Vásárolnál kutyát ilyen kennelből?
Vásárolnál olyan kennelből kutyát (ha olyan fajta lenne ott amilyet szeretnél), ahol 40-50 ezer körül adják a kiskutyát? Minden szűrése és tesztje megvan a szülőknek, tk-t is ad természetesen, csak annyi a különbség, hogy nem húzzák fel az árát, nem számolnak bele minden félét, csak azt amit tényleg elfogyaszt a kiskutya, plusz az orvosi ellátása 8-10 hetes koráig?
Mindezt olyan céllal, hogy veszteséges azért ne legyen, de nem is nyereséges, de ezzel azokat is egészséges kutyához juttatni, aki nem tudja megfizetni a 400-500 ezret a kiskutyáért, de ne rossz helyről vegyen kutyát.
Azért tettem fel ezt a kérdést, mert a minap belefutottam egy tenyésztő irományába, ahol éppen azt ecseteli, hogy miért kerül egy kiskutya 400 ezer forintba, ha tenyésztőtől veszi az ember. Leírta, hogy ezen ő nem keres semmit, nem ebből él, ez csupán hobbi, a tényeszpár családtag, akiket a saját öröméért vásárolt. Leírta, hogy ebből nem lehet megélni, ezért ő munka mellett, csak azért tenyészti, hogy a fajtát fenn tartsa. Majd ezután számokkal levezette, hogyan jön ki a 400 ezer forint a kiskutyára. Természetesen a tenyészpár ára, tartási költsége kicsi koruktól kezdve, orvosi ellátásuk, szűréseik, kiállításokkal, versenyekkel kapcsolatos költségek, kutyakozmetikáztatásuk, mindez hozzájött a költségekhez. Ezt utána leosztotta 6-tal, és így kijött, hogy egy 6 fős alomnál mennyibe kerül csak a tenyészpár fenntartása. Ehhez hozzáadódott durván 50 ezer forint, ami valóban a kiskutyák tartási és ellátási költsége, és máris 400 ezer forint lett a kiskutya ára. Az egészben számomra az volt a furcsa, hogy ha évente egy alom születik nála, minden kiskutyában újra és újra kifizetteti azt az első két évet, és a velejáró költségeket, míg a tenyészpár tenyészthetővé vált. Nincs is evvel semmi probléma, csak nem kellene akkor azt hangoztatni, hogy ez nem a pénzkeresésről szól, és egy önzetlen cselekedetként bemutatni.
Amíg ezt támogatjuk, addig bizony ilyen világ fog minket körbe venni, hogy valóban minden csak a pénzről fog szólni. Nálunk minden évben, amikor teremnek a gyümölcsök, ki van akasztva a kerítésre szatyrokban ami éppen terem, hogy inkább vigyék el az emberek haza, mint hogy a földön rohadjon szét. Karácsony előtt, egy zsáknyi plüss játék logótt ugyanígy a kerítésen, mivel nálunk a gyerekek már kinőtték, de más gyerekek még örülhetnek neki. Az emberek örömmel fogadták ezeket a kezdeményezéseket, a postaládában volt aki köszönő levelet is hagyott.
Azért tettem fel ezt a kérdést, mert azon gondolkodom, hogy beszerezzek tenyész kutyapárt, akiket így is úgy is saját magam és a család miatt szeretnék, és azoknak a kölykeit olyan emberek számára tegyem elérhetővé, akik 50-60 ezer forintot ki tudnak adni egy kiskutyára, és a tartásukat is képesek vállalni, de 400 ezer forintot már nem biztos, hogy tudnának adni érte. Egy menhelyes kutya sem ingyen van, ott is van ahol már 30-40 ezer forintot is elkérnek egy ködös múltú, keverék, felnőtt kutyaért aki ráadásul lehet hogy beteg is.
ebben van egy nagy tévedés: "ha évente egy alom születik nála,"
A tenyésztő (és nem szaporító!) nem ellet évente egy szukával.
8 hetes még természetesen nem kapja meg az összes oltását, ugyanis 6 hetesen kapják az elsőt, 8 hetesen a másodikat. A tenyészszemle csak a szülőpárt érinti. Itt nem arról beszélek, hogy fajta nemesítés, itt arról beszélek, hanem fajta fenn tartásról, amihez egyetlen megfelelő tenyészpár is elegendő. Kiállításokra sem kötelező járni a tenyésztőnek, ha nem a díjakra utazik, amitől megdrágábban lehet eladni a kiskutyákat, hanem csak a fajtára való keresletet igyekszik segíteni kielégíteni valamelyest. Természetes, hogy az ember megnézi kihez kerülne a kiskutya, és ezt nem lehet az ár alapján megszűrni. Vannak emberek, akik több tízmilliós autóval száguldoznak észnélkül, veszélyeztetve másokat, és 4-500 ezerért azért veszik a kutyát, hogy villoghassanak vele, és a kutyájuk egy kenelben éli az egész életét, mert a szépen gondozott kertjében a kutya kárt tenne. Sokan nem szeretetből veszik a kutyát, csak hivalkodásból, és hivalkodni nem lehet 50 ezer forintos kutyával, de egy 500 erzessel igen. Az is furcsa számomra, hogy nem egy ismerősömnek van elismert kennelekből drága kutyája, és mégis az allergiákkal küszködnek, és jobban oda kell figyelni a kutyájának az etetésére, mint az egy éves gyermekéjére.
Édesanyámnak van egy fajtatiszta és egy fajtajellegű kutyája. A fajtatiszta egy tenyészkennelből származik, a fajtajellegű egy tanyasi kutya utóda. A szomorú az egészben az, hogy a tenyészkennelből származót össze sem lehet hasonlítani a másikkal, sokkal silányabb, és munka szempontjából egy rosszul teljesítő munkakutya. Édesanyám arra tud csupán gondolni, hogy könnyebben kialakul beltenyészet a kennelek között, és ez okozhatja a fajta hanyatlását. Pici kutyának ugyanolyan szépnek tűnt, mint a fajta jellegű, de felnőtt korukra hatalmas különbségek lettek.
Ha vásárolni akarnék kutyát, akkor csak megbízható, normális tenyésztőtől vásárolnék, akkor is, ha drága a kutya, de tudja nekem garantálni, hogy a szülők nem közeli rokonok, és a kölyök egészsége rendben lesz megfelelő tartás mellett.
A túl olcsó kutya mindig gyanús, hogy ott valamire nem figyeltek, ami fontos lenne. Ezt a lutrit inkább menhely-fajtamentés-gyepi vonalon vállalom, az adomány pedig tudom, hogy jó célra megy.
Van tenyésztői körökben is kókler, ez tény.
Nekem itt kezdődik egy jó tenyésztő: [link]
Azzal nem számolsz, hogy ez amiről te beszélsz OKJ-s szakma, tehát aki ezzel foglalkozik az a szakmához is ért profi szinten, ahhoz, hogy kutyát tenyészthess, vállalkoznod kell, ergo nem csak a kiskutya árát fizeted, hanem a havi Katát is és az éves Iparűzési adót és stb. és stb.
Keresd ki a képzési jegyzékből és bár a övtj szám keresőbe a hobbi állattenyésztésnél jelzi, hogy szakképesítés nem kell hozzá, de ha nem vállalkozol akkor a NAV fog büntetni, hogy csak úgy random x időnte kiskutyákat adsz el pénzért. Nem számolsz nagyon sok mindennel. A kutyatenyésztés nem a jótékonykodásról szól, hanem arról, hogy egy kiváló genetikával rendelkező fajta fennmaradjon, úgy hogy arra méltó emberek kezébe kerüljenek az utódok, tehát az arra méltó azt jelenti, hogy ért hozzá, és viszi tovább a kiállításra a kölyköt és stb, és stb, vagy terelő vizsgára is viszi, és terelő versenyre.
Aki a magány miatt vesz magának kutyát az nem tenyésztőtől fogja venni, hanem vagy menhelyről, vagy vannak ingyen elvihető kutyák is vagy ment valahonnan kutyát szaporítótól olcsóbban. Ingyen elvihető címen általában mindig a macska és a kutya kölyök van a címlap elején, de inkább a macskák.
A kutyatenyésztés miértjét nem érted, az a probléma.
Ez nem a divatról és a hacacáréról szól. Te értesz valamit félre de nagyon.
Akkor mesélj, kérdező, az általad szaporított kutyák hol vannak?
Mindnek a sorsát nyomon követed?
Mindegyik gazdával tartod a kapcsolatot?
Van szerződés, ami alapján felelősségre vonható, ha nem megfelelően tartják a miattad megszületett kölyköket?
Vállaltad a garanciát az örökletes betegségekre és idegrendszeri gondokra? Fizeted ezek után a költségeket, ha kell?
Visszavennéd a miattad megszületett kutyákat, ha a gazdi már nem akarja tovább tartani?
Ellenőrzöd, hogy ne szaporítsák tovább a kutyákat? Ha mégis szaporítja a MIATTAD megszületett kölyköt az ÁLTALAD kiválasztott gazda, miben vállalsz felelősséget az utódokra?
Mert innentől lesz valaki felelős! Nem attól, hogy kis pénzért gyárt és szór szét kutyákat az országban!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!