Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mi lesz a halakkal növények...

Mi lesz a halakkal növények nélkül?

Figyelt kérdés

Van egy 50 literes akváriumom, 2 hónapos.


1,5 hete vannak bele halak, növények már a telepítés óta vannak és az 1. naptól fogva hiánytüneteik vannak. Barnák, nem nőttek.


Az utóbbi 2 napban meg szinte el is bomlottak, a napokban kiszedem őket... viszont minimum 1 hétig nem lesz lehetőségem új növényeket venni. A halakkal mi lesz növények nélkül? Lesz bajuk?



szept. 12. 18:51
1 2 3
 21/28 Tevenyereggyarto ***** válasza:

“De ezt akkor sem értem, hogy a leveleket miért dobálta el....”


Ez egy ilyen cryptocoryne dolog. Gondolom én a természetben akkor történik hasonló mikor annyira leapad a vizük ,hogy víz fölé kerülnek, ledobják a víz alatti leveleket s víz felettit (emers) növesztenek, majd esős időszakban fordítva. Aztán ez az “ösztön” így jelenik meg akváriumoknál. Nem tudom ez-e az oka, de valami ilyesmire tudok gondolni, mivel a crypto-k is valójában mocsári növények (meg az akvarisztikában használt növények 90% mocsári).


“900 lumenes a fénycső.”


50 literesre az 18 lm/l (lumen osztva literrel), ez hasonló érték mint a 0,2 w/l mert kb 20-40 lm/l a közepes fényerő. Igazából a crypto-k nem kényesek a fényre, ahogy láthatod fejlődött, csak talán még a szokottnál is kicsit lassabban.


Csinálhatod azt ,hogy maradsz ennél a fénynél s az említett árnyéktűrő növényeknél vagy megpróbálod fejleszteni a fényt s akkor kicsivel több növényt tudsz tartani. Viszont erősebb fény mellett nem ártana erősebb szűrés is, meg jobban odafigyelni a vízcserékre stb mert a több fény több energiát jelent amit az algák fognak hamarább kihasználni. Szóval nem tudsz egy dolgok lényegesen változtatni anélkül ,hogy az kihatna minden másra.

Ha nem akarsz nagyon belebonyolódni akkor maradj ennél. Türelemmel s kis odafigyeléssel ebből is lehet szépet kihozni.


“Akkor ami sztem nőstény (nagy hasú), vízszintesbe úszott a hőmérő mögött, egy másik, egy hím a farkával átölelte.”


Anno sokáig rejtély volt ,hogy ezeket hogyan lehet eredményesen szaporítani, neked meg mindjárt véletlenül összejön s még mérges vagy rájuk 😅 Nyugi, nem guppi ,hogy kettőt pillantasz s minden tele lesz velük. Inkább élvezd a ritka eseményt, lehet többet nem fogod látni ezt tőlük.

szept. 15. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 A kérdező kommentje:

Mondjuk lehet a halak betelepítése, utána az etetések az környezet változás volt neki, ezért kezdte el lebontani a leveleit.

Most így, hogy 10 órát kukában töltöttek nem tudom mi lesz velük, van e remény. Most várok pár napot, hogy meglássam mi lesz.


A felszereléshez nem akarok hozzányúlni, egyedül a fűtőszálat tervezem lecserélni vagy +1-et betenni, ha a hideg időben nem lenne elegendő.


Az, hogy ha a halaimat hassal előre látom úszni, eléggé felidegesít... nem tudtam mi bajuk. Alaposabb utána olvasás meg egy erről szóló videóból feltételezem, hogy ivarzanak.

Ami egy ilyen kezdő környezetben nem jött jól. Az ikrákhoz növények kellenének ami ugye nem nagyon van... azért bújtak tegnap a hőmérő meg a fűtőszál mögé.


Remélem, hogy a neonoknak nincsen ilyen heves párzási ciklusuk.


Ikrázni nem láttam őket. Nem tudom tettek e le ikrákat.


A túlszaporodástól nem félek, ezért nem vettem elevenszülőket.


A csigák száma viszont lecsökkent. Gondolom a haldokló növényeken éltek.

szept. 15. 13:51
 23/28 Tevenyereggyarto ***** válasza:

“A felszereléshez nem akarok hozzányúlni”


Rendben, érthető. Akkor igazából marad az a taktika ,hogy kipróbálsz ezt-azt s ami működik/ megél azt viszed tovább. Nem lehetetlen, csak türelem kell hozzá. Gyenge fény alatt még az amúgy is árnyéktűrő cuccok is kicsit lassabban nőnek.


Esetleg a világítási időt kitolhatod 10-12 órára a 8-10 helyett. Persze csak miután lesz is minek világítani. Egyelőre elég a 8-10 is.


“Az, hogy ha a halaimat hassal előre látom úszni, eléggé felidegesít... nem tudtam mi bajuk.”


Megértem 😁 Erről az jut eszembe mikor friss Botia tulajdonosok sokkot kapnak mikor a haluk oldalvást fekszik. Aztán kiderül ,hogy azok így alszanak.


Az ikrákat ne bánd. Mármint HA! raktak is ikrákat azokat lehet eddig megették, ami persze egyrészt szomorú. Szóval mindegy. Egy érdekes élményben lett részed s kb ennyi. 🙂

szept. 15. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 A kérdező kommentje:

Én már azon se lepődnék meg, ha hetek múlva egy-két új hal megjelenne...

Sztem az a pocsaras környezet ami a bomló növények miatt volt, beindította náluk a reprodukciós folyamatot. Gondolom olyan lehet a természetes környezetük.


Most, hogy kitakarítottam az alga egy részét, tiszta a víz, most nyugodtak.


Am gondolkodom ilyen wifis időzítő kapcsolóban. Azzal bárhonnan feltudnám kapcsolni a lámpát a mobilommal.

Esetleg vmi wifis kamera is lehet, hogy lesz, akkor lenne mindig képem az akváról (ez térfigyelőkkel jól működik a ház körül hónapok óta)


Az a baj, a klímám nem wifis, így fűtés csak a fűtő szál lesz. Remélem elég lesz nekik, nem hűl ki a víz. (50 watt)


Ilyen terveim vannak.


Hogy növényekkel mi lesz, azt nem tudom.

szept. 15. 20:33
 25/28 Tevenyereggyarto ***** válasza:

“Most, hogy kitakarítottam az alga egy részét, tiszta a víz, most nyugodtak.


A víz lehet ,hogy látszólag tiszta, de a nitrogénvegyületek nem igazán színezik a vizet. Szóval egy tisztának kinéző vízben is lehet ammónia, nitrit, nitrát. A tisztaság ne tévesszen meg, ne feledkezz meg a vízcserékről mert egészséges, dús növényzet híján szinte csak azzal csökkenthetőek a bomlástermékek.


Azért csak szinte mert tulajdonképpen az algák is azokon élnek. Nem szoktuk szeretni őket mert csúnyák és ha sok van akkor az valamilyen tápanyag-egyensúlyzavart jelent. Viszont olykor jól mutathatnák miből van kevés vagy sok stb. Az Akvaguru-n az algák fülnél találsz leírást róluk.


“Am gondolkodom ilyen wifis időzítő kapcsolóban.”


Olyat nem használtam, csak mechanikusat. Az is teljesen jó akváriumokhoz mivel amúgy sem kell például bizonyos napokra más kapcsolás vagy ilyesmi, szóval nem kell különösebben személyre szabható legyen. Beállítod s azt a programot csinálja. Áramkimaradás esetén meg majd folytatja ott ahol abbahagyta s neked csak utána kell tekerned.


Kamera nem hülyeség. Bár ez is olyan ,hogy több embernek nincs mint akinek van, de ha van rá mód akkor nyugodtan fel lehet szerelni egyet.


Mindegy, egyelőre szerintem a növényfejlesztést vedd előtérbe.


Fűtés miatt szerintem ne aggódj. 50 wattosnak bírnia kellene, max kicseréled egy kicsit erősebbre. De hát nem kell nagyon felfűteni, ezeknek azt hiszem 24-25 fok is jó. Nem különösebben hőigényesek.

szept. 16. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 A kérdező kommentje:

Igen, 24-25 fokos vizet szeretik.


28 foknál már el vannak kábulva a halak.

szept. 16. 21:33
 27/28 A kérdező kommentje:

Vízcseréket hetente szoktam csinálni.


Am. a vízcserélőt lehet szivattyúnak használni, ha veszek rá ilyen gumi csövet?

szept. 16. 21:46
 28/28 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Mármint a szűrő fejére raksz gumicsövet? Igen, lehet. Anno én is úgy csináltam, megkönnyíti a dolgot :))


Csak figyelj oda nehogy víz folyjon a konnektorba. A kábel ne egyenes legyen mert úgy belevezetheti a vizet, hanem lógjon le “U” alakban úgy ,hogy a konnektoros fele és a másik fele a két magasabb vég és közte lelóg a kábel. Így ha víz kerül a kábelra akkor nem tud belefolyni a konnektorba hanem alul lecsepeg.

szept. 17. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!