Menhelyes kutya előjel nélkül harap, mit tudnánk még tenni?
#9 Igen, de ha tudnák a sok szép pillanatot, amit köszönhetünk neki... Mi van, ha csak a mi környezetünk nincs rá jó hatással? Gyermek nélkül egy hű társ válhatna belőle, akit csak vendégek esetén kellene elszeparálni.
#10 De mi van, ha nem lenne más? Hogy nézzen az ember azután tükörbe, hogy veszélybe sodorja a saját gyerekét? Ez nem a kutya hibája...
Az egészben a legfurcsább, ha valóban minden előjel nélkül harap.
Semmi hasonlóság nem volt az esetek között, amire azt lehetne mondani, hogy az váltotta ki az agressziót?
Persze, lehet adni tanácsokat, hogy majd lesz jobb, sok inger érte, stb, de azért mindenki tegye már fel a kérdést, hogy egy ilyen helyzetben a gyerek biztonsága fontosabb, vagy a kutya (majd talán szocializálódik... vagy nem)
A saját kisgyerekedhez közel engednétek egy kiszámíthatatlanul viselkedő olyan kutyát?
Ne érts félre, nem bántásként írom, de biztos volt előjel, csak ti nem vettétek észre - eleve a kutya stresszjeleit nem feltétlenül ismeri fel az átlagember. Nekünk is van mentett kutyánk, 3 éve van nálunk, a kutyasuliban ilyen feladatok is voltak, hogy miután elmagyarázták milyen jelei vannak a félelemnek, feszültségnek stb. képeket, vidókat mutattak, hogy vajon az adott kutya/kutyák mit érezhetnek - hát nem volt egyszerű ezeket kitalálni. Na most egy családi összejövetelen, ahol mindenki beszél, mozog stb., ott még nehezebb. És van olyan kutya, amelyik nagyon visszafogott jeleket ad, mielőtt harap, amiket nehéz észrevenni, pláne nem 4 hónap ismeretség után.
Az első incidens után el kellett volna szeparálni a kutyát a vendégektől, de a második után aztán meg pláne - a jövőben ezt ne hagyjátok, hogy a kutyának kontaktja legyen a vendégekkel, mert VALAMI már 4x harapást váltott ki belőle, hiába tűnt úgy, hogy elfogadta az illetőt! Mert úgy értem még mindig ott van a kutya köztetek akkor is ha vendégek vannak, bemutatjátok stb. Ezt ne, addig semmiképpen se, amíg ki nem találjátok, mi okozta a harapásokat. :-(
Mi volt az előzmény? Ült a vendég és a kutya odment megharapta? Gondolom nem. _Valamilyen_ módon közel került a kutyához az ember, vagyis az emberek között volt a kutya, ezt teljesen ki kell küszöbölni. Lehet elég ha megtanítjátok neki, hogy hol van a pihenőhelye és odakülditek ha vendég van nálatok és ott marad, lehet akár ugyanaz a helyiség is. Értelemszerűen senki nem mehet oda simogatni stb., de lehet másik helyiség vagy egy elkerített rész a szobában, kertben ha ott vagytok stb.
Sci-dogot javasolnám én is, de ők drágák.
Amúgy meg hiába a tréner, ha nem látja, hogy viselkedett a kutya az adott szituban, mert minden esetben az váltotta ki a harapást, hogy - ha jól értem - családi összejövetel volt, sok emberrel, zajjal stb. Egy bizonyos zaj, mozgás, túl sok inger összeadódott, valaki tett egy olyan mozdulatot/hangot, ami benne valamit beindított, a harapás sokszor félelmi reakció, nem aggresszió. A másik ami eszembe jutott, hogy ha kaja is volt jelen, az beindíthatott nála egy erőforrásbevédést, elég lehetett valami apróság, ami kiváltotta, ezt is részletesen kellene tudni, hogy hogy etetitek, kap-e bármi falatot pl. az asztalról stb. És még ezer oka lehet.
Az is lehet ő ilyen értelmeben soha nem lesz családi kutya, hogy ott setrepertél körülöttetek, amikor családi összejövetel van - ettől még lehet együtt élni vele, pihen az ágyában, egy másik helyiségben vagy elkerített helyen, amikor rajtatok kívül más is van ott.
Mikor érkezik a kisbabátok? Kicsit rossz az időzítés így, hisz még alig ismeritek a kutyát. Rizikós így, bár azért az más szitu, hogy hozzászokik EGY új személy jelenlétéhez, akivel sokáig amúgy sem lesz nem felügyelet nélküli kontaktja. Szóval más az, hogy te és a gyerek játszik vele, vagy ebédeltek ő meg ott ül, mint az, hogy 8 ember ebédel egy asztal körül, mászkálnak stb. Nem tudom érthető-e?
#19 Nagyon köszönöm a részletes választ. Pont az ellenkezőjét javasolta nekünk a tréner, hogy vendégekkel legyen meg barátságos kontakt, szokja az idegenek jelenlétét, kösse egy pozitív élményhez - például jutalomfalat, simi... De lehet pont neki ez a módszer csak rossz irányba vitte a helyzetet, mostmár mi is mindent megkérdőjelezünk. Naponta kétszer kap tápot reggel és este, ezen felül gyakorlatokkal néha jutalom falatot/ házi húst/ halat. De ezek általában gyakorlatokhoz kötöttek nálunk.
4 hónap természetesen nem elég a kutya kiismerésére, de testbeszédét valamennyire sikerült megismernünk, pláne így, hogy egész nap vele vagyok. Eddig minden esetben, ha elszeparáltuk, akkor csak sírt, nehezen viselte. Ilyen esetben egy kenel például nem rontana csak a helyzeten? Szeparálásra gondolom az javasolt.
Teljesen értehető amire gondolsz, viszont nem mindegyik esetben volt szó családi összejövetelről, sokszor csak 1-1 ember látogatott meg minket, akivel történt az incidens. Egy baba rohangálhat, egész nap kenelben kéne tartani a kutyát, hogy ki lehessen zárni az interakciót? Kutya azt hogyan viselné? Belegondolni is rossz, hogy csak ezek a lehetőségeink vannak...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!