Elfogadható az arra való állatok feldolgozása pl. táplálkozási (hús- hentesáru), öltözködési (bőr, szőrme), stb. céllal?
Évtizedek óta tart ez a vita, láthatólag megegyezés nélkül. Kinek mi a véleménye?
Az enyém, hogy egy háztájiban vagy tanyasi körülmények között tartott haszonállat húsa sokkal finomabb és egészségesebb, mint az életét ipari körülmények között tengető társáé.
Ezen kívül a valódi szőrmebundát viselő hölgyek sokkal kisebb ökológiai lábnyomot hagynak maguk után eme ruházatukkal, mint a legtöbb más, aki jellemzően műanyagból készült ruhát hord.
Akkor tehát a megoldás a haszonállatok tartási körülményeinek mikéntje? Jól kell bánni velük és minél természetközelibb körülmények között kell tartani őket?
Szerintem ez nem is kérdés, mert az állatokkal is jól kell bánni, minél komfortosabb környezetet biztosítva a tenyésztett példányoknak is.
Az ember is akkor marad természetközeli lény, ha így cselekszik, valamint ha továbbra is felhasználja az általuk nyújtott anyagokat.
A túlnépesedés miatt szűnt meg.
Eredetileg a húsért vadászták az állatot, de mindenét felhasználták: bundáját, bőrét, csontját, stb.
Milyen lenne az az ötlet, hogy egy húsárát, bőréért, prémjéért tartott állatot természetközeli körülmények között tartunk, de szoros megfigyelés alatt, és amikor meghal, akkor haladéktalanul feldolgozzuk?
Ez esetben nem lenne se gyilkosság, se kegyetlen nagyüzemi tartás.
Másik esetben, pl. lehetne az is, hogy pl. gépjárművek által halálra gázolt állatot dolgozunk fel.
A gyorsüzemi haszonállat tartás a többség igényét elégíti ki. Gyorsan kell sokat termelni, nincs idő és lehetőség komfortot biztosítani. És mivel a génmanipulált vagy nem szabadtartásban nevelt állatnak alapvetően a húsa sem lehetne ehető, a többi része alkalmatlan bármire is, nem dolgozzák fel (legfeljebb a gyorsfagyasztott csibefasirtba)
A szabad állattartás elmélet ott dől meg, hogy túlnépesedés van így az marad luxus cikk.
Amig nincs jobb megoldás, addig természetesen. És jelenleg nincs jobb megoldás, csak kísérletek vannak rá, de azok még mindig csak tapogatózások.
Majd amikor lesz normális mühús, meg minden, akkor nyilván felmerül, hogy a luxusért nem kéne ölni. De addig ez van.
És amikor meghal, feldolgozzuk?
Csődbe menne a húsipar, ugye csak viccelsz?
Az tény, hogy maga a leölés, feldolgozás lehetne kevésbé gyomorforgató, de mitől lesz jobb egy humánusan leölt vagy betegségben, végelgyengülésben, egy erre tartott elhullot állat húsa?
#4.: Tehát úgy gondolod, hogy csak egy bizonyos részéért (pl. prém) ne lehessen egy állatot megölni?
Pedig itt is visszaköszönnek az etikus tartásuk vagy éppen a természetből való levadászásuk általi normalizációk.
Meg azt is mérlegelni kellene, hogy mivel, milyen anyagú tömegruhákkal, azok gyártásával, majd eldobásával ártunk többet a természetnek, valamint hogy a faj haszonállatként tartása segíti vagy árt a fennmaradásában?
A szőrmeviselés nem olyan elítélendő szerintem, mint amikor ázsiaiak számára ajzószer vagy hasonlók gyanánt lövik le csupán a szarvukért az orrszarvúkat vagy epéjükért tartják az örvös medvéket.
Ha pl. a rókaprémből indulunk ki, ezt a fajt amúgy is szokták vadászni, nehogy túlszaporodjon vagy túl sok kárt okozzon. Önmaga is ragadozó (illetve mindenevő), tehát ez a faj is szokta sok másik egyedeit elpusztítani. Így a húsevés nem csupán emberi szokás, csak annak mennyiségét, mikéntjét kéne szabályozni, egészséges keretek között tartani. Ehhez jön még a ruhaviselet, annak anyaga. Ebben az állati szőrmének ugyanúgy megvan a helye.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!