13-14 éves a szuka kis testű kutyánk. És mindig ivarzik,nem értjük hogy ebben a korban ez még hogy lehetséges. Ivartalanítani ebben korban már kockázatos. Mit lehet tenni?
Az állattenyésztő kicsit más téma. Azok nem szokták kidobni egy zsákba a kölyköket ha lesznek...
Másrészt kedves nagyon okos kérdező, ugye tudtad hogy sokkal nagyobb szenvedést és kínt okoztak a hormonok annak a szerencsétlen kutyának az élete során, mint a "csonkítás" ahogy te hívod...
Nyugi. A miénk 22 éves volt és azt hittuk, akkor már nem fog tüzelni, és kiengedtük játszani a szomszéd aranyos spánieljeivel. Akkor már kevésbé volt rohangálós, de nagyon szerette őket követni és együtt szimatolni. Nos, tüzelt, és ellett két kölyköt, és fel is nevelte. Két és fél év múlva (majdnem 25 éves volt) altattuk el, mert akkor már nem tudott felállni.
Kis termetű, kibogozhatatlan keverék imádni való kutyus volt, a nagynéném halálakor került hozzánk 14 évesen. A nagynéném egyszerűen hanyag volt, azért nem ivartalaníttatta, és amikor hozzánk került, akkor a doki azt mondta, már nem nagyon fog tüzelni. Nem is tüzelt, csak akkor, utoljára, 22 évesen, a mai napig nem értjük és a doki se értette, hogyan lehetett vemhes 22 évesen.
A kölyköket ivartalanítattuk, az egyik velünk van, a másik az öcséméknél.
Csak szólok, hogy az ivartalanítás nagyon fontos, és egyáltalán nem "megcsonkítás". A disznókat és a húsmarhákat is kiherélik, illetve "miskárolják", különben nem élvezhető a húsuk. Teljesen megszokott, hogy a háziállatokat ivartalanítják, "miskárolják". Az ivartalanítást csak képzetlen, aluliskolázott primitiv emberek nevezik megcsonkításnak.
Csonkítás a f*szom. Az ivartalanítás az állat érdekében történik. A kutya nem vadon élő állat, ahogy a farkas például, hanem az ember által több ezer éve megszelidített élőlény. Ez azt is jelenti, hogy konkrét, kézzel fogható felelősséggel tartozunk érte. Míg a vadon élő állatok állományát maga a természet is képes szabályozni,(sajnos az életterük csökkenésével ez is egyre inkább az ember dolga) a megszelidített haszonállatok és társállatok életminősége kizárólag az embertől függ.
Ezért az embernek nem csak joga, de kötelessége is a háziállatok állományának ésszerű keretek között tartása. Nyilvánvaló, hogy ha felelősen viszonyulnánk ezekhez az állatokhoz, akkor egyetlen kóbor kutya sem lenne az országban.
Csak a témánál maradva, a kérdésre válaszolva, azt lehet tenni, hogy oda figyelsz a kutyára.
Évtizedekkel ezelőtt is megtalálták a módját, hogy ne legyenek kis kutyák, amikor még a kutyák többsége nem volt ivartalanítva.
Persze, akit nem érdekelt, annál fialtak a kutyák rendszeresen, de nem azok a példák.
A tüzelés nem összevissza zajló esemény, annak van egy ritmusa, és vannak jelei.
Annyi a teendő, hogy tüzelési időben megakadályozod, hogy kanokkal találkozzon.
Igen, vannak az oltásellenesek, meg az ivartalanítás ellenesek.
És vannak a kultúrált intelligensek is. Neked, mint ezeken kívülállónak, nyilván más a véleményed.
"Évtizedekkel ezelőtt is megtalálták a módját, hogy ne legyenek kis kutyák"
Igen vidéken is nőttem fel, ezt úgy hívták, hogy zsák és lapát, aztán hajrá. Vagy csak kidobták őket.
Igen, én is ismerek ilyen állatorvosokat, akik valóban egy letűnt korszak képviselőiként, a szakmai fejlődést már messze maguk mögött hagyva, régmúlt korok elavult nézeteibe kényelmesedve praktizálnak. Aztán vannak olyanok is, akiket TE értesz félre. Mert a kutyáknál tényleg van egy olyan korlát, hogy az egyedfejlődés optimális akakulása miatt nem mindegy, hogy mikor, mennyire korán történik az ivartalanítás. Csak épp a doktor úrnak nincs kedve, türelme elnagyarazni ezt neked, rád hagyja az egyszerűbb magyarázatot.
De találkoztam én már olyan frissen végzett női állatorvossal, aki olyan hülyeséget propagált, amit még az apukájától hallott, hogy az állatnak egyszer legalább ellenie kell.
Ezt az álláspontot a mai álkatorvistudomány már rég meghaladta.
És igen, nem minden doktorbácsi jó doktorbácsi. Humán orvosban is van kutyaütő. Szerencsés vagy, ha te nég nem találkoztál eggyel sem. Nem könnyű, mert alapvetően bizalmi kérdés lenne.
De mondok egy peldát. Az állatorvostudományban régóta vizsgálják, hogy a macskák esetében milyen előnyökkel jár, ha a nőstényeket minél hamarabb ivartalanítják. Kiderült, hogy ha 4 hónapos korra előre hozzák a műtétet, az jelentős mértékben csökkenti az emlőrák és egyéb ivarszervi megbetegedések előfordulását. És mivel a vemhesség és a beteljesületlen ivarzás komolyan megterheli a szervezetet, azok elmaradása évekkek neghosszabbíthatja az állat életét.
Na most a magyar állatorvosok egy része elzavar a francba, hogy majd hozd vissza egy éves korában.
A dolog hátterében azonban az áll, hogy ő még nem tanulta, esetleg nem is ismeri azokat a műteti technikákat, amivel rendkívül csekély sérülés okozásával végre lehet hajtani a korai műtetet, ezért inkább rámondja, hogy az hülyeség.
Egy állatorvos például elmondta nekem, hogy bár ő a tulajdonosa a klinikának, de az ilyen műtéteket egy olyan fiatal kolleginára bízza, aki a technikát Floridában tanulta, de az ő vastag 50 éves ujjai egyébként sem lennének alkalmasak ilyen finom műveletekhez.
Viszont ő legalább bevallja.
Ennyit a valóságismeretedről.
10-s.
Igen van aki így csinálja.
Mi inkább elajándékoztuk a csöppségeket,de ennek a 13-évesnek oly életképtelen kölykei szoktak lenni,hogy pár hát múlva elpusztulnak,igaz ez azért van mert már nincs teje az anyukának évek óta.
Mivel van kan is a háznál,és ilyenkor nem normális tehát csak úgy tudjuk leszakítani hogy elzárjuk egymástól őket.
Tudom miért nincs ivartalanítva a kan,mert épphogy futja nekik kajára is,nemhogy 20-30000 Ft-ot, 3-4 hónapnyi ételük árát elcsesszünk a sokszor semmiből erre.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!