Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mi a véleményed az El Natural...

Pendulum92 kérdése:

Mi a véleményed az El Natural növényes akvarisztikai ágról?

Figyelt kérdés

[link]


Te kipróbálnád, ha lenne rá lehetőséged? Mi vonz benne, ha igen, ha nem, miért nem?


2015. jún. 1. 22:13
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
Jó a blog.
2015. jún. 1. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 Salx Narval ***** válasza:
Valóban érdekes, felidézte bennem a 37-évvel ezelőtti kezdő koromat, akkor kaptam hasonló tanácsokat az akkori öregebb akvaristáktól. Természetesen nagy bajban voltam, mert mindenki a saját módszerét istenítette és mindenkinek más-más módszere volt. Én ezt az utat végig jártam és elég sok minden használható a módszeréből, nálam is működött, sőt néhány dolgot a mai napig is így csinálok. Persze azért olyan dolgokról is ír amit nem próbálnék ki, pl virágföld és a féléves vízcserék. Az a helyzet, hogy ez az út is járható lehet, de semmivel nem könnyebb mint a mai modern akvarisztika. Ennél a módszernél is ugyan úgy meg kell szerezni a tapasztalatokat és valószínűleg egy kezdő akvarista ugyanúgy szerencsétlenkedne, jobban mondva hamar nehézségekbe ütközne ha ezt próbálná lemásolni.:D Csak azt akarom mondani, hogy nem a módszer miatt szépek az akváriumai, hanem azért mert egy sokat tapasztalt és kísérletező kedvű akvarista ő, aki nem sajnálta az időt arra, hogy megfigyelje mi működik mi nem, vagyis létrehozott egy akváriumi közösséget ami az adott körülmények között életképes, ami nem illett a képbe az elpusztult magától vagy kidobta. Egy két dolog amit én is próbáltam és valóban használható. A napfény mint hasznos tényező, békalencse algairtásra, víztisztításra, tápszeradagolás nélkül dús növényzet, természetesen a talajban volt tápanyag csak nem virágföld, szépen fejlődő növényzet normál fehér fénycsövekkel, a só mint csíragátló, az aktívszén használata algásodáskor, a dús növényzet, szintén algásodás ellen, levegőporlasztás mellőzése és közepes áramlás. Hirtelen több dolog nem jut az eszembe. Pár dolog amit sohasem csináltam és nem is próbálnék ki a dolgai közül: az a már említett föl mint táptalaj, a szűrőből nem venném ki a szűrőanyagot, és az ennyire ritka vízcsere is ellenérzéseket vállt ki belőlem egy halas akváriumnál, ha nincs hal akkor talán.
2015. jún. 2. 05:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 Salx Narval ***** válasza:
Ha nem untatlak benneteket még egy dolgot említenék a talajjal kapcsolatban a régi idők emlékére.:D Hazai hideg vizes akváriumhoz használtam táptalajnak balatoni iszapot fedőrétegként mozdonyhomokot és drávai apró szemcsés sódert. Az iszapot vékonyan kiterítettem a napra száradni, fertőtleníteni, majd összemorzsoltam és bentonittal, zeolittal, némi vízzel összekevertem, ezt követően ismét szétterítettem és hagytam megszilárdulni. Száradás után tenyérnyi darabokra tördeltem és az akvárium aljára tettem, oda ahová a növényeket terveztem ültetni. Amúgy ma is hasonlóan készítem csak az iszap helyett hegyi láptőzeget használok és golyókat formálok belőle. Ezt csak a magam megcáfolása miatt írtam le, lehet ,hogy a számotokra ez legalább annyira durva, mint számomra a virágföld használata.:D
2015. jún. 2. 05:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:

Komoly ember nem használ Comic Sanst ( [link] Ezt leszámítva jó a blog, gratulálok!


Röviden:

- Nem szoktam emlegetni, a sóher, "jujjj, most akkor nem kell szűrő?" idióták miatt.

- Egyébként próbáltam már hasonlót összehozni (sűrűbb vízcserékkel, tűzhasú gőtéknek). Az állatoknak bejött, tehát nekem is.

- Tetszik, hogy fenntartható, tetszik, hogy rengeteg növényt használ, tetszik, hogy alultelepít.

- Bár sosem lesz egy high tech aquascape, annyira azért nem olyan veszett nehéz látványos dolgot kihozni belőle. Pláne, ha az embernek van némi szépérzéke vagy benyal néhány alapszabály (pl. aranymetszés).

- Egy hosszú, 80 literes, paradicsomhalas NPT a tervem arra az esetre, ha egyszer még vizet cserélni se érnék rá.

2015. jún. 2. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:

Első akvárium esetében senkinek nem ajánlanám a módszert, lehet ötvözni az El natural technikát a modernebbel, utána az idő eldönti mizu.

Sokan választják kezdésnek a napi 2x, 3x tápdózist, heti vízcseréket, a sok táp miatti sűrű metszéseket, ph mérés, lágyítás, co2 rendszer, stb napi szinten, vagy jobb esetben csak heti 2-3 alkalommal vannak nyakig benne az akvában.


Mindig az a kérdés az időigényes hobbiknál, hogy meddig tolerálja a család, menyire szól bele az akva a programokba, menyi időt vesz el a szabadidőből, menyire támaszt heti adott napokon fix kötöttségeket.

Az E.l natural nagy előnye, hogy el van az akva sokáig különösebb gondozás nélkül.

Rengeteg olyat látni, hogy komplett akvák potom pénzért eladóak, megunták a gondozást, vagy a családi "terrort"


Nekem a napi rutinom, reggel etetés, párolgás pótlás, gyári adag, vagy kevesebb növénytáp, és pont. 2-3 havonta szűrőtakarítás. Metszés ahogy a növényzet igényli, és időm engedi. Vízcsere, a szűrőtakarításnál a vödörből kiöntött víz pótlása, kb 8 havonta van 50%lassú feltöltéses vízcsere, ilyenkor egyben nagyobb növényrendezés is van.


Összességében a ráfordított időm: kb 8 havonta 1 egész nap, minden reggel etetés tápozás 2 perc, metszéseknél havonta 10-15 perc.

Fentit szerintem soha nem fogom megunni, öreg koromig csinálom, mivel nincs nagyon mit csinálni, nézem az akvákat, és kész.


Van persze az ellentettje amit hetente kell metszeni, hetente cserélek vizet, heti 2-3 alkalommal nyúlok bele, főleg növényt igazítani, egyszer megfogadtam, hogy nem lesz ilyen akva, mégis lett, de már unom, sőt nagyon unom, A család támogat benne, nagyon tetszik nekik a 75 literes, viszont amint nem érdekli őket már robbantom is szét az akvát, kell a fenének a macera.

2015. jún. 2. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:

Félre írtam, a 75 literes már gyártói Garden táppal van tápozva, a 100 liter fölötti akvákba profito megy, szerintem ott a ritkább vízcserék miatt marad is.


Én nem értek azzal egyet, hogy a halaknak is jobb a sűrű vízcsere, növényzeten sok múlik, meg a halkaján, a márnák 3 évesek lesznek lassan, a plekók csak vendégek, a harcsák zöme is 3 éves: https://www.youtube.com/watch?v=0nbVDQ5Z_t4

2015. jún. 2. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:

Szórakoztam már virágfölddel, de nem kínlódnék vele újra. Amikor nem mostam át rendesen, a fele fent lebegett a vízen és tök fekete lett tőle a víz. Ha tettem rá kavicsot, egy idő után úgyis kibújt alóla és megint zavarossá tette a vizet. Amikor átmostam a föld fele elfogyott és ilyen nagy cafat növénydarabok, vagy mik maradtak a kezemben. Azért úgy közepesen mostam át, de nekem az nagyjából használhatatlan volt akváriumba.

Ara használtam, hogy szedtem tóból mocsári növényeket és beültettem, aztán azok ott elvoltak. Nőttek persze, ki is nőttek az akváriumból, csak sosem volt szépen letisztulva a vizük, ezért halat nem tettem bele.



A Pro soil talajt azért egy fokkal jobban szerettem. Az jól használható, nem porzik ha már leüllepedett, csak az a bosszantó, hogy 5 év alatt duplájára ment fel az ára.

Régen 4ezerért vettem 8 litert, bár akcióban, de most már 11 ezerért árulják. Mért?


A JBL Manado-ból érdekes mód 3 litert régen is 2ezerért lehetett kapni és most sem lett drágább. Sőt, 1800-ért is van.


Mondjuk részemről mindegy, egyiket sem használom jelenleg, mivel a tengeri akváriumok érdekelnek csak, de azért sajnálom, hogy mások az ára miatt nem próbálhatják ki a pro soilt. Pedig a színe olyan mint a virágfölddé, és azt a feelinget adja vissza szerintem, csak én úg gondolom hogy a virágföld az inkább maradjon cserépben. Víz alá meg olyan talaj való, amit nem kell rétegekben takarni, és a Pro soil például olyan.

2015. jún. 2. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 Salx Narval ***** válasza:
Én 2004-ben jutottam el oda, hogy egy 300literes akvárium kivételével a többit felszámoltam, ennél viszont félautomata megoldású a vízcsere (nem kell tárolni és vödrözni, slagozni sem). A növényeket is úgy válogattam, hogy ne legyen velük sok macera, mivel afrikai sügéres így nem is azokon van a hangsúly. Csak a talajt tápozom néha és a havi 30%-os vízcsere után happy life-t adagolok heti adagokban az előírt mennyiség felét. Nekem időm volna, csak egészségem nincs munkaigényesebb kertészkedéshez, meg aztán az évek alatt a kíváncsiságomat is kielégítettem, nagyon sok akváriummal sok fajta hallal növénnyel volt dolgom. Sohasem szeretném abbahagyni ezét választottam ezt a számomra könnyű megoldást ami egyben dísze a lakásnak, másfelől én is elmondhatom, hogy még akvarista vagyok.:D Nekem is zömében öreg halaim vannak, de mindig meghagyok párat az új generációból. Más halakat már nem valószínű, hogy veszek, nem is hiszem, hogy megtűrnék, a felesleget halkajára, növénytápra,növényre stb cserélem, így önfenntartó a csapat. Tudom, hogy már írtam, de nem tudom megállni, hogy ne dicsérjem meg Joci akváriumait, gratulálok.
2015. jún. 2. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 A kérdező kommentje:

Salx Narval:

A régi időket a maival összehasonlítva a leírások alapján ma könnyebb a helyzet az internettel, és mindenkinek van módszere, de azért vannak főbb csapásirányok, a többség lehurrogja a nagyon rossz irányba elmenőket, könnyebb ma eldönteni, mi a helyes.


A táptalajötleted egyáltalán nem durva, ez is egy lehetőség. Bár azt tényleg nem értem, hogy ha a virágföldtől félsz, ettől miért nem :D A virágföldben van általában tőzeg, homok, érett szarvasmarha trágya, lehet még síkláptőzeg, fehértőzeg, és NPK keverék amit elviekben nem a legjobb, ezért szoktam ajánlani a tóföldet vagy vízinövény virágföldet, mibe nem raknak NPK keveréket, és amit tavakba ajánlanak vízinövényeknek, így akváriumba is tökéletes fedőtalajjal.

A ritka vízcserét én sem alkalmazom, egyszerűen esztétikai okokból.


4-es hozzászóló: Igen, egyetértek, sokan azt hiszik, hogy ez a módszer csak arra való, amire a legtöbben használják: bedobálják a növényeket, aztán kinéz ahogy kinéz. Ugyanolyan elveket lehet használni, mint bárhol máshol, talán kivétel a hatalmas dombok, meg egyéb nem túl értelmes jelenségek, mivel ez egy hosszú távra tervezett akvárium kialakítására alkalmas módszer.


Joci:

Talán nem ez a legbiztonságosabb módszer kezdőknek az akvarisztika elkezdésére, csak egy módozat a "nyugdíjas" akvarisztika kedvelőinek.


7-es hozzászóló:

Milyen vastag fedőréteggel használtad?

A keveredéses probléma kiküszöbölésére szoktam javasolni a szúnyoghálós lefedést, tehát a virágföld elegyengetése és ledöngölése után az akvárium alapterületére teszek sűrű, erős szúnyoghálót, amit megelőzi a keveredést.

2015. jún. 2. 20:41
 10/24 Salx Narval ***** válasza:
Kedves kérdező, mint írtam ez egy hazai halak számára készített akvárium volt, a növényeket is magam gyűjtöttem a közeli tavakból, folyókból és mocsarakból. Ezek a dúsan ültetett mocsári és iszapos talajon élő növények felvették a nagyobb mennyiségű tápanyagot is. Én az akvarisztikát főleg a halak szeretete miatt csinálom és amikor azt mondom, hogy nem használnék virágföldet, az csak azért van, mert féltem őket az esetleges mérgezéstől. Egy halak nélküli akváriumban semmi gondom nincs a trágyázással. Megmondom őszintén én az akvakertészeket is kicsit ferde szemmel nézem amikor teletápozott akváriumokba halakat tartanak és írogatnak egymásnak a fórumokon, hogy ezt-vagy azt a tápmennyiséget co2 szintet még elviselték a halaik, etől, meg attól az aránytól meg kifeküdtek. Ne értsetek félre én is elismerem a tudásukat és tetszenek is az akváriumaik, csak a halakat sajnálom. Nos ezért nem tennék az akváriumomba virágföldet, biztos, hogy jó érzékkel, kellő ismerettel ez is használható, de én nem kockáztatnék.
2015. jún. 3. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!