Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mit ajánlotok? (hal)

Katona Dius kérdése:

Mit ajánlotok? (hal)

Figyelt kérdés
Teljesen kezdő altartó vagyok. Igazából még kezdőnek se mondanám magam. Szeretnénk férjemmel otthonra pár halat. Tudnátok olyan fajtát ajánlani, ami nem túl igényes (kezdőknek megfelelő)? Nem szeretnék rögtön valami olyan halfajtát, ami nagyon igényes. Nem szeretném, hogy kínlódjon, mire megtanulom, hogy tudom rendesen ellátni.

tegnap 11:32
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
100%

Azt ajánlom, hogy ne haltartó akarj lenni, hanem akvarista.

A "haltartás" nem olyan, mint a kutya, vagy macska tartás, hogy csak konkrétan az adott állatot tartod.

A halnak a víz az élettere, részese a víznek, mint ahogy a víz is része a halnak. Minden biológiai funkciója összefügg a vízzel.

Ha jól működő akváriumod van, akkor nem halat tartasz, hanem egy nagyon komplex rendszert, aminek az alapja a vízkémia, ebből lépsz tovább a mikroorganizmusok felé, amik (bizonyos szempontból) stabilizálják a vizet, élhetővé teszik, és ebben a rendszerben tudsz tartani növényeket, gerincteleneket, stb, esetleg még halat is!

Bármilyen "igénytelen" (nem létezik!!) halat is akarsz tartani, ezek a dolgok, azoknak is az igényeik, nem lehet kikerülni az elméleti alapokat!


Nagyon messze vagy attól, hogy konkrét fajokat ajánljon bárki, semmit nem tudunk arról, mekkora helyet tudsz biztosítani, mik az anyagi korlátok, pl. lágyvizes halakhoz tudsz e telepíteni a vízhálózatra egy RO szűrőt, stb stb... határ a csillagos ég.


Első körben azt ajánlom, innen:

[link]


a "kezdőknek" és "az akvárium" fejezeteket teljesen egészében olvasd el, legalább 2-szer.

tegnap 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 A kérdező kommentje:
Köszi a tippet, mindenképpen elolvasom!
tegnap 11:58
 3/25 anonim ***** válasza:
16%

Szia!

Kezdésnek betta-t ajánlanék, mert nem kell neki sem levegőztető, sem pedig szűrő. Egy vázában is jól érzi magát! Sőt! Nálam 1 hím van jelenleg 1 vázában! Gyönyörű!

Annyi, hogy a hímeket nem szabad együtt össze rakni, mert szét tépik egymást (tapasztalat)🤣nőstényeket tehetsz egybe többet (nem sokat) és közéjük max 1 hímet be tehetsz (ja és persze itt már akváriumról beszélek nem vázáról)😅. Bár arra nincs garancia, hogy nem bántja a nőstényeket. Bettákat kb lehetetlen pároztatni, csak nagyon profiknak megy, úgyhogy azért felesleges nőstényt meg hímet össze engedni!😊remélem segítettem

tegnap 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
100%

1-es vagyok, még egy nagyon fontos gondolat!


Több helyről informálódj, mert teljesen kezdőként, nehezen fogod kiszűrni a totál dilettáns állatkínzó megmondóembereket.

Tökéletes példa erre a 2-es válaszoló.

Ahogy mondtam, a víz is részese a halnak. A vizet "lélegzi" be. És abba is szarik.

Az pedig szépen el kezd rohadni, és a hal, a rohadásban lévő, szaros vizet "lélegzi" be. Ha elolvasod a linkelt oldalt, hamar megérted a nitrifikáció lényegét.

A szűrőben lévő porózus szűrőanyag ad otthont a nitrifikáló baktériumoknak, amik a mérgező ammóniát képesek kevésbé mérgező anyagokra bontani. Ez, a biológiai szűrés.

Ha ez nincs, akkor akváriumod sincs, csak egy rothadó pöcegödröd.

Egy szebb világban, azt , aki szűrés nélkül tart halat, beledobnák néhány hétre egy pottyantós budiba, és sok szerencsét kívánnának neki a túléléshez.

Ami a vázát illeti, gerinces állatot 30 liter alatt nem lehet tartani, ez konkrétan állatkínzás, nincs rajta mit megmagyarázni, a törvény szövege teljesen egyértelmű, ez 2 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető!

Szóval további jó infantilis vigyorgást kívánok a vázás, szűrő nélküli rohadványhoz, remélem meglátja egy lelkes állatvédő, és kinyomozza, ki a válaszoló.

A törvény pedig meglehetősen megengedő ezzel a 30 literrel! Úgyhogy ezt nem azért kell betartani, mert ezt írja elő a törvény, hanem azért hozták létre ezt a -elég laza- törvényt, mert ez alatt egy instabil vízparaméterekkel rendelkező, elégtelen életteret biztosító helyet lehet csak létrehozni. Én 40-45 literben határoznám meg a minimumot, de őszintén szólva, ott is csak néhány oda illő speciális fajt lehet egészségesen fenntartani.

Egyébként bettát szaporítani a leghülyébb amatőrök is tudnak, amiért nem érdemes, az az, hogy minek? Minek egy fenntarthatatlan rendszer? Mihez kezdenél mondjuk 300, 400 kis bettával úgy, hogy egy akváriumban, nincs természetes ragadozó? Eladni nyilván nem lehet... Te ölnéd meg őket? Az jó móka, azért szaporítani, hogy legyen mit megölni...


Az, hogy egy hal jó érzi e magát, úgy tudod eldönteni, hogy utána olvasol, milyen a természetes élőhelye, majd leellenőrződ, hogy ezt te biztosítottad e neki, tehát úgy néz e ki az akvárium, ahogy a természetben élne.

Pl. egy henger alakú "vázában" ez eleve kizárt, ugyanis henger forma nincs a természetben, a halak oldalvonal érzékelői pedig nem tudják értelmezni a visszaverődő hullámokat, amitől a hal bestresszel, a stressz pedig leállítja az immunrendszer működését.

Aztán pedig ha biztosítottad a megfelelő környezetet, ellenőrzöd a vízparamétereket. Hőmérséklet, bomló szerves anyagok, keménység, kémhatás...

Leteszteled ammóniára, nitritre, nitrátra, hogy lásd, akváriumod van, vagy pottyantós budid! Ha nincs szűrőd, akkor nyilván, az utóbbid van.

Szóval nem úgy döntjük el, hogy jól érzi e magát, hogy ránézünk, és ha él, akkor jól érzi magát...

tegnap 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
100%

4-es vagyok, és még egy fontos gondolat, általánosságban:

Felejtsd el azt a szemléletet, amivel fentebb is találkoztál!!!

Soha ne azt nézd, mi az a minimum, ahol még valameddig úgy ahogy túléli egy állat, végig szenvedve az életét!

Ez nem haszon állat tartás, aminek a haszonszerzés a mozgatója, ezért muszáj kompromisszumot vállalni!

Ez hobbi állat tartás. Senki nem kötelez rá. Ha belevágsz, ne azt teszteld, mennyi kínzást bír ki egy állat.

A maximumra törekedj, ez az alap! Ebből némileg úgyis engedni kell 1-2 apróságban, de ha sokat kell engedni, inkább tarts más állatot. Vagy ne tarts állatot.

Egy szűrő nélküli vázába pl. lehet rakni egy csokor szárított virágot. Úgy még víz se kell bele.

tegnap 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
15%

Kedves előttem válaszoló!

Az állat kereskedésben is vázában tartják őket! Semmi baja nem lesz!

tegnap 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
15%

Egyébként rengeteg akvarisztikus mondta hogy a bettának egyáltalán nem kell szűrő sem levegőztető! Én sem magamtól találom ki ezeket hanem nekem is mondták! És egyébként így csináltam és teljesen bevált.

De hogyha utána olvasol akkor látni fogod hogy a betta egy borzasztóan rosszúszó hal. Egyáltalán nem tud hosszú távokat úszni tehát így nagy akváriumban nem fogja magát jól érezni!

tegnap 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
100%

Az állatkereskedésben nem tartják vázában!

Kisebb fakkokban tárolják őket, ideiglenesen, hogy fizikailag el legyenek egymástól választva, de emellett legtöbbször összekapcsolt igen komoly szűrőrendszer áll, ami a kis víztérfogat ellenére, elégséges vízparamétereket biztosít.

És hangsúlyozom, nem tartják őket, hanem ideiglenesen tárolják, az árukba belekalkulálva az elég jelentős elhullásokat! Mivel jelentős részük nem éli túl, ezért olyan haszonnal kell árulni, hogy az fedezze a veszteségeket.

A bolton belüli hal, az haszonállat! Ez a különbség! Otthon meg hobbi állat, amit egy hosszú távon fenntartható rendszerben kell tartani!

Ha meg a bolt valóban izoláltan, és vázában tartja a halakat, szépen fel lehet jelenteni, és akkor bírságot kiszabnak rá, hogy örülhet, ha nem kell bezárnia a boltját!

tegnap 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
100%

"t rengeteg akvarisztikus mondta hogy a bettának egyáltalán nem kell szűrő sem levegőztető!"


Az lehet, mert nem tudom, mi az, hogy "akvarisztikus".

Az viszont biztos, hogy akvarista ilyet nem mond.

Soha senki nem is mondott, meg nem is fog.

Ez ugyanis nem vélemény kérdése, hanem nagyon szépen, precízen, kézzel foghatóan mérhető dolog.

Ahogy mondtam, tesztelni kell a vizet ammóniára, nitritre, nitrátra.

A tényeket pedig nem írja elő semmilyen fogyatékos, semmilyen fantáziálgatása. Ezek számadatok, nincs helye semmiféle vitának, meg véleményezésnek.

tegnap 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 A kérdező kommentje:
Én a boltokban eddig csak kisebb-nagyobb akváriumokban láttam halakat, vázában sosem.
tegnap 14:30
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!