Mit csinálok rosszul?
Két halam hasvízkóros lett (víz tetején kapkodják a levegőt, hosszú átlátszó széklet).
Az akváriumom adatai:
- 450 literes, ebből 60 liter aqua substrate pro aljzat
- eheim 2078 és egy régebbi eheim, összesen 12 liter szűrőtérfogat (mátrix, purigen, kerámia). Az eheim 2078 két hónapot ment üresen az akvárium indítása előtt, hogy beálljon a bacikultúra, a 2.-at járatás nélkül kötöttem be egy hónapra rá.
- co2 2 bubi/másodperc, reaktorral, napi 6 óra
- fény 0,86 w/liter, napi 7.5 óra
- táp green aqua koppincs egy akvakertészes vegyésztől, napi 15 ml macro, 13 ml micro (gyári adagolás ajánlás), carbo 5 ml/nap
- nagyon sok növény, főleg rotala fajták, bucek, hygrophilak
- másfél-két hónapja indítottam
- vízcsere 3 naponta 30%, az elején 2 naponta volt, + foszfát adagolás, ezt most 4 napra igyekszem venni, mert kezd beállni az aktív talaj
Lakók:
- 28 neon (30 volt, egy elpusztult a telepítéskor, egy az új szűrő bekötésekor)
- 30 villásfarkú törpe kalászhal
- 6 corydoras pygmaeus
- 4 géb.
- 10 red cherry garnéla.
A probléma ott van, hogy amikor bekötöttem a 2. szűrőt, azt nem járattam előtte üresen, viszont volt az aljában valamennyi víz. Azon gondolkodtam, hogy átmosattam előtte a szűrőt, de lehet, hogy ammónia gyülemlett fel benne, és a szűrő bekötésekor beengedtem a vízbe.
A másik tippem, hogy nem mulmozok, (nem érkezett meg a mulmozóm, jobb híján még nem csináltam rendesen), és a mulm felgyülemlett. Az elrohadt növényi részeket ki szoktam szedni, szóval vagy túletetek, vagy a mulm.
Plusz egy probléma lehet, hogy pár napja sokat nyúlkáltam a vízbe, lehet, hogy stresszeltem a halakat.
Vagy így vagy úgy, valami baj lehet. Ammóniát, nitrátot nem tudok mérni. Úgy voltam vele, hogy a kezdeti sűrű vízcserék miatt eleinte felesleges. Na most. Két furcata produkálja a fent leírt tüneteket, el fognak pusztulni 1-2 héten belül. Szerintem hasvízkór.
Mi lehet a kiváltó ok? Túl sok táp? Ammónia?
Bingo, vörös szúnyoglárva! Vannak fajok amik bírják és vannak amik nem.
Nekem is okozott elhullást ugyanilyen tünetekkel. Mivel Te egy derék akvakertész vagy tanácsom nincsen, nem férne bele a tolerancia szintedbe.
Nincsenek a vörös szúnyoglárvára érzékeny halaid de azért inkább fehéret v feketét vegyél. A vörös csak alapos átmosás után ajánlott de felesleges kockáztatni ha más is adható.
Más: Természetesen ha kell foszfát akkor kell.:D Pláne ha méred.
Más teszteket is érdemes lenne beszerezni ha majd ritkítod a részleges vízcseréket, feltételezem nem akarsz 3 naponta 30% lecserélni bár amíg ennyi tápot adsz addig ajánlott. A talaj miatt kell a gyakori vízcsere is gondolom. Az azért jó ha nem feketedett be a purigen.
12# Dehogynem, magam is rengeteg szúnyoglárvát etetek kivéve a vöröset.
Másnak azt tanácsolnám hogyha el akarja felejteni a hal és növénybetegségeket akkor etessen planktonokkal de egy akvakertész esetében nem merném megkockáztatni.
Sajnos azt a szabályt lépted át, hogy a halállományt csak teljesen beállt akváriumba szabad betelepíteni, és akkor is csak fokozatosan.
Megfigyelésem szerint akvakertészkedni és halazni egyszerre nem igazán lehet. A túltápozott víz a halakra nézve mérgező, érdemes nem túl igényes növényekkel telepíteni, ha jól fejlődnek, ezek ugyanolyan dekoratívak.
Akkor nem ez lehetett a gond, viszont egy 6+1 vízteszter is sokmindent
elárul a vízről. A szűrő tiszta vízben járatva gyenge marad, a baktériumok
száma a víz terheltsége alapján alakul ki, ezért kell a halakat fokozatosan
telepíteni, hogy a szűrő kialakuló baktériumflórája követni tudja a változást, különben meglepő NO2 szintet lehet mérni, még jelentős vízcserék mellett is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!