Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Tényleg kötelező a kutya...

Tényleg kötelező a kutya biztonsági öv?

Figyelt kérdés
Mindenhol mást és mást olvasok ezzel kapcsolatban.

2012. jún. 10. 15:36
1 2 3 4
 31/39 anonim ***** válasza:

Na megvan a válasz, de egy nyelvtani baki miatt (amit majd kifejtek a végén) még mindig nem okés.


Szóval a szöveg:

41/1997. (V. 28.) FM rendelet 70. §

"Állatokat csak idegen- és veszélyforrást jelentő anyagtól mentes, tiszta járművön, vasúton, gépkocsin, repülőgépen, hajón (a továbbiakban együtt: szállítóeszköz), illetőleg ketrecben, tartályban, konténerben stb. szabad szállítani, az állatvédelmi és a 9. számú függelékben foglalt előírások megtartása mellett



9. számú függelék:

1. Az állatok szállítására csak hézagmentes padlóval és oldalfalakkal ellátott, sérülést nem okozó szállítóeszközt szabad használni. Az oldalfalaknak a jármű padozatához hézagmentesen kell illeszkedniük. Kisállatok szállítására szolgáló gépkocsi és pótkocsi oldalfalainak a padozattól számított legalább negyven centiméter magasan, nagyállatok szállítására szolgáló gépkocsi és pótkocsi oldalfalainak pedig legalább hatvan centiméter magasan kell hézagmentesnek lenniük. A negyven, illetőleg hatvan centiméter magasságon felül az oldalfalak lécezettek is lehetnek oly módon, hogy az állatok testrészei a lécek közötti hézagokon ki ne férjenek. A szállítóeszközt úgy kell kialakítani, hogy abból az állatok ki ne szabadulhassanak.

2. A megfelelően rögzített ketrecben, rekeszben, ládában, kosárban elhelyezett baromfi vagy nyúl és prémes állat oldalfalakkal fel nem szerelt gépkocsin is szállítható.

3. A szállítóeszközöket szélsőséges időjárási viszonyok esetén, nyáron árnyékoló tetőborítással, télen szellőzést is biztosító zárt borítással kell ellátni.

4. Ló, szarvasmarha, juh, kecske és sertés szállítása esetén a szállítóeszközöket almozni kell. Almozásra az állatok egészségére ártalmatlan, az állati ürülék kijutását megakadályozó anyagot kell használni.

5. Az állatokat a szállítóeszközön úgy kell elhelyezni (megkötni), hogy természetes testhelyzetben mozoghassanak vagy pihenhessenek.

6. Ha a szállítás időtartama várhatóan a nyolc órát meghaladja, az állatok itatásáról és etetéséről útközben gondoskodni kell.

7. Huszonnégy órát meghaladó szállítás esetén a ló, a szamár, az öszvér, a szarvasmarha, a bivaly, a juh, a kecske, és a sertés mellé olyan kísérőt kell rendelni, aki az állatok ellátásáról gondoskodik és egészségi állapotukat figyelemmel kíséri. A kísérő kötelessége az etetés, itatás és esetleges locsolás. Egy kísérő legfeljebb négy szállítójárművet kísérhet.



A nyelvtani baki pedig a 70. § első mondatában van. Az van írva, h ILLETŐLEG ketrecben. Na most a magyar nyelvtan szabályai szerint ez jelenthet pontosítást, szóval AZAZ-t és társait, és VAGY-ot is. Tehát ha akarom akkor azazt jelenti és kötelező a ketrec, ha akarom vagyot jelent és akkor nem.


Ja, és ha kötelező a ketrec, akkor nem is akárhogy, hanem az autóban annak is rögzítve kell lennie. Szóval ha a kedves rendőr az első verzióként értelmezi, akkor se a hámos megoldás, se kikötés nem jó, csak és kizárólag az autóban rögzített ketrec.

2012. júl. 17. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/39 anonim ***** válasza:

31#-nek

Ez a rendelet csak a haszonállatokra vonatkozik!

Nem véletlen, hogy a földművelésügyi minisztérium rendelete!

2012. júl. 17. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/39 anonim ***** válasza:
na igen, ilyen alapon pl buszon vagy vonaton is ketrecben kellene a kutyát szállítani, ami nyilván nem így van.
2012. júl. 17. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/39 anonim ***** válasza:
A rendőrség ezt a választ küldte vissza :)
2012. júl. 17. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/39 anonim ***** válasza:
Ja, most megnéztem a rendeletet, nincs benne h ez csak haszonállatokra érvényes :)
2012. júl. 17. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/39 anonim ***** válasza:
A kutyák is a földművelésügyi minisztériumhoz tartoznak.
2012. júl. 17. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/39 anonim válasza:

Az idézett FM rendelet igazából egyértelmű, és csak erőszakkal lehet kitekerten értelmezni. Az "illetőleg" szó a jogi nyelvben nem jelent sem "vagy"-ot, sem "azaz"-t, hanem azt jelenti, hogy "valamint, továbbá".


A rendelet arról szól, hogy akár járművön szállítod az állatot, akár valamilyen ketrecben vagy szállítódobozban, minden esetben köteles vagy biztosítani, hogy az állat ne sérülhessen meg a szállítás közben, ne legyen sehol kiálló drót, vagy olyan rácsos aljú ketrec, amibe beleakadhat a lába, ne kapjon napszúrást, ne száradjon ki, stb. A "járművön, vasúton, gépkocsin, repülőgépen, hajón (a továbbiakban együtt: szállítóeszköz), illetőleg ketrecben, tartályban, konténerben stb." szavak egyazon felsoroláshoz tartoznak, és a paragrafus célja, hogy mindegyikre kötelező legyen a mondat elején összefoglalt követelmény: legyen "idegen- és veszélyforrást jelentő anyagtól mentes, tiszta". Azt pedig, hogy ennek mi felel meg, a függelék részletezi. A függelék külön szól arról, hogy ha az állatot valamilyen módon megkötik, akkor az lehetőséget adjon a természetes testhelyzetben való mozgásra, pihenésre (fel tudjon állni, le tudjon feküdni). Ebből is látszik, hogy nemcsak boxos szállítást enged a rendelet, hanem pórázos, biztonsági öves rögzítést is.


Szó sincs tehát arról, hogy a rendelet kötelezővé tenné a szállítóboxot! A rendőr sem büntethet érte, ha nem dobozban van a kutya. Ha valamelyik túlbuzgó sün mégis erre hivatkozva büntet, azt meg kell reklamálni: már egy kezdő ügyvéd is meg tud fogalmazni egy olyan levelet, aminek hatására visszavonják a büntetést.


Fontos viszont, hogy a KRESZ szerint a kutya is csomagnak minősül (mert minden, ami nem ember, az csomag), és mint minden rakományt, biztonságosan kell rögzíteni. A KRESZ nem a kutya testi épségét védi, hanem az autóban utazó emberekét, ezért a kötelező rögzítés elsődleges célja, hogy az állat ne csapódhasson az embereknek egy fékezés vagy ütközés során; illetve az is cél, hogy az állat ne zavarhassa a vezetőt, ne mászhasson az ölébe, mert azzal veszélyesen elvonná a figyelmét az útról. A megfelelő rögzítés lehet valamilyen hevederes megoldás (kutyabiztonsági öv tökéletesen megfelel), vagy szállítóbox is, de csak akkor, ha azt is rögzítették az autóban, hiszen önmagában a box is rakománynak számít.


Közösségi közlekedési eszközön a kutyát pórázzal és szájkosárral lehet utaztatni (kivéve vakvezető és segítőkutyák). Zárt boxban nyilván nem kell sem póráz, sem szájkosár; ilyenkor a boxot úgy kell szállítani, mint más csomagot (kézben fogva, illetve az ülésre vagy a padlóra letéve). A tömegközlekedési eszköz utasterében szállított csomagot a jármű kialakítása miatt nem lehet rögzíteni (kikötni), így az állatot vagy a boxát sem.


Összefoglalva:

- Az FM rendelet szerint az állatot úgy kell szállítani, hogy a szállítás során ne sérülhessen meg. Ebbe a baleseti védelem is beletartozik, tehát vagy box, vagy valamilyen hevederes rögzítés mindenképp szükséges. A boxnak olyannak kell lennie, hogy ne okozhasson sérülést az állatnak. A kutyát nem lehet a nyakörvénél fogva megkötni az autóban, mert egy hirtelen rántás megfojthatja, ezért hámot vagy más hasonló eszközt kell használni. Kistestű kutyát erre a célra készült szállítótáskában is lehet utaztatni, ha a táskát a biztonsági övvel bekötjük.

- A KRESZ szerint a kutya is csomag, ezért kötelező rögzíteni, olyan módon, hogy az állat ne zavarhassa menet közben a vezetőt, és fékezés vagy ütközés esetén ne tehessen kárt az utasokban.

- Szintén a KRESZ szerint a szállítóbox is csomag, ezért azt csak úgy lehet használni, ha megfelelően rögzítjük az autóban. Ha a box az utastértől biztonságosan elválasztott térben kap helyet (pl. csomagtartó, vagy ráccsal elválasztott hátsó ülés), akkor az utasbiztonsági kritériumnak külön rögzítés nélkül is megfelel a box.

- Tömegközlekedési eszközre vagy boxban, vagy pórázon és szájkosárral lehet kutyát felvinni.


A KUTYA MEGFELELŐ AUTÓS SZÁLLÍTÁSA TEHÁT: vagy biztonságosan elhelyezett boxban, vagy valamilyen hevederrel, biztonsági övvel rögzítve (nem nyakörvnél fogva). Ha a kutya semmilyen módon nincs rögzítve, akkor a rendőr bizony büntethet érte, a KRESZ 47.§ 2. pont alapján: vagy arra hivatkozva, hogy baleset esetén a kutya sérüléseket okozhat az embereknek, vagy arra, hogy zavarhatja a vezetőt, ha ebben fizikailag nincs korlátozva. (Az, hogy az én kutyám jólnevelt és nem mászik az ölembe, nem érv...)


Személyes véleményem szerint a legegyszerűbb, legkényelmesebb mód a kutyás biztonsági öv. Van belőle hámmal egybeépített változat is, de ha a hozzá adott hám kényelmetlen a kutyának, akkor lehet venni sima karabineres-biztonságiövcsatos hevedert is (amilyen a #7-ben linkelve van), meg hozzá egy tetszőleges, a kutyának kényelmes hámot, amire rácsatoljuk a karabinert. Ez nem foglal akkora helyet, mint egy box, mindig az autóban lehet, és kéznél van, ha kell.

2012. okt. 5. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/39 anonim válasza:

Jobban utánanéztem, és kiderült, hogy a 41/1997-es FM rendelet szóban forgó 70. paragrafusát a 87/2012-es VM rendelet hatályon kívül helyezte. Az új rendelet vonatkozó pontjának szövege gyakorlatilag megegyezik a régivel:


"5. § (3) Állatokat csak erre a célra engedélyezett idegen- és veszélyforrást jelentő anyagtól mentes, tiszta, műszakilag megfelelő állapotú járművön, vasúton, gépkocsin, repülőgépen, hajón (a továbbiakban együtt: szállítóeszköz), illetőleg ketrecben, konténerben stb. szabad szállítani, a vonatkozó állatjóléti szabályok betartása mellett."


Azonban ez a rendelet csak a haszonállatok szállítását szabályozza, kutyákra nem vonatkozik:


"1. § (2) E rendeletet nem kell alkalmazni a kedvtelésből tartott állatok nem kereskedelmi célú szállítása, valamint a cirkuszi bemutató- és állatkerti állatok és a nem vágásra szánt lófélék szállítása esetén."

(A 2.§ 1. pontja konkrétan felsorolja, hogy mely állatfajtákra vonatkozik a rendelet; kutya és más hobbiállat nincs köztük.)


Így tehát okafogyott az azon való agyalás, hogy pontosan mit jelent a rendelet szövegében az "illetőleg", mert a rendelet a kutya szállítását nem érinti. Más jogszabályt sem találtam, ami ezzel foglalkozna; még az állatvédelmi törvényben is csak általában a tartásról van szó, kifejezetten a szállításról nem. Marad tehát a KRESZ rakományszállítási része (42.§), ami továbbra is érvényben van.


Mindez azonban a lényegen nem változtat: a kutyát az autóban biztonságosan rögzíteni kell. Ha ezt elmulasztjuk, az egyrészt veszélyforrás lehet, másrészt a rendőr büntethet érte.

2012. okt. 5. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/39 anonim ***** válasza:
Köszi h hozod az infókat. Elküldöm a jogász csajnak, és szerintem megint megkérdezzük a rendőrséget, h akkor hogy is van ez...
2012. okt. 6. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!