Mit csinálok rosszul? Mi lehet a baj?
Mindent.
Röviden: ammónia mérgezése van a halaidnak. 9 guppi amúgy is rengeteg egy ilyen apró akváriumba, de azzal, hogy metilénkék, amit szoktál az akváriumodba csöpögtetni arról ismert, hogy a halakat fertőző bacik mellett a szűrőbaktériumokat is megöli. Így nem maradt semmi, ami a halak légzésének melléktermékeként és a székletükben megtalálható, a halak számára nagyon mérgező ammóniát kevésbé mérgező vegyületekké bontsa.
No ha már így jártál, azt tudod csinálni, hogy:
1. Mielőtt új halakat veszel, rendesen utánaolvasol a tartásuknak. Kötelező irodalom [link] és [link]
2. Szabályosan bejáratod az akváriumodat, mielőtt új halat veszel
3. Kizárólag hím guppikat veszel és sokkal kevesebbet belőlük. (Nincs guppim, nem szeretem őket, így nem is vagyok teljesen tisztában a szokásaikkal, mozgásigényükkel. Egy rokongyerek tartott évekig 3 hímet 30 literben 1 db süncsigával, az nekem reálisnak tűnt, de majdcsak jön valaki nálam tapasztaltabb ember, aki mond neked valami számot.)
Ja igen: azt mondják, hogy egy hal addig küzd az életéért amíg úszik és/vagy eszik. Leírás alapján a tieid egészen menthetetlennek tűnnek. Kevésbé súlyos esetben az ammóniamérgezést sűrített 30%-os vízcserékkel helyre lehet tenni.
Ha kizárólag hím volt, jó szűréssel 9 db nem olyan brutál mennyiség, bár 7-8 db reálisabb.
Ha vegyesen voltak a nemek, akkor bele se kezdek, az 35 literbe eleve hülyeség, mert kezelhetetlen a szaporulat.
A jó szűrés alatt nem azt értem, hogy van benne egy jó szűrő, hanem hogy jól is működik, és nincs lemérgezve a lebontó baktérium állomány. Így konkrétan szarban-húgyban fuldokolnak.
Ha ez nem lenne elég, a folyamatos antibiotikum adagolás miatt lenulláztad az immunrendszerüket, úgyhogy ha nem a mérgezés végezne velük (mert most az végez) akkor előbb utóbb valami kórokozó nyírná ki őket.
Kb ennyi derült ki, amit rosszul csinálsz. Hogy mit kell tenni, fent olvasható.
Olvasni, elkerülni a túltelepítést, túletetést, óvni a lebontó baktériumokat, rendszeres részleges vízcserék, (heti 2×15%) stb.
Olvasd a linkelt írásokat.
Az első probléma a medence méretével van. Minél kisebb, annál könnyebb megbontani az optimális egyensúlyt(amennyiben egyáltalán kialakul). Ilyen méretben egy szűrő sem tud hatékonyan működni, mert vagy túl van méretezve, akkor azért nem jó, ha meg passzol méretben, a szűrőanyag telítődik hamar, ezért takarítás, ott meg a lebontó biológia károsodik.
Érdemes volna egy kis aktív szenes szűrést is alkalmazni, persze nagyon rövid ideig(max 1-2 nap, minimális szénnel)
Sajnos a kis méret miatt folyamatosan problémák lesznek vele, érdemes volna még egy-két darab fenékjáró halat is telepíteni( mondjuk pici páncélos harcsát), és esetleg kis méretű növényt is.
A guppi meg érdekes hal egyébként is. Nálam konkrétan nem maradtak meg. El lehet gondolkodni egy pár szifón is ebben az esetben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!