Tenyészteni szeretnék Ausztrál juhászkutyát, mi kell hozzá?
2 éve ment el a kiskutyám a szivárványhíd túloldalára, ő ausztrál juhász volt (természetesen törzskönyvezett, fajtatiszta). Csodálatos fajta. Most jutottam oda, hogy lelkileg belefér egy új jövevény.
Az lenne a célom, hogy legyen egy saját kanom és szukám, akiktől évente lehozok 1 almot. Természtesen kiállításra is járnék velük, és NEM a pénzért csinálnám, az se érdekel ha 0-ra jövök ki belőle, vagy veszteségesen, az a célom, hogy egészséges kiskutyák legyenek.
Arra gondoltam, hogy cseh tenyésztőtől hoznám a kant és a szukát magyartól. Kb egy év különbség lenne köztük, hogy megfeelő időt fordítsak a kiképzésre, nevelésre.
Anyagi akadály nincs, nagy házban lakunk méretes kerttel és otthonról dolgozom.
Ez valami trollkérdés lehet, mert ennyire sötét senki nem lehet.
Ugyanazon párosítás oké, egyszer egy életben belefér, ha tényleg olyan alom születik tőlük, hogy mindenki elalél tőle, de ha folyamatosan ezt csinálja valaki, akkor az beltenyészet kategória. Nem fog tudni megújulni a vérvonal, elkezdenek születni majd a beteg kölykök. Mindenképpen kell az idegen vér, lehetőleg országhatáron túlról.
Másodszor, te mit szólnál hozzá, hogyha mostantól évente terhes lennél és szülnöd kellene gyermeket egészen klimaxolásig? Ráadásul legyenek mind ikrek, hiszen a kutya nem egyeket hoz világról. Nem gondolod, hogy ez megterhelő a szervezet számára? Tényleg ennyire szereted a kutyádat, hogy kitennéd ennek? Felmerül a kérdés: Normális vagy, Margit?!
És nem, ne válaszolj, nem fogok reagálni, mert tudom, hogy trollkérdés, de néha jól esik válaszolni az ilyenekre is.
Nálunk is van a fajtában olyan, akinek évi 1-2 alma van, vagy saját kantól, vagy az épp felkapottabbtól itthon. Szereti őket, jól bánik velük, megkapják a törzskönyvet meg mindent ami kell, de ez nekem nem egy tenyésztő szintje. Ő például már kiállításra sem jár, és direkt mentes kutyákat rak össze, tehát tesztelni sem kell.
Számomra a tenyésztés ott kezdőik, ahol van koncepció, és tudás. Sajnos a 10-15 kennelből itthon talán egy, akinél ez megvan.
Tudod mi az a típus, és milyenek vannak a fajtában? Milyen egy korrekt vállöv, egy jó mozgás, hogy mit keress egy kutyában? A különböző vonalakban rejlő betegségek, erősségek, hátrányok megvannak? Mi a tenyészcél? Hogy szeretnéd elérni?
Ha ezekre nincs meg a válasz, akkor itt az idő tanulni. Kókler szaporítókból már így is van elég, köszönjük szépen.
A leendő almokat törzskönyvezteted? Mert az évi egy alom rohadt sok! 2-3 alom jöhet le egy szuka kutyától, másfél-két éves ciklusokban! Ennyi az egészséges.
De persze ha csak a szuka kutyád kizsigerelése érdekel, hogy "babázhass", inkább ne tarts kutyát. De ebben az esetben nem is értem a fenti kérdésedet.
Gondolom ez csak kamu szöveg: "Csodálatos fajta. Most jutottam oda, hogy lelkileg belefér egy új jövevény." Ha te valóban évente akarod elletni a szuka kutyádat, ezzel teljesen tönkretenni a szervezetét.
Azt tudom javasolni, hogy ha ennyire nem értesz ehhez a témához, még jó sokáig ne akarj tenyészteni. Először pár évig tanulj róla: a színgenetikáról, az örökletes betegségekről, a standardról, magáról a kutya egészséges szaporodásáról, a fajta sajátosságairól, a tenyészvonalakról.
Mert gondolom fogalmad sincs, hogy milyen vonalak vannak, mikre mennek rá adott tenyésztők, miért pont az adott kant teszik rá egy szukára. Gondolom te csak ad hoc jelleggel bármilyen kannal befedeztetnéd a szuka kutyádat - pont nem érdekelve vagy ismerve, hogy a kölyköknek milyen genetikai, idegrendszeri, küllemi, ösztönkészletbeli, egészségügyi sajátosságai lesznek.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!