Mi lesz a halakkal növények nélkül?
Van egy 50 literes akváriumom, 2 hónapos.
1,5 hete vannak bele halak, növények már a telepítés óta vannak és az 1. naptól fogva hiánytüneteik vannak. Barnák, nem nőttek.
Az utóbbi 2 napban meg szinte el is bomlottak, a napokban kiszedem őket... viszont minimum 1 hétig nem lesz lehetőségem új növényeket venni. A halakkal mi lesz növények nélkül? Lesz bajuk?
“Közben megnéztem, 10 wattos”
Na, nem is olyan rossz. Mondjuk 50 literre ez még mindig csak 0,2 w/l (közepes fényerő kb 0,3-0,5 w/l, bár LED esetében a lumen pontosabb értéket adna, de az sem lehet arányaiban sokkal több), na meg nem mindegy a színkép sem stb, de azért ezzel is lehet kezdeni valamit. Erősnek nem mondanám, de biztos használható.
“A kavicsot nem tudom milyen fajta.”
Igazából a konkrét márka nem is annyira fontos mert a lényeges dolgokat utólag is ki lehet deríteni. Például nem jó ha színezett, azt lehet látni. Szemcseméretre kb 0,5-3 mm körül legyen, ez is ránézésre megmondható.
Esetleg amit még kipróbálhatsz ,hogy kiveszel egy kis adagot s ecetet vagy háztartási sósavat csepegtetsz rá. Ha nagyon pezseg akkor valamilyen mészalapú cucc, keményítheti a vizet.
“Gyökeres növény nem kell mégegyszer.”
Amiket írtam azokból az anubias, páfrányok kötözősek-ragasztósak vagy csak rések közé beszúrósak, amelyik könnyebb neked. A lényeg ,hogy nem szabad beültetni a talajba a rizómájukat mert berohad. Mohák szintén nem ültetősek. Békalencse az úszónövény.
Egyedül a crypto-k ami ténylegesen gyökeresek, de azok rendszerint igen “igénytelenek”, sokszor csupasz talajban is teljesen jól megélnek, ha gyökértablettát is nyomsz alájuk akkor pláne.
“Amíg talajt cserélek mit kezdek a halakkal?
Múltkor takarítottam a nagy követ, egyet kivettem mert ott úszkált, nem akartam agyon nyomni. Fél percre vettem ki hálóval, majdnem elpusztult.”
Egy tiszta kis edénybe vagy valamibe kimersz az akva vizéből s abba átrakod. Egyébként ha a tereptárgyakat kiszedted akkor be lehet rakni új talajt a víz leeresztése nélkül is, lásd:
Kb 10 percnél mutatja, használhatsz pet palackot is. Egyébként Bíró József (és Nagy Viktor) videóit amúgy is ajánlom.
“És igen, 2 db raj van, 6 db hamis neon és 6 db foltos razbóra (ilyen kicsi vöröses)”
Tehát mindkét faj olyan 2-3 cm kifejletten, abból összesen 12 db ekkora helyre bőven elég.
“+ van 1 alga evő harcsa...”
Ő viszont már sok lesz :/ Gondolom anci/ ancistrus/ közönséges algaevő. Arról nem is beszélve ,hogy neki kellene igazi fa az emésztéséhez, plusz hajlamosak megrágni a növényeket, legalábbis a gyengébbeket szokták. Ez sem segít új, gyengélkedő növények beültetésén.
Bár megpróbálhatod minimalizálni a kárt ha rendszeresen kap növényi eledelt mint puhára főtt/ forrázott uborka, cukkini, tök és dinnye héja, spenót stb. De szerintem hosszútávon jobb lenne ha elajándékoznád. Ha valami “algaevőt” akarsz akkor inkább csigákban gondolkozz. Vannak amik édesvízben nem szaporodnak, pl: zebracsiga, rohamsisak csiga s rokonaik.
“Am én Ambúliára gondoltam, új növényként”
Az is teljesen jó, ki lehet próbálni. Csak azért nem ajánlottam száras/ stem növényeket mert azok rendszerint picit érzékenyebbek a fényre és a jó tápanyagszintekre, mivel főleg a vízből táplálkoznak és gyorsan nőnek. De az ilyen ambúlia és vízicsillag nyugodtan kipróbálható.
S ha már ajánlás ezeket is linkelem:
[link] , [link] , [link] , [link]
Egyébként most jut eszembe ,hogy még nem írtad ,hogy milyen növénytápot adsz s mikor mennyit? Illetve a fény napi hány órát megy?
A fény átlagban napi 8-10-et megy.
A liqui carbo az neptun, a tápsó is egy ideig neptun volt, de mikor elfogyott, a kereskedésben nem volt csak aqua garden.
Vízcserekor szoktam bele nyomni Tetra Aqua Safet illetve neptunos baktérium kultúrát.
A Lednek ilyen hideg fehér színe van.
Bekapcsoláskor kézzel szoktam forgatni lassan, pár perces ciklusokkal, így imitálom a napfelkeltét.
Lekapcsoláskor ugyanez.
Jah, lemaradt...
Nem szívesen kísérletezek a kivétellel... ez a múltkori eset elég le streszelt. Ezek majdnem olyanok mint a macskák vagy bármilyen közönséges házi állat. Megszoktam őket és szinte biztos, hogy valamilyen szinten tudomást vesznek rólam. Reagálnak, ha mozgok a szobában, ha bekapcsolom a tv-t, stb.
Kezdőként könnyen a halálukat okozhatom egy-egy példánynak, amit biztosan észre vesz az állomány és pótolni sem egyszerű őket.
Szvsz kivenni nem fogom többet őket (csak már akkor ha természetes úton éri el őket a végzet).
A csigaajánlós részt inkább visszavonom. Utólag jutott eszembe ,hogy vannak csigaevő csigáid s azok mellé nem életbiztosítás más csiga. Meg amúgy is vannak hólyag és postakürt csigáid, azok is ugyan úgy eszik az algákat, elhalt növényeket stb.
“A fény átlagban napi 8-10-et megy.”
Az teljesen jó. Érdemes lenne időkapcsolóra raknod s akkor mindig fixen kapcsolna, akkor is ha esetleg nem vagy ott.
A napkelte-napnyugta imitálásod aranyos :D Egyébként nem lenne semmi baja a halaknak ha egyből kapcsol a lámpa, ha esetleg ettől félsz. Egy idő után megszokják.
Illetve léteznek megoldásod ezek szimulálására, de ha a szettes világítás alapból nem tud olyat akkor utólag kissé macerás bebarkácsolni. Mindegy, ez amúgy is csak extra lenne, most vannak fontosabb dolgok.
“A liqui carbo az neptun, a tápsó is egy ideig neptun volt, de mikor elfogyott, a kereskedésben nem volt csak aqua garden.”
Neptun táp alatt erre gondolsz?
–> [link]
S a Garden pedig ez?
–> [link]
Hát a Neptun tápról nem sok jót hallottam. Állítólag makro+mikro elemes táp, aztán ki tudja. Nem nagyon lehet bármi infót találni. Inkább placebo hatásnak jó.
A Dr. Garden már határozottan jobb, bár akkor már ott a TF Planter. De elmegy a Garden is ha még lehet kapni. Ez ahogy nézem egy mikroelemes táp. Ami elég is lenne, lévén makro jön a halakból-csigákból s az ő szennyezésük mellé kellhet mikro (+kálium) adagolás.
Már ha a növények igénylik! Mert a tápozás úgy működik ,hogy a növények mondják meg ,hogy mire van szükségük s ahhoz kell igazodni. Ha csak úgy beöntesz akármilyen tápot akkor nagyobb eséllyel fogod össze-vissza tolni a tápanyagszinteket ami viszont inkább az algáknak kedvez. Javaslom ,hogy az említett növényfajokból szerezz be párat (akár csoportokban is érdeklődhetsz, hátha van valaki a közeledben aki tud adni olcsón) s ami jól teljesít azt szaporítod tovább. Ami még 2-3 hét után is (minimum 1-2 hét kell mire a növények reagálnak egy akármilyen változásra) menthetetlenre elhalt azt hagyd, koncentrálj arra ami megél.
Illetve az adagolásról annyit ,hogy többek közt maga a növénytömeg is befolyásolja. Ha megvannak az új növények akkor a gyári adag kb felével kezdj s napokra lebontva add be. Mikro-ból nem kellhet sok, 1-2 ml, majd meglátod.
“Vízcserekor szoktam bele nyomni Tetra Aqua Safet illetve neptunos baktérium kultúrát.”
Az Aqua Safe rendben van. Baktériumkultúra nem árt, de gyakorlatilag felesleges. A baktériumok elsősorban nem a vízben vannak hanem a szűrőközegben, talajban, egyéb felületeken. Ha már működik a rendszer 1-2 hónapja s nem volt beöntve semmilyen gyógyszer, nem volt a minden kimosva klóros csapvízben akkor már van megtelepedett baktériumkultúra.
“A Lednek ilyen hideg fehér színe van.”
Igen, a 7.000 kelvin már hideg fehérnek számíthat mert az a színhőmérséklet. Én a lument (lm) említettem. Az egy olyasmi érték mint a watt, csak ez mondjuk úgy tisztán a fényerőre vonatkozik.
“Szvsz kivenni nem fogom többet őket”
Hát rendben, igazából kis odafigyeléssel megoldható a talajjal babrálás a halak sérülése nélkül. Csináld ahogy neked biztonságosabbnak érződik.
Amúgy említettem volt Viktort s be is linkelem egy videóját:
Ajánlom ezt is meg a többit is. Főleg azért ezt linkelem ,hogy lásd nem feltétlenül kell fejest ugrani a bonyolult tápozásba meg miegyebekre ahhoz ,hogy szép növényzeted legyen. Egyszerű növények megélnek egyszerű rendszerben is, sőt.
Ezt így szerettem volna tisztázni mielőtt nagyon belegabalyodsz s majd értetlenül állsz ,hogy anubias meg crypto miért nem fejlődik pedig adagolsz mindent is mindenhogyan.
Kiszedtem ezeket a csodás növényeket:
Aminek ekkora gyökere van az h-h nem fejlődött semmit?? :O
De, kidobtam.
Kiszedtem a kukából, megmostam, rothadt részek lementek, gyökértabikkal vissza raktam.
Razbora ivarzással mit lehet kezdeni?
Elég idegeseítőek
“Kiszedtem a kukából, megmostam, rothadt részek lementek, gyökértabikkal vissza raktam.”
Uh, remélem megmaradnak. Ne ijedj meg ha a következő napokban ledobálja a régi leveleket. Ahogy írtam volt a crypto-k hajlamosak ezt csinálni nagyobb környezetváltozáskor (s megjárni a kukát, majdnem kiszáradni eléggé az), de ha a rizómája ép akkor jó eséllyel újrahajt.
“Razbora ivarzással mit lehet kezdeni?”
Semmit, amíg nem bántják egymást. Ha csak aktívak, “játszanak” akkor semmi baj, jól érzik magukat. Inkább örülj neki (a kergetőzés lehet sima játék meg párzási tánc is, egyik sem probléma).
Persze a kopár élőhely miatt lehet kicsit idegesebbek. De idővel ahogy szerzel be új növényeket/ a meglévők nőnek úgy fogják komfortosabban érezni magukat. Plusz a sötétebb talaj, tereptárgyak is segítenek.
Sok mindent már nem tudnak... alig látszanak ki a kavicsból. A foszladozó részeket lemostam...
De ezt akkor sem értem, hogy a leveleket miért dobálta el.... gyökérzete szép volt, tehát nitrát hiány nem lehet.
Szárazföldi növények hajlamosak arra, hogy vízhiány esetén ledobja a leveleit... hát itt ez sztem nem állhatott fent.
Sztem a fény lehet valóban kevés 900 lumenes a fénycső.
Épp az az, hogy kergetik egymást, egymásnak rohannak.
Éjszaka ne tudd meg mi volt itt.
Bebújkál a komplett raj a fűtőszál mögé (az még nem megy, mert a környezeti hő miatt 26 fokos a víz).
Akkor ami sztem nőstény (nagy hasú), vízszintesbe úszott a hőmérő mögött, egy másik, egy hím a farkával átölelte.
Az is a baj, hogy a 6-ból 3 vagy 4 hím...
Ez a párzási rítusuk nagyon nem hiányzott most :/
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!