Egy 160l-es akváriumot szeretnék betelepíteni halakkal, növényekkel. Hogyan lássak neki?
Első és legfontosabb! Bettát ne rakj a többi hal mellé. Illetve nem szerencsés egyéb sügérféléket sem mert agresszívak és megeszik a többi halat.
Ami fontos. Ha megvan maga az akvárium, akkor kell bele talaj. Ha apró kavicsokat használsz akkor az ürülék meg fog benne ragadni és nitrátos lesz a víz. Ez nem jó. Ha túl nagy kavicsokat használsz akkor ugyan ez a jelenség jobb lesz, de növényeket nem tudsz majd tartani az akváriumodban. A megoldás lehet közepes méretű kavics és a későbbiekben egy "talajporszívó" használata. Vagy amit én tennél, az úgy festene, hogy nagyobb kavicsok közé egyféle "tartóban" helyezném el a növényeket amik a megfelelő talajban vannak. Ezt ki lehet alakítani úgy, hogy ne látszódjon. Tehetsz mellé még közepes kavicsokat is. Jól fog kinézni. Ügyelj arra, hogy a növényeket megbízható helyről szerezd be. Ha kúpos csiga petékkel viszed haza, azt az életben nem irtod ki. Borzalmasak. A talaj kavicsait forró víz- hideg víz váltogatásával mosd át. Ha tarka, színes kavicsokat veszel akkor az stresszelni tudja a halakat. A fekete sem túl célszerű, mert az meg a másik irányba viszi el az egészet. A legjobb, ha természetesen színes kavicsokat használsz a talajhoz. Ha ezzel megvagy akkor a vízre ügyelj. Csapvíz mehet bele, de használj nehézfém mentesítőt meg forrald fel és hűtsd ki előtte. Az esővíz nem jó. Túl élő. Azonnal bealgásodik tőle az akvárium. A vízelőkészítő után 1 nappal mehet bele metilénkék. Így már készen áll a vized az életre. A tereptárgyakat úgy teszed bele ahogy szeretnéd. A fa és növényi származékokat kerüld mert csersavas lehet tőlük a víz. Jól néz ki a mangrove, de nagyon nehéz kezelni. Kezdésnek nem ajánlom. Ha felendegted vízzel várnod kell vele 2 napot mire leül és hatnak a szerek. Addig is mehet a szűrő.
Tehát be van rendezve és fel van töltve. Kell egy jó szűrő. Külső, vagy belső, ez a te döntésed. A lényeg, hogy ne spórolj rajta. Nem éri meg. 160 liter nem túl nagy, de ha maximalista vagy vehetsz talajszűrőt is a vízszűrő mellé. Olyat vegyél ami aktív szénnel szűr és ne legyél rest ez utóbbit hetente, kéthetente kitakarítani.
A vízmelegítésről sem szabad megfeledkezned. Amilyen halakat írtál azokhoz kb 24-26 fokos víz kell. Ha sügeres akváriumod lenne akkor 26-28 fok is kellene. Vannak olyan halak amik a hidegebbet szeretik. Ennek utána kell olvasnod, hisz a kialakított kis vízi világba nem mindegy mit fogsz beköltöztetni.
Mint írtam a betta nem tűr meg műs halat. Sőt! Másik bettát sem. Guppiból ne sokat vegyél mert szaporodni fog nagyon. Szépek lesznek egyébként. Neon meg csak nagy rajban mutat jól.
Ha takarítod időnként akkor a víznek a felső 2/3 részét tedd el. Ezt nem öntheted ki. Az alsó 1/3 rész amiben leül a kosz azt kell majd kiöntened, kicserélned. Teljes vizet sosem cserélünk. A cserés víz is legyen előkészítve. Illetve, ha új hal jön akkor öntsd le fokozatosan a régi vizet róla úgy, hogy még a zacskóban van és tegyél hozzá mindig egy keveset az akvárium vizéből. Hagyd úgy 10 percekre. 2x-3x megcsinálod és már inkább a te vized lesz a szatyorban mint a bolti. Ezután öntheted bele.
Az algásodás elkerülése végett ne tedd sem túl sötét, sem túl napos helyre. A legjobb, ha egy világos helyen van, de az akvárium hátoldala el van takarva és nem kap közvetlen napfényt.
Hirtelen ennyi jutott az eszembe. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!