Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Menhelyi segítők, miért van ez?

Menhelyi segítők, miért van ez?

Figyelt kérdés
2 hónapja segédkezem egy menhelyen. Elsősorban azért vágtam bele, mert amit itt olvastam, meg más kutyás fórumokon, az alapján megtetszett. Viszont ez az idő már elég ahhoz, hogy feltegyem a kérdésemet, mert nekem nagyon más tapasztalataim lettek, mint amiket itt általában olvasni lehet. Pl. 1. mítosz: a menhelyes kutyák roppant hálásak, mind örül az embernek, csak azt várja, hogy valaki kihozza őket onnan... A valóság: valóban akad ilyen is. De nagy részük vagy totál magába fordult, és depressziós, már nem is érdeklődik, vagy a másik fele, akik meg látszólag ok nélkül agresszívek. Már több alkalommal megtapasztaltam, hogy látszólag teljesen semleges szituációban egymásra támadnának, ha hagynánk őket, pl amikor sétálni visszük őket, figyelni kell, hogy nehogy harapó távolságba kerüljön két kutya egymástól, mert tuti, hogy valamelyik a másiknak megy. Az is ilyen, hogy láttam eszményi képeket, ahogy sok menhelyes kutya egy közös kifutón van... Hát a tapasztalatom, hogy mondjuk 20 kutyából 2-t lehet úgy egymás mellé rakni, hogy ne legyen balhé. Azokról a kutyákról nem is beszélve, akiket egy speciális emberen kívül senkinek se szabad megközelíteni, olya agresszivek, vagy csak védik a területüket/kennelüket... Szóval a kérdés, hogy olvasom itt a szuper történeteket, minden csupa szív, szeretet, közben tapasztalatom szerint nagyon észnél kell lenni, egy kutyáról se szabad elhinni, hogy barátságos, és főleg a kutyák egymással való kapcsolatánál iszonyatosan kell vigyázni. És a vicc, hogy ezeknél a kutyáknál sokszor a honlapon a leírásban az van írva, hogy "barátságos kutya, jól kijön más kutyákkal"... Na ja... Szóval nektek mi a tapasztalatotok ezzel kapcsolatban? Erről miért nem olvasunk soha?
2012. dec. 17. 08:21
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
94%
Én ezen egyáltalán nem csodálkozom, ezek az állatok mentálisan sérültek, rehabra lenne szükségük. Egy bizonyos idő után, legyen bár mennyire is kiegyensúlyozott kutya, a körülmények hatására ilyenné válnak, ami ugye nem csoda! Pattanásik feszült az idegrendszerük, a legkisebb szikra elég nekik hogy robbanjanak...:( Sajnos!
2012. dec. 17. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom, ahol te vagy, ott mennyire lelkiismeretesek, de ez nem hangzik túl jól. Azzal, hogy hazudnak a kutyákról, könnyen és sokszor azt érik el, hogy visszadobják a kutyát, mert mégis csak lefojtja a macskát, meg mégis csak szétszedi otthon a másik kutyát ... Nálunk úgy van, hogy feketén-fehéren leírnak róluk mindent, sokszor azt is, hogy bekerüléskor bizony teljesen össze van zuhanva mind, vagy épp agresszív. Amelyik kutyán látják, hogy nagyon nem bírja a kennelfogságot, azt mindig meghirdetik, hogy pártfogót keres, aki minden nap kiviszi sétálni és persze igyekeznek minél hamarabb gazdához adni. Itt van macskateszt, amikről a videók felkerülnek a netre és amelyik kutya agresszív, az fel sem kerül a gazdikeresők közé. Viszont az, hogy megtámadják egymást ... Igazából 24 órából 23-at egy kennelben vannak, ami elég kicsi. Bizony, sajnos előfordul, hogy halálra tépik egymást a kennelben, mert sok a levezetetlen energia, valami kattan, és kész a baj ... Viszont itt tényleg 20-25 kutya kolbászol szabadon, amikor itt a személyzet, és semmi probléma nincs. ÉS mindezt úgy, hogy 200 kutya van a telepen ...
2012. dec. 17. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
100%

2-es!

"Viszont itt tényleg 20-25 kutya kolbászol szabadon, amikor itt a személyzet, és semmi probléma nincs. ÉS mindezt úgy, hogy 200 kutya van a telepen ..."


Ezt nagyon jó volt olvasni, hogy vannak ilyen menhelyek!:)

Sajnos a helyi menhelyen nem a kutyákról szól a dolog, hanem egyértelműen a pénzről!

2012. dec. 17. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:
Nekem igazából csak az ezzel a bajom, hogy csomóan mindják itt is, facebookon is, hogy menj segíteni, jó csapat, jó buli, sokszor csak ez jön le az információkból, közben meg ez nagyon komoly, nagyon felelősségteljes meló, és hát nagyon sokat kell megtanulni a kutyákról ahhoz, hogy ezt az ember felelősséggel csinálhassa. Én is követtem el már több olyan hibát, amire előtte álmomban nem gondoltam volna, hofy baj lehet belőle, most meg már komolyan ott tartok, hogy inkább árnyékként követek egy már évek óta ott dolgozó segítőt, és vele dolgozom, magam semmibe nem kezdek egyedül, mert csak a baj lehet belőle. De eldöntöttem, hogy folytatom, csak teljesen más kép kezd az egészről kialakulni bennem róla, mint amiket úgy általában hallok róla. Mintha mindenki szépíteni akarna és csak a jó történeteket mesélné. Pedig talán abból van kevesebb...
2012. dec. 17. 09:02
 5/20 anonim ***** válasza:
90%

Sajnos nekem is ez a tapasztalatom, és itt is mindenkinek el szoktam mondani, aki romantikus elképzeléseket szövöget egy menhelyi kutya megmentéséről. Azt sem szeretem, mikor azt mondják, hogy hálásabbak. Én pont az ellenkezőjét tapasztaltam: azok a kutyák, akik nálam születtek vagy kiskoruktól nálam vannak és jó helyről származnak, olyan szinten kötődnek hozzám, hogy az már szinte elmondhatatlan. A menhelyi kutyám, akit pedig viszonylag korán vettem magamhoz, 4 hónaposan (ma már 5 éves) köszöni szépen, egész jól meg van nélkülem is. Neki igazából csak annyi a lényeg, hogy meglegyen a kutyatársaság, kaja-pia, de ő nem ül vágyakozva az ajtó előtt, fülét hegyezve minden mozdulatomra és nem vár sóvárogva a kapuban, hogy mikor érek már haza. 5 év alatt azért javult a helyzet, de az a szerelem, az a bizalom, ami a többiekhez köt, hozzá sajnos nem. Mindenben gondját viselem, de valahogy úgy szeretem és ő is engem, mint egy átlag ember a kutyáját. A többiek viszont életem értelmei.


Mindez a sérültségéből fakad.


Azért gondoljunk bele, hogyan is lehetne olyan, mint azok, akiket születésüktől fogva szerető emberi család vesz körbe? A kiskutya életében az első néhány hét a legmeghatározóbb, ha 7-8 hetes koráig nincs eleget kézbe véve, szeretgetve, ha 10-12 hetes koráig nem fordul meg eleget idegen emberek, helyek közt, sosem lesz jól szocializált. Félős, bizalmatlan marad egész életében. Persze vannak szerencsésebb idegzetűek, de ez a ritkább.

Menhelyre általában nem azok a kutyák kerülnek, akiket jól szocializáltak a gazdáik. Vagy ott születnek (ha a menhely pl. nem ivartalanít rendesen), akkor esélyük sincs szocializációra, vagy beadják őket, ez esetben is garantáltan nem a legszeretőbb közegbe születtek bele. Hogyan is lehetnének olyanok, mint az én kutyáim, akiket életük első pillanatától fogva imádok, szeretgetek. Méga gondolatukat is ismerem és ők is az enyémet. A menhelyi kutyám idegen nyelvet beszél, farkasnyelvet, nem értjük egymást, mert a többi kutyám tud emberül, ebben biztos vagyok. Tele vannak olyan gesztusokkal, mimikával, hanghordozással, ami szinte már emberi, és ez csak akkor tűnt fel, amikor a menhelyimmel összehasonlítottam őket.


Tudok menhelyeket, ahol felügyelet mellet 50-60 kutya is egy udvarban van, de ott kőkemény felügyelet alatt állnak, és az agresszívabbak ott is külön vannak csukva. Ugyanakkor egy létszám fölött (3-4) törvényszerű lehet a marakodás, főleg ha a falkasorrend nem eldöntött. Hidd el, ez nem csak a menhelyi kutyák esetében van így: ha új kutya érkezik a családba, vagy a gazda elmegy otthonról, a kutyák azonnal tisztázzák egymás közt a falkasorrendet, és ez nagy harcokkal is járhat, ha valaki nem akar behódolni. A menhelyekre meg folyamatosan újak érkeznek: törvényszerű, hogy egyfolytában feszültség legyen a kutyák között.

A menhelyi kutyák közt is akadnak azért tündériek: őket valaki valaha nagyon szerette, csak elvesztek, vagy meghalt a gazda, vagy nem volt más választása (bár ez utóbbiban kevésbé hiszek). Néha már az is elég, ha picinek szerették, babusgatták, csak felnőve nem kellett...Ők már kaptak annyi szeretetet a szocializációs időszakban, hogy bízzanak minden ellenére bennünk.


A menhelyen, ahova jártam, voltak olyan kutyák, akikből tökéletesen bízó kis házikutya lehetett volna. Véleményem szerint elsősorban őket kéne befogadni. Mégpedig azért, mert ők szenvednek legjobban a gazda hiányától. Fel lehet őket ismerni, mert minden idegszálukkal rád figyelnek, szinte foglyul ejtik a szemedet, udvarolnak, kedveskednek...Láttam egyszer egy olyan kutyát menhelyen, aki belenézett a szemembe, úgy rázta a seggét, hogy majd szétesett, mosolygott, riszált, és csak nézett, nézett azzal a kedves szemekkel...50-60 kutya közt csak őt láttam és még ma is látom magam előtt. Akkor nem tudtam befogadni, később pedig már hiába kerestem.


Volt olyan kistacsi, aki egy szinte kalitka méretű ketrecben kapott helyet, őt egyszer elvittem autós kirándulásra és úgy szállt be a kocsiba, hogy látszott rajta, világéletében ezt csinálta. Gazdái külföldre mentek, őt meg lepattintották egy borzalmas menhelyre, ahol valószínűleg nem tudták, egy kalitkában fog hónapokat tölteni. Úgy tudom, őt befogadták, de biztos nem vagyok benne, hogy miért tűnt el. Voltak nagyon sötét dolgok azon a menhelyen.


Ott is volt olyan kutya, akibe szerelmes voltam. Amikor haza kellett mennem, addig állt 2 lábbal a ketrecajtónak támaszkodva, amíg el nem tűntem a rét túlsó végén. Állva az utolsó percig is láthatott.


Volt kutya, aki vemhesen került be és mikor megszült, minden gond nélkül kézbe vehettem a piciket. Azért ez még egy házikutyánál is nagy szó. (Bár az enyémeket érzéstelenítés nélkül megműthetném, akkor se harapnának meg - kivétel a menhelyi kutyám.)


Én azt javaslom neked, hogy az egész picikre koncentrálj. Csak néhány hét, kb. 2-3 hónapjuk van arra, hogy emberhez szocializálódjanak, megszokják a nyakörvet, pórázt, a sétát...Ha ez a néhány hét eltelik, vége, van egy örökre antiszociális kutya, aki nem tudja magát eladni, akit nem lehet sétálni vinni, akinek a ketrece a világ és már nem is akar máshol lenni, mert fél...És örökre ottmarad. Elég 2-szer sétálni vinni egy picikét, és már nem lesz reménytelen eset nyakörvet ráadni. Hinniük kell az emberben, és ez a hit ebben a néhány hétben születik meg.


A többi kutya, az antiszociálisok sosem lesznek teljesen egészségesek. Őket is lehet rehabilitálni, és kell is.

De én azt mondom, azokra kell a hangsúlyt fektetni, akiknek még van esélyük a teljes életre. Mert menhelyeken is van ilyen kutya, csak sokkal kevesebb.


Olvastam valahol, és teljesen egyet értek: minden kutyásnak kéne lennie egy menhelyinek a többi kutya mellett. Nem azt mondja, hogy csak menhelyről fogadj be.


Pont azért, amit leírtam. Olvastam egy keserű hozzászólást: valaki 2 kutyát menhelyől befogadott és lett 2 olyan kutyája, aki sosem lesz az igazán az övé. Az, aki átélte, milyen amikor kutya és gazda jobban összetartoznak, mint a házastársak, annak nagyon fog fájni, hogy a kutyája nem ragaszkodik hozzá. 10-15 évig nem is lesz többé ilyen kutyája valószínűleg. Engem sem tud boldoggá tenni igazán a menhelyi kutyám. Ha azokat a menhelyi szerelmeimet fogadom be, jobb lett volna a helyzet, de nagy kutyáim mellé inkább kölyköt akartam, gondolván hogy őt könnyebben befogadják. És már a 4 hónapos kor is késő volt. Minden kiskutyám, amikor sétálni vittem, és elengedtem őket szaladozni, ha elindultam egy irányba, hanyatt homlok rohant utánam. Ő meg csak ült a járdán és nem tudta merre menjen, hiába hívtam. Senki kutyája volt és még ma sem jön oda hozzám feltétel nélkül. Talán egy kutyaiskola segített volna, de erre sosem jutott időm, sajnos még saját kutyával se.

2012. dec. 17. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
100%

Kedves utólsó!

Nagyon szépen körülírtad a mai menhelyi helyzeteket.

az ott élő kutyáknak tényleg nagy többségben örökké sérültek maradnak.

Én is mentettem kutyát, egy szaporítótól, disznóólból, 6 hónaposan, ő rettentő hálás, odaadó kutya volt, de most a napokban, 5 évesen meghalt.:(

Egyik pillanatról a másikra!

Visszatérve a menhelyi kutyákra: szerintem jóval humánusabb megoldás lenne, ha az agresszív, kezelhetetlen, eleve állandó visszadobálásra itélt kutyákat elaltatnák.

Annak ugyanis semmi értelme, hogy kiviszik a kutyát, mert olvassák az ilyen-olyan hangzatos leírást róla, és per-pillanat, mikor elmennek érte, a kutya igazi kutyaként viselkedik, aztán hazaviszik, és jönnek a bajok csőstől. Jobb esetben visszaviszik a menhelyre, rosszabb esetben azonban újra az utcán végzi, azzal a szöveggel, hogy "elszökött"!

Ezzel aztán a körforgás újra és újra kezdődik előlről.

Nekem nem a menhelyen dolgozó emberekkel van bajom, hanem a hozzáállással, és azzal, hogy mindenáron gazdához akarják adni a kutyákat, tekintet nélkül arra, hogy alkalmas-e a kutya erre. Felelőtlenség, sőt veszélyes is, ha pl. kisgyerekes családba kerül a kutya, vagy idősebb ember mellé!

Itt is mindenki azzal jön, hogy:"menj a menhelyre, hozz onnan kutyát"!

A fent leírtakról viszont mindenki mélyen hallgat.

2012. dec. 17. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
100%
Ez természetes, hogy depressziósak, Csányi is beszél erről egy videójában, hogy ennyi ott töltött idő után már teljesen magukba fordulnak. Viszont az nagyon furcsa számomra, amit az egyik válaszoló írt, hogy a menhelyi kutyája nem kötődik úgy hozzá. Azt én sem hiszem, hogy hálásabbak, de biztos vagyok, hogy ugyanolyan kötődést ki lehet alakítani, mint egy fajtatiszta, vásárolt kutyával. Az egyik kutyám fél évesen került hozzám, a másik egy évesen, és szerelmesek vagyunk egymásba. Imádom őket, és nekik is én vagyok az 'isten', főleg az egy évesnek. Tegnap is el voltunk barátokkal, ha elmentem pár percre, és otthagytam, már hisztizett, hogy hol vagyok, mikor megérkeztem, teljesen megnyugodott. Bár az tény, hogy iszonyat sok melóval jár, őket először rehabilitálni kell, a rossz szokásokat kiirtani, amit egy korábbi tulajdonos vagy a menhelyi élet beleplántált.
2012. dec. 17. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:
Arról amúgy mi a véleményetek, hogy menhelyes felnőtt kutyát inkább már tapasztalt, hozzáértő kutyás fogadjon örökbe, kezdő kutyás inkább máshol nézelődjön? Mert én kezdek ezen a véleményen lenni...
2012. dec. 17. 10:34
 9/20 anonim ***** válasza:
100%
Háát...Nem igazán számíthat a véleményem, mert én még csak 2,8 éve kutyázom, de szerintem egy felnőtt és megfelelő háttérrel rendelkező kutya-gazda páros lenne a megfelelő. Vagyis ha VALÓBAN ki tudná választani jó eséllyel a két fél egymást. Lenne rá idő, és energia...
2012. dec. 17. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
100%

Azt hozzátenném, hogy aki mondjuk nem kutyát, hanem macskát tervez venni, hogy a macskák teljesen mások.

Náluk nincs olyan, hogy maradandó lelki sérülés, nagyon könnyen alkalmazkodnak.

Van talált macskám, nagyon bújós, okos, szelíd. Van olyan macskám, akit első pár nap meg sem lehetett fogni, nem volt hozzászokva az emberhez, egy hét múlva már nem tudtam levakarni magamról. Egy vásárolt macskám sincs, mindet rossz körülmények közül hoztam el, van fiú és lány is, és teljesen jól kijön mindegyik mindegyikkel.

Olyan lehet, hogy egy idősebb macska már nem tűr el több macskát maga körül, de az emberrel mindenképp maximálisan kijön, ágyban alvós, ölmacska lesz.

2012. dec. 17. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!