Mennyibe kerül egy aussie? (több kérdés lent)
Szeretnék egy aussie-t, mert dog dancingelni szeretnék és úgy látom, hogy a border collie-k után ez a fajta a legeredményesebb ebben a sportban. Pénz, idő, hely lenne a kutyára, van sportkutyás tapasztalatom is és utánajártam kifejezetten a dogdancing oktatásnak is, tudom, hogy kinél szeretném képezni a kutyát és a képzés elméleti részéről is rengeteget olvastam, megismertem nemzetközi és hazai viszonylatban eredményes versenyzők munkáját, szóval ez egy tájékozott és tudatos döntés, nem azért szeretnék ilyen fajtát, mert "jajj de cuki". Egyedül azt nem tudom, hogy honnan lenne érdemes kutyát vásárolni.
Azért emeltem ki az árat központi kérdésként, mert habár ez tudom, hogy sok mindentől függ, azért nem mindegy, hogy 150 vagy 500 ezerrel számoljak és habár úgy gondolom egy kutya eltartása nem jelentene anyagi gondot, fél milliós összeget egyszerre kifizetni nem lenne könnyű és nyilván nem szeretnék nulla tartalékkal belevágni a kiskutyázásba, szóval az ártól függően azért tolódna a vásárlás időpontja.
További kérdéseim:
1) Az ár mennyiben függ a színváltozattól? Küllemre leginkább a red merle/red tri tetszik, de tudom, hogy ez sokkal ritkább mint mondjuk a black tri, gondolom ezért előbbi drágább is, de kb. mennyivel? Mert egy 30-50 ezres különbözetet még talán kifizetnék egy nekem tetszetősebb kutyáért, de azért százezrekkel többet nem biztos.
2) Mennyire jellemző egy alomban, hogy hosszú farokkal születnek a kiskutyák? Ez befolyásolja a kutya árát?
3) Magyarországon melyik kennelt ajánljátok? Én Bérczes Christinne kutyáit néztem (glamour aussies kennel), nagyon szimpatikus, hogy ő dogdancinggel is a kutyáival, a kölykökkel is sokat foglalkozik, úgy gondolom ez számomra előny lenne egy abszolút show vonalas tenyésztővel szemben. Viszont az ő kutyái borzasztó zömökek a külföldi kutyákhoz képest, a külföldi versenyeken sokkal kecsesebb, ruganyosabb aussie-kat látok és szerintem azok a kutyák alkalmasabbak is erre a sportra. Testfelépítésben magyarok közül Kríz Orsolya aussie-ja tetszik ( https://www.youtube.com/watch?v=dgkxfpT46c8) de azt nem tudtam kinyomozni, hogy ő honnan van. Vannak egyáltalán olyan hazai kennelek, ahol inkább ilyen alkatú kutyák vannak?
4) Külföldről mennyivel drágább egy aussie? És ha külföld, akkor hol, melyik országban érdemes keresgélni?
5) nekem elsősorban sportra kéne a kutya, a kiállítások hidegen hagynak, de ha ezen múlik, hogy jobb kutyát kapjak pár kiállításra szívesen elviszem, de mondjuk társtulajdonba, tenyésztési céllal nem szívesen mennék bele, ez hogyan befolyásolhatja az árat?
6) És végül ha nem lehet normálisabb felépítésű, valamilyen alapképzettségű aussie-t kapni nem horribilis áron (mondjuk milliókat már nem tudnék kifizetni egy kiskutyáért) akkor milyen más fajtát ajánlanátok nemzetközi szintű versenyzésre?
Előre is nagyon köszi, hogy elolvastad, minden hasznos válaszra megy a zöld kéz, tényleg igyekszem mindenhol tájékozódni, de itt most ebben nagyon elakadtam és úgy nem szeretném még felkeresni személyesen a tenyésztőket, hogy ezekkel nem vagyok tisztában.
Szia. Sajnos nem sok infóval szolgálhatok, más kutyás sportokban vagyok érdekelt.
Párosítás, egészségügyi, kiállítás eredmények, tenyészet, ország kérdése illetve kölykönként is eltér az ár.
A szín biztosan befolyásol.
Kint elég változatos ár kínálaton vannak a kutyák.
A jobb sportvonalúak mindig drágábbak, "sima" küllem aussiet 250 ezer körül hirdetnek Magyarországon (legutóbb kb ennyiért láttam)
Ha nem aussie akkor border collie egyértelműen
Szerintem ezt a kérdést a Magyar kutyatenyésztők és tartók fb csoportban tedd fel.
1-es!
Köszönöm a segítséget :)
Akkor azt hiszem inkább a fél millióval kezdek el számolni :D
Megnézek facebook csoportokat is, remélem segítőkészek lesznek, bár sok tenyésztő van, aki nincs oda a mennyi az annyi kérdésért... meg megsérteni se szeretnék senkit azzal, hogy én aussie-nak nem egy medvebocsot szeretnék.
Igen sokat gondolkozom a borderen is egyébként, de egyrészről attól is félek, hogy annyira túltenyésztett és annyira népszerű, hogy borzasztó nehéz kifogni egy jó kutyát, egy ideggyenge bordert meg iszonyatos munka lenne összerakni versenyre. Másrészről meg én nem is annyira rajongok értük, szerintem könnyebb olyan kutyával dolgozni, aki néha meg is tud ülni a fenekén és nem kell folyton attól félni, hogy mindenbe belemozdul.
Szóval lehet keresek még fajtákat, dogdancingen láttam még nagyon jó munkavonalas golden retrivert meg belgákat, igaz mind külföldi kutyák, a hazai állományról nem sokat tudok, róluk mit gondoltok?
Egyáltalán nem vagyok érdekelt ebben a dologban de szeretek itt olvasgatni, "kacarászni :D "
Nagyon rég óta a te kérdésed a leg összetettebb .normálisabb, és a leg értelmezhetőbb az összes többi közül . Ja és nem.mellesleg nagyon "igényes tulajdonságra vall , hogy ilyen részletesen tetted fel a kérdésed . Jó volt olvasni is az egészet . Köszi :D
Szia!
Megpróbálok érdemleges választ adni, de ahogy a legelső kommentelő írta, a legjobb ha tényleg hozzáértöknél kérdezel erről. :)
Elég sok ismerősömnek van aussie, legelső sorban egyik se dog dancingel velük. A kutyámmal mi üzzük ezt a sportot, de csak hobby szinten, ő inkább terelni szeret, így inkább a terelésben jeleskedünk, de nagyon ügyesnek bizonyul a dancingben is. Ő egy sheltie, kiváló tenyésztésből. Én a sheltiet is ajánlanám neked, szerintem ők is tehetségesek ebben. Azthiszem ok is élvonalban vannak. Én örülök hogy ha aussie mellett döntesz, akkor sportolni is fogtok, mert a legtöbb ismerősöm csak házikedvencnek "használja" és így ezáltal nincsenek megfelelően lefarasztva, és problémásak is. Kutyaoktatónak készülök, ezen belül is inkább rehabilitációval szeretnék foglalkozni, és azok az aussiek már lehetnének is az első vendégeim mert rettentő rosszak. Szóval előszöris ha aussiet választasz, készülj fel mert lehet hogy a border állandóan zizeg, de nem sokkal nyugodtabb az aussie se. A sheltie se sokkal nyugodtabb, vele is állandóan csinálni kell valamit, de ugye azért ez egyedenként eltérő is lehet. Bordercolliet csak külföldről vennék én már, és kezd annyira elterjedt lenni az aussie is, hogy talán már aussiet is csak külföldről vennék. Igy nyilván azért nagyobb kiadásra kell számítanod mintha itthon vennéd. Én félmillióval számolnék a helyedben, ha nem is annyi a kutya ára, legalább marad pénzed van a felszerelésekre. Meg nem is mindegy szukát vagy kant szeretnél, mert nyilván a szuka drágább. Én a kan kutyákat preferálom jobban, szerintem ha ivartalanítasz is, nem mindegy hogy mi a neme, szoktam ezt hallani. Tapasztalataim szerint ivartalanítás után is különbözőek a kan- és szuka kutyák.
Most lehet ezzel a katyvasszal nem igazán segítettem, de akartam írni hogy ma fogok úgyis találkozni egy gyönyörű szép aussie kutyus gazdájával, megkerdezem tőle ő hol szerezte be a kis szépségét. Olyan színű, amilyet te szeretnél, nincs farka amúgy. És karcsú, gyönyörű. :) ha megtalaltam a tenyésztőt, át is küldöm neked privátba.
4-es! Neked is nagyon köszönöm a segítséget :)
Az szerintem mindig problémás, ha juhászkutyákat, terelő kutyákat csak hobbi célra visznek haza, legyen az aussie, border collie vagy akár sheltie. Nem azt mondom, hogy mindenki versenyszerűen sportoljon ilyen fajtákkal, de nekik szerintem különösen igényük, hogy mentálisan is foglalkozzanak velük.
A borderrel szemben a magyar aussie tenyésztőknél én inkább azt látom problémának, hogy behoztak néhány külföldi vérvonalat, a legtöbb tenyésztőnek van 1-1 jó genetikájú külföldi kutyája "húzónévként" (általában Heatherhill, Bayshore, Hearthside, Thornapple, vagy Shoreland) de utána teljesen átlagos magyar kutyákkal rakják össze őket, semmi kiemelkedő és az almok így "felhígulnak," kevés is a tenyésztő és így a leendő gazdiknak nagyon beszűkülnek a lehetőségei. A másik meg, hogy azok a tenyésztők, akik ritkán, de igazán professzionális almot hoznak le védik a saját monopol helyzetüket és ezeket a kutyákat is inkább hobbi célra adják el, holott azokból remek továbbtenyészthető egyedek lehetnének és akkor nem lenne ennyire zárt az egész aussie tenyésztés Magyarországon. Én legalábbis így látom, de komolyabban nem értek hozzá, csak egyszerű vásárlóként úgy érzem ezek miatt is ütközöm problémába.
A border azért régebb óta van itthon, sokkal nagyobb a választék csak ott meg azért nehéz, mert akkora a kereslet, hogy a tenyésztők a hatalmas vásárlási igény kielégítésére ráálltak inkább a mennyiségre, háttérbe szorítva a minőséget. Magam sem tudom, hogy vennék e itthon jó szívvel bordert, bár azért azt látom, hogy dogdancingen show kutyákkal is szép eredményeket lehet elérni, ki lehet jutni nemzetközi versenyekre, de valószínűleg egy komolyabb, nagyobb múltú sporthoz eszembe nem jutna show bordert venni itthon.
Az aussie és a border munkája közötti különbséget inkább arra értettem, hogy az aussie-knak - ahogy én látom - sokkal rendezettebb a mozgásuk, ösztönösebben akcióznak abban a tipikus aussie-s ügetésben, könnyebben kitartanak egy pózt. Szóval én abszolút DD szempontjából figyeltem ezt, sajnálom látni, amikor kűr közben vissza kell fogni a bordereket, hogy pontosan az elejétől a végéig csinálja meg az adott trükköt, ritmusra mozduljon és ez még a legügyesebb felvezetőknél is probléma szokott lenni, ezért gondolom, hogy könnyebb lenne egy aussie-val kezdőként. Ettől függetlenül tisztában vagyok vele, hogy nekik is hatalmas energiáik vannak, de én ezt nem is bánom, egy lustább kutyával is nehéz lenne dolgozni szerintem :D
Egyébként most elkezdtem utánanézni a sheltie-knek is, de kíváncsi lennék a személyes tapasztalataidra is, ha van kedved róla mesélni kicsit :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!