell vigyáznia arra h te ne veszítsd el!
Kedves Utolsó!
Köszönöm szépen a részletes leírást, ezek alapján fogok nekilátni! :)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!