10 neonhal 10 zebradánió 5 vörös karcsú díszmárna 5 fekete molly 10 guppi 3 narancsúszójú páncélosharcsa 2 kékpajzsos páncélosharcsa 2 algaevő 2 vitorlás tartható együtt? (112l akváriumban)
“Rendben akkor a kövi projekt még egy 18wattos növényes fénycső”
Öhm, szerintem van itt egy kis fogalmi zavar. Nem a 2x18 watt fényre gondolok, az rendben van, elég lesz igénytelenebb növényeknek (jelenleg nálam is 100 liter fölött 2x18 watt 865-ös csövek vannak, mindkettő sima háromsávos napfényes).
Arra gondolok ,hogy “növényes fénycső”. Na most léteznek ilyenek, ezek ilyen rózsaszínes-lilás vizuálisan gyenge fényű csövek. Leegyszerüsítve azért ilyenek mert csak piros és kék “sávok” vannak bennük, ezt hasznosítják a növények. Viszont önmagában ilyennel nem lehet bevilágítani az akvát mert akkor lesz egy halvány bugyirózsaszín akvád s szinte semmit nem fogsz látni. Ún. “háromsávos” cső kell. Ezekben a piros és kék mellett van egy zöld is így a 3 “sáv” keveredéséből kapunk egy semleges és színhelyes fehéres színt. Kb bármelyik fénycsöveket áruló üzletben kapsz ilyet, ezeket használják mindenhol ahol még fénycsővel világítanak. A “növényes fénycső” egy speciálisan akvarisztikai termék.
A 6000-6500 kelvin is fontos. Kb 5000 kelvin alatt túl vörös, 7000 kelvin fölött meg túl kékes a fény színe. Biztos láttál már olyat ,hogy az utcalámpákból néhány sárgás-vöröses, máshol kékes-fehér színű. Ez azért van mert általában előbbi 3000 kelvin körüli, míg utóbbi 7-12000 kelvin körüli szokott lenni (sokszor csak azt nézik ,hogy a foglalatba találjon, nem törődnek a lámpa színével).
Na ez így már más igen, köszi. Viszont akkor elbeszéltünk egymás mellet vagy hülyén fogalmaztam ,de nekem az egyik lámpám már növényes, ilyen rózsaszínes-lilás. Ami mellette van az a gyári de a leírás szerint 2*18W T8, 6500K, IP67 van benne. Szóval akkor a fénycső mégsem kell ugye? Mert én azt hittem ,hogy a másik gyárit is le kell cserélnem növényesre ,de amint azt írtad akkor full lilás lenne az akvárium. Itt van kép amit betettem:
Illetve ilyen akvám van:
Lehet úgy is ,hogy az egyik növényes s a másik napfényes. Így kiegyensúlyozod a színeket, ez elég gyakori megoldás. Bár nem tudom ,hogy csak 2 csővel a kívánt látványt kapod-e. Olyat sokszor látni ,hogy 3 csövet használnak (középen növényes, kétoldalt napfényes) s így a növényes lila színe nem rondít bele a látványba. Ha azt kapod ,hogy az akva fele ilyen fele olyan akkor használj csak napfényes csövet (sima 18 wattos, 865-ös azaz 6500k csőt). Ha a gyári cső ilyen akkor maradhat.
Ha már világítás még hozza kell tenni ,hogy a csöveket kb 1-1,5 nagyon max 2 évente cserélni kell. Bár vizuálisan szinte ugyan olyan az “öreg” s az új cső valójában a fényértékek eltolódnak amit ha mi nem akkor a növények megéreznek.
Szerintem ha már megvan a növényes cső akkor használd azt a gyárival együtt s majd ha kiöregedtek akkor cseréled.
Sziamia!
1. Növények. Mióta is vannak benne?
Én úgy gondolom, hogy egyelőre nem kell keresztet vetni egyikre sem. Betelepítéskor a növények is stresszelhetnek, nemcsak a halak. A cryptocorine levelei például egyenesen szétmállanak, majd mikor már megszokta új helyét, elkezd új hajtásokat hozni. Nálam a bekettii tipikusan hozta ezt a papírformát.
Szóval egyelőre kivárnék, esetleg óvatosan megkínálhatod táppal, ahogy javasolták. Következetesen ugyanolyan adagban add 2 hétig. Ha ezt követően sincs változás, akkor emelj az adagon, újabb 2 hét, és így tovább. Az ajánlott oldalakból kettőn tuti, hogy találsz a növények hiánytüneteiről leírást.
2. A talajporszívózás... Szerintem nem nehezebb a szűrő homokot talajporszívózni, mint pl. a manadot. Bár nekem anno 1-3 mm-es dekorhomokom volt, tehát egyikkel sincs tapasztalatom. Videókat viszont láttam már; rá kell érezni... Anno még a dekorhomokot is felkapta az iszaplopó, ha kevés volt, kiöntöttem a vízzel együtt, ha több, akkor átmostam, és mehetett vissza. Szerintem egyébként minden akvában van "fekete lyuk", egy sarok, ahol összegyűlik a mulm. Az enyémben ebben a sarokban odébbsöpörtem a homokot, és egészen nagy, 1-2 centis sóderből válogatott kaviccsal töltöttem fel. (Ez kb. 2 maréknyi volt össz-vissz, tehát egész kis terület.) A kavicsok között szépen összegyűlt a mulm, vízcserekor pedig jól "beletunkoltam" az iszaplopót, szinte átforgattam a kavicsokat. Így, ezzel a módszerrel az egész akvát csak havonta egyszer porszívóztam át. Ilyenkor a növényeket is illik leporolni, főleg a sűrűbben növő, kisebb/finomabb levelű növényeket.
Még egy gondolat a talajhoz:
"gyári égetett agyaggranulátum amit Salx ajánlott"-
ez lenne a manado.
Szerintem is maradj a szűrőhomoknál, az lesz a legjobb. Ezt is jól át kell mosni, itt egy kis segítség hozzá:
Elkezdtem a talajcserét 40x legalább átmostuk többször a homokot mégis borzasztó a víz most abbahagytam. Mit kéne csinálnom? Töltsem fel full és majd leülepszik/ a szűrő megoldja vagy vissza az egész és mossam tovább a homokot. 3 órán keresztül mostam ennyire nem lehet koszos. Itt vannak a képek: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!