Lehet ezektől baja a tengerimalackámnak?
2 dologról van szó :
1. ugye lehet venni neki kis fa házikót. Van is neki de este ki szoktam venni, mert nekiütögeti a terrárium oldalának. A házat csak kakilásra és pisilésre használja így nagy gond ha néha nincs bent?
2. A malackám nagyon szeret enni, de nem tudom miért van így de mindíg éhes. Mindíg kajáért megy kéregetni. Etetni jól etetjük, nagy pocija is van már tőle, viszont lehetne emiatt diétára fogni? Mert nem szeretném hogy a sok kajától szétrepedjen a hasa, mert már olvastam ilyet hogy valaki malacánál ez megtörtént.:(
Mit tanácsoltok?
Az alábbi táblázatban összegyűjtöttük a malacok körében legkedveltebb növények C-vitamin tartalmát.
C-Vitamin táblázat:
Csipkebogyó 5000 mg/kg
Piros paprika 3400 mg/kg
Narancssárga paprika 3000 mg/kg
Sárga paprika 2500 mg/kg
Petrezselyem 1750 mg/kg
Zöld paprika 1600 mg/kg
Brokkoli 1120 mg/kg
Karfiol 750 mg/kg
Kiwi 710 mg/kg
Narancs 500 mg/kg
Spenótlevél 400 mg/kg
Lóhere 400 mg/kg
Gyerekláncfű 350 mg/kg
Patiszon 300 mg/kg
Paradicsom 250 mg/kg
Sütőtök 200 mg/kg
Cékla 180 mg/kg
Banán 120 mg/kg
Alma 100 mg/kg
Kígyóuborka 100 mg/kg
Görögdinnye 80 mg/kg
Padlizsán 50 mg/kg
A C-vitamin
Az kereskedésekben nagyon sokféle táp közül választhatunk kedvencünk számára. Mikor választunk, elsődlegesen az tartsuk szem előtt, hogy ezeknek az állatkáknak a szervezete, akár csak az embereké nem állít elő C-vitamint, ugyanis a többi fajjal ellentétben a tengerimalacok és az emberek (és még néhány emlős és madárfaj) szervezetéből hiányzik a C-vitamint előállításában kulcsfontosságú "L-gulonakton oxidáz enzim". Egészségük megőrzéséhez azonban elengedhetetlen ez a vitamin, úgyhogy a beviteléről gondoskodnunk kell. Egy fejlődésben levő tengerimalac napi igénye 40 mg, felnőtteknél 20 mg.
A C-vitamin bevitele több szempontból is problémát jelent. Amellett, hogy fény- és hőérzékeny, réz jelenlétében is könnyedén elbomlik. Elsősorban emiatt nagyon fontos odafigyelnünk a tengerimalac eledelek szavatossági idejére. A különböző tápok azonban nem fedezik teljes egészében a napi szükségletüket. Ezt kiegészíthetjük az ivóvízbe adagolt C-vitamin vagy multivitamin készítménnyel, de erre nincs szükség, ha kedvencünk megfelelő mennyiségű C-vitaminban gazdag zöldséget, gyümölcsöt kap a nap folyamán. A túladagolás veszélye kicsi. Mivel ez a vitamin vízben oldódó, a szervezetben nem tud elraktározódni és a vizelettel távozik.
C-vitamin mellett az egészség megőrzésében fontos szerepet játszik az A, B, D, E, H, K és P-vitamin. A B és P vitaminok, akárcsak a C vízben oldódnak, vagyis a túladagolás veszélye nem fenyeget. Ezzel szemben a többi zsírban oldódó vitamin a májban raktározódik el, így túladagolásuk ugyanolyan komoly betegségekhez vezet, mint hiányuk. Ezért nagyon óvatosan kell bánnunk a különböző kereskedelmi forgalomban kapható multivitamin készítményekkel!
Hogy az egyes vitaminok mely növényfélékben találhatóak meg, és milyen tünetek jelentkeznek hiányuk esetén, azt a következő táblázat szemlélteti:
Vitamin táblázat
Vitamin
Miben található?
Hiánytünetek, hiánybetegségek
A
Sárgarépa, uborka, gyermekláncfű, petrezselyem, cékla, fűfélék
Az állat gubbaszt, görcsök, bénulás, légszomj, bőrbetegségek, növekedési rendellenesség
B
Sárgarépa,gyermekláncfű, piros zöldségek, fűfélék
Szőrhullás, bélrendszeri megbetegedések, vérszegénység, bénulás, görcsök, növekedési rendellenesség
C
Elsősorban csipkebogyó, paprika, petrezselyem
Fertőzésekkel szembeni érzékenység, megfázás, belső vérzés, íngyulladás, szájsebesedés, mozgászavarok
D
Sárgarépa, széna, fűfélék
Tengerimalacoknál az angolkór ritka, inkább a D-vitamin túladagolás jellemző, mely a csontok mésztartalmának csökkenését idézi elő
E
Sárgarépa, búza
Növekedési rendellenesség, terméketlenség, magzatok elhalása az anyaméhben, egyensúlyzavarok, bénulás
H
Gabonafélék
Hámszövet ellenállása csökken, gyulladások lépnek fel
K
Kukorica, sárgarépa, fűfélék
Bélrendszeri megbetegedések, orrvérzés
P
Fűfélék, citrusfélék
A C-vitamin felszívódása és felhasználásában zavar jelentkezhet, ezért tüneteik átfedik egymást
A tengerimalacok emésztéséről
Mivel a vad tengerimalacok fő táplálékát rostban gazdag, magas cellulóztartalmú növények képezik, emésztőrendszerük úgy alakult ki, hogy képes legyen ezek tápanyagtartalmának hasznosítására. A cellulóz emésztése speciális baktériumok segítségével a vakbélben történik, mely béltraktus a tengerimalacok esetében aránylag nagyméretű. Csakugyan a vakbélben történik a különböző B-vitaminok előállítása, melyet a vastagbélben élő baktériumok és egysejtűek végeznek.
Hogy az állat felhasználhassa ezeket a létfontosságú vitaminokat, az előemésztés során úgy nevezett vakbél-széklet keletkezik, melyet a tengerimalac újra elfogyaszt. Ezt a jelenséget cekotrófiának nevezzük. A vakbél-széklet a rendes széklethez képest lágyabb, világosabb és nyálkás bevonat veszi körül.
A második emésztés során a tengerimalac szervezte nem csak hasznosítja a vakbélben keletkező vitaminokat és fehérjéket, hanem bélflórája is folyamatosan frissül a székletben található baktériumokkal. Mindezt figyelembe véve soha ne akadályozzuk meg, hogy az állat megegye a székletét! Ha a második emésztés folyamatosan elmarad, az néhány héten belül az állat halálához is vezethet.
A fentiek alapján látható, hogy a tengerimalacok bélflórájának rendkívül speciális az összetétele, ennél fogva érzékenyen reagál minden kisebb táplálkozásban bekövetkező változásra vagy zavarra. Ezért hogy megelőzzük az emésztési problémák kialakulását, feltétlenül tartsuk szem előtt, hogy a tengerimalacok bélrendszere az állandóságra van berendezkedve!
A táp
A tapasztalat azt mutatja, hogy a malacok a vegyes tengerimalac menüket részesítik előnyben. Ezek általában speciálisan a tengerimalacok vitaminigénye szerint vannak kifejlesztve, de sajnos a legtöbb mesterséges színezéket is tartalmaz. Ha van türelmünk a malacka „pellet” tápra való átszoktatásához, érdemesebb ezt rakni eléjük. A „pellet” a nyúltápra hasonlít a leginkább, azonban összetételében különbözik tőle. A legtöbb nyúltáp gyógyszerezett, ami ártalmas a malacokra nézve, illetve C-vitamin tartalmuk is csekély. Ez utóbbi a csincsilla tápokra is igaz, így egyik sem megfelelő malackánk etetésére.
A pellet amellett, hogy színezékmentes, megelőzi az egyoldalú táplálkozás kialakulását is, mely a különböző vegyes eledeleknél előfordulhat. A tengerimalacok ugyanis előszeretettel válogatják ki a keverékekből a finomabb falatokat, és a tálban hagyják a további fontos tápanyagokat tartalmazó alkotókat. A magkeverékek egy másik veszélyét a héjas termések képezik, mint például a napraforgómag és a tökmag. Míg a mókusok és hörcsögök képesek ezeket kinyitni, a tengerimalacok héjával együtt fogyasztják el, mely a bélcsatornában megakadva különböző gyulladások kiváltója lehet.
A malacokat általában nem egyszerű egyik tápról a másikra átszoktatni. Célszerű ezt úgy tenni, hogy napról napra nagyobb adagot keverünk a régi táp mellé. Ha ott hagyja a tányérkában, semmiképpen se töltsünk neki másikat, mert így csak elnyújtjuk az átszoktatást. A kicsi malacok általában hamarabb megbarátkoznak egy új táppal, mint felnőtt társaik.
A mennyiséget illetően két púpozott evőkanállal (20-30 gramm) javaslunk mindenféle tápból egy napra. Ügyeljünk rá, hogy malackánk tányérját minden nap ugyanabban az időpontban töltsük meg, így elkerülhetjük, hogy a szívszorítóan nyüszítő állatkának mindig beadjunk egy kis elemózsiát. Ez ugyanis könnyen elhízáshoz vezethet. A módszer a tengerimalac viselkedésében is pozitív változást eredményez: többek között nem kezdenek hangos visításba éjszaka, ha kifogyott a tálkájuk.
Jó tanács: malackánknak vásárolhatunk cicatálat, vagy valamilyen nehezebb anyagból készült tálacskát (porcelán, kerámia). A tengerimalacok számára a tál kiborítása hatalmas élvezetet jelent, viszont a kiborult táp elfogyasztása már nem. Ezért érdemes "malacbiztos" edényt vásárolni.
A víz
Sokan meglepődnek, de a tengerimalacnak szüksége van megfelelő folyadékbevitelre. Ez elsősorban a vízben oldódó vitaminok miatt nagyon fontos. Ezt magukhoz vehetik sok lédús gyümölcsből, zöldségből, de jobb megoldás az erre a célra kifejlesztett golyós itató. Külön edényben is kínálhatjuk kedvencünknek a friss ivóvizet, de ekkor számolnunk kell azzal, hogy a belekerülő forgács és ürülékdarabkák miatt napjában többször kell elmosnunk, és újratöltenünk. Ha a malacunkat olyan helyről vásároltuk, ahol nem volt itató, és nincsen másik malacunk, akitől el tudná lesni a használatát, nekünk kell megtanítani rá. Tipp: Ha az itató csőrét bekenjük uborkával, a siker garantált.
Egy malacnak a napi 100 ml a normális adagja. Ügyeljünk rá, hogy itatójukban minden nap friss víz legyen!
Zöldség, gyümölcs
A tengerimalacok emésztőrendszere - mint azt a fentiekben is láthattuk - rendkívül érzékeny, így a kicsit vegyszeresebb növényfélék könnyen hasmenést és egyéb betegségeket okozhatnak. Ebből kifolyólag sokan bioboltban vásárolnak kedvencüknek. Ez a lehető legjobb, amit tehetünk, de gondoljunk csak arra, hogy a kisgyerekekben szervezetében is úgy alakul ki a legtöbb dolog ellen a védettség, ha már találkozott vele. így lehet, ha nem mi magunk termesztjük a biozöldséget, és olyan szituáció adódik, hogy be kell érnünk a piacival is, akkor arra malackánk sokkal érzékenyebben fog reagálni. Ezért érdemes malacainkat friss piaci áruval etetni.
Van néhány tiltólistás zöldség. Az első a sorban a fejes saláta. Ebben a növényben elraktározódnak az emberi szervezet számára veszélytelen vegyi anyagok, ami a malackákból komoly hasmenést válthat ki. A következők a „K” betűs növények: káposzta, kelbimbó, kelkáposzta. Ezeknek a növényeknek közismert puffasztó hatásuk, a malackákra nézve szintén veszélyes lehet. Emellett magas energiatartalmuk miatt nem szerencsés etetni a csonthéjas gyümölcsökkel sem, így például szilvával, különböző barackfélékkel, meggyel, cseresznyével. Adhatunk sárgarépát, fehérrépát a zöldjével együtt, paprikát, paradicsomot, tököt, céklát (ez pirosra festi vizeletüket, de nem lesz tőle semmi bajuk), uborkát, dinnyét, almát. De ezeken felül próbálkozhatunk bármivel egy-két falat erejéig.
Ha valami újdonsággal próbálkozunk, figyeljük meg a malac székletét, és ha nem észlelünk rendellenességet, adhatunk nagyobb adagban is. Ha ezt betartjuk, és ügyelünk rá, hogy malackánk elé permetmentes és alaposan megtisztított növényféle kerüljön, nem lehet baj.
A zöldség- gyümölcsfélékből malaconként naponta egy nagy marékkal javasolt adnunk. Ha túlzásba visszük a gyümölcsöket, gyümölcscukor- és gyümölcssav-tartalmuknál fogva fogproblémák kialakulásához vezethetnek kedvencünknél.
A zöldféléket adhatjuk malackánknak külön tálacskába a táp mellett, de az állatkereskedésekben már találkozhatunk ennél kreatívabb megoldásokkal is. Hosszan lefoglalhatja kedvencünket, ha a gyümölcs- és zöldségszeleteket például kifejezetten a kiskedvenceknek kitalált nyársról vagy rácsos fémgömbből kínáljuk. Bárhogyan is, etetéskor két dologra figyeljünk: a beadott finomság mindig legyen szobahőmérsékletű, sose adjuk egyenesen a hűtőből, valamint ügyeljünk rá, hogy miután megmostuk, alaposan szárítsuk is meg, mivel a nedves zöldféle a tengerimalacok gyomrában könnyen erjedésnek indulhat, ami puffadáshoz vezet.
Ínyencségek tengerimalacoknak
Minden tengerimalac-gazdi fejében megfogalmazódik a kérdés, hogy hogyan kedveskedhetne valami finomsággal kedvencének. Természetesen erre is van lehetőség, ha néhány szempontot szem előtt tartunk.
Egészséges ínyencségek lehetnek malackánk számára a különböző faágak (pl. almafa, körtefa, hársfa, nyír, bükk, fűz). A faágak rágcsálásával nem csak a fogkoptatásra segítünk rá, de tengerimalacunk szervezetébe fontos vitaminok, ásványi anyagok és nyomanyagok is kerülnek.
A faágak mellett gyűjthetünk különböző zöld növényeket is. A gyermekláncfű például általában nagy népszerűségnek örvend a tengerimalacok körében, melynek étvágyfokozó hatása is ismert, de a tyúkhúrral is nagy sikerünk lehet malacunknál. Szárított csalánt is kínálhatunk, mely szintén értékes vitaminforrás. A különböző növényeket olyan helyről gyűjtsük, amely lehetőleg nem kutyasétáltató körzet, illetve kellően távol van az autóutaktól, autópályáktól.
Saját konyhánkban termeszthetünk petrezselymet, melynek C-vitamin tartalma rendkívül magas, emellett a puffadásos tünetek esetén is hatásos lehet, de csíráztathatunk búzát, növeszthetünk füvet is.
Állatkánk száraz takarmányát feldobhatjuk különböző szárított gyógynövényekkel. Ma már sokféle keverék kapható az állatkereskedésekben. Itt ugyanazok a szempontok játszanak, mint a szénánál: legyen pormentes, kellemes illatú, penész- és permetmentes.
Kerüljük viszont a különböző mézes rudakat és tejes jutalomfalatokat. Előbbi rendkívül hizlaló, utóbbi pedig állati fehérjét és zsírokat tartalmaz, melyek az emésztés során könnyen felboríthatják a tisztán növényevő tengerimalacok bélflóráját.
Ha nem használja, akkor nem kell, hogy bent legyen. Bár lehet, hogy hiányozni fog neki az árnyékszéke, de majd megszokja, hogy ház nélkül pisiljen.
Ilyet még nem hallottam, hogy szétrepedjen, addig zabáljon. Ez szerintem hülyeség. Max akkor lehet baja, ha olyannal zabálja tele magát, amit nem szabad ennie, sok gázt fejleszt.
Természetesen foghatod diétára, ha nagyon kövér és van szíved hozzá, de akkor is ne annyira kevesebbet adj neki enni, hanem olyat, amiben kevesebb kalória van. Így azért ehet, de nem fog annyira hízni tőle. És a fogát is tudja koptatni mindig valamivel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!