Saját vegán street food vállalkozás?
Sziasztok!
Nagyon szeretek vegán ételeket készíteni. Sokan meglepődnének, hogy milyen csodálatos minden állati dologtól mentes burgereket és egyéb ételeket lehet készíteni. Sokkal egészségesebb, és még sorolhatnám milyen pozitiv előnyökkel rendelkező világ ez. De szimplán most csak azt szeretném megkérdezni, hogy ha egy vegan street food vállalkozást(pl vegan pizzák, burger, hot dog, minden egyéb) szeretnék, akkor kötelezően kell egy szakács szakmát elvégzett alkalmazott mert enélkül nem lehetne étkeztetést végezni? Néztem, hogy van külön tanfolyam ami az egésznek a része. (Pl: pizza szakács)
Az egyik rokonom közgazdász és szívesen segítene a pénzügyi részében.
Én mint szakács OKJ nélküli, nem vihetem a kis street food kajáldát?
Egyszerűen lételem számomra a vegán étkezés és össze szakadna az univerzum ha nem tudnám megvalósítani ezt a nem óriási vágyamat..
Lehet e egyátalán szakma nelkul így vállalkozni, ha a beszerzés, kivitelezés, és a pénzügyi rész meglenne?
Vendéglátó üzletvezetői ( rövidebb idejű okj 3 hónap ), felszolgáló is jó lehet, vagy szakács, de ezek az utóbbi okj-k két évesek.
Vagy alkalmazott ( támogatott 25 év alatti munkaerő is lehet munkaügyiből 100% bér -és járuléktámogatás mellet, míg megszerzed a 3 hónapos okj-t és nincs tovább foglalkoztatási kötelezettséged).
Ettől függetlenül sok buktatója lehet a dolognak, ha nem szakmád a vendéglátás és nincs gyakorlatod az üzletvezetésben.
Egyébként "fancy" ez a vonal, de pl. nálunk sorra zárnak be a hasonló helyek a megfelelő kompetencia és gyakorlati rálátás hiánya miatt.
Azzal nincs baj. :)
A családnak és főleg nekem is nagy mennyiségű fogyasztásra van szüksége. Amit ha már úgy is kivitelezek itthon, akkor célszerű rendszeresíteni a beszerzési forrásokat, amit úgyis mindig frissen kell..
A cél az, hogy majd ha nyereséggel zár, és stabil, akkor majd onnan vigyek mennyiségi ételt. De amíg szeretném, és már pedig szeretem, addig én magam csinálnám. :)
És főleg Budapesten, nagy a kereslet, ha a minőség is remek. Pár helyet ismerek, ami trendin is meg lett csinálva, és zseniális a kaja. Még vasárnap déltől is jó sokan vannak (főleg elvitelre mert ezek nem éttermek). :)
Nem arra vagyok kivancsi, jó ötlet-e. Hanem hogy technikailag kivitelezni lehet e szakács szakma nélkül? Nem hideg étkeztetés lenne..
Alap feltétele ha szeretnék egy street food vegan kajáldát csinálni, vagy nyugodtan tevékenykedhetek én a konyhán míg pl egy alkalmazott kasszázik?
Falatozó büfé, vagy kantinra nem melegkonyhásra jó az engedély ehhez. ahhoz meg elég a 3 hónapos vendéglátó üzletvezetői. ( Húselőkészítő alapból nem fog kelleni :-)), mint melegkonyhás esetén )
Áfa szempontjából meg jobb lenne a helyben fogyasztás lehetősége, mert akkor 5% az áfa és nem 27%, de akkor kávézó, bisztró az irány, KSH besorolási rendje szerint SZJ 55.30.1 alá kell tartoznia.
55.30.11 Éttermi, cukrászdai szolgáltatás
55.30.12 Étkeztetés járművön
55.30.13 Önkiszolgáló étkeztetés
55.30.14 Egyéb étkezőhelyi szolgáltatás
(pl.: hal- és pecsenyesütő, ülőhely nélküli gyorsétkezde, stb.)
Így viszont alapból olcsóbb tudsz lenni, vagy nagyobb az árrésed, ezzel együtt a haszonkulcsod azonos Eladási ár és ELÁBÉ mellett.
"A kedvezményes adókulcs alkalmazásának feltételei ilyen jogcímen a „helyben fogyasztott” ételek/nem alkoholtartalmú italok értékesítésekor teljesülhetnek.
Helyben fogyasztásnak feltételei:
van asztal,
van ülőalkalmatosság,
van evőeszköz, szalvéta, szemetes,
illetve emellett az asztalt leszedik és a szolgáltatást nyújtó helyet takarítják.
Nem minősül helyben fogyasztásnak:
az elvitelre történő értékesítés (McDrive, étel/ital automata)
a házhozszállítás (pizza futár)
az olyan helyben történő fogyasztás ahol nincs asztal, szék, csak pult, vagy könyöklő (büfékocsi)
"
"Én mint szakács OKJ nélküli, nem vihetem a kis street food kajáldát?"
Ha jól értem, akkor nincs semmilyen vendéglátós, szakács, stb végzettséged? És az lenne a kérdés, hogy ilyen nélkül üzemeltetheted-e a kajáldát? Nos, hát nem. Illetve akkor kell egy bejelentett alkalmazottnak lennie, akinek van ilyen végzettsége.
És abban viszont Bak Norbinak igaza van, hogy ha nincsenek vállalkozói ismereteid, akkor könnyen befuccsolhat a dolog - hiába van rá igény - mert baromira magasak az adóterhek.
Attól, hogy Te szívvel - lélekkel csinálod, még havi 50 ezer ft a minimum adód, ha KATA-s vállalkozásban csinálod (akkor is, ha nincs bevételed): Mondjuk szerintem úgy nem is éri meg - de akkor meg 80-100 ezer körül van a havi adó csak magad után! + erre jön rá még a bérleti díj, rezsi, az alkalmazott költsége (bér + adó, alsó hangon havi 200 ezer ft) + pénztárgép 100 ezer, különböző engedélyek, stb.
Ha nincs semmilyen vendéglátós képzettséged, akkor viszont a 3 hónapos vendéglátós OKJ sem jó, amit Bak Norbert javasolt - mert az ráépülő képzés, ami előképzettséget igényel.
"Ki vehet részt a Vendéglátó-üzletvezető tanfolyamon?
Te is!
Ha rendelkezel Cukrász vagy, Szakács vagy Pincér vagy Fogadós szakképesítéssel
és minimum 2 éves gyakorlattal a meglévő szakmádban."
"Sokkal egészségesebb, és még sorolhatnám milyen pozitiv előnyökkel rendelkező világ ez. "
Egy kicsit hadd kötekedjek: ez így egy humbug, átverés, nem igaz. A vegán étrend nem tudja kellően helyettesíteni az állati húsban lévő tápanyagokat, akármilyen szója vagy egyéb dolgokkal próbálkozik.
Nem ellene vagyok, mindenki azt eszik, amit akar, csak a félreinformálást hanyagoljuk. Kitűnő alternatíva azoknak, akik valamilyen oknál fogva viszolyognak az állati eredetű ételektől, de semmiképp sem egészségesebb.
A fentitől eltekintve hajrá, sok sikert, ha jól pozicionálod be a keresletet az árakkal, abból pénzcsap lesz. :)
Mielőtt hülyeséget terjesztünk a vendéglátó üzletvezetőiről, nézzünk utána ( csak mint, hogy ilyen alkalmazottam is van aki varrónő egyébként eredetileg ):
"A Vendéglátó-üzletvezető képzés megkezdésének szükséges feltételei:
Bemeneti kompetenciák: nincs
Iskolai előképzettség: alapfokú iskolai végzettség"
Gyakorlatot kell leigazoltatni két évet és teljesítve van a szakmai része...
Üzletvezetői képzésnek meg része a vállalkozási ismeretek, de itt attól több kell....
Pl adózás látható egy 10 fő alatti terasszal -amihez lehet át sem kell alakítani a helyet - már sokat spórol, ahogy nem is feltétlen ev-be kell ezt csinálni. Cégként jóval kevesebb is lehet a katás havi 50-től a járuléka ( ahol el se tudná költségelni a kezdeti költségeket, ami pár száz ezertől jó pár millióig is terjedhet és éven túli megtérülésű is lehet, ebből adódóan nem célszerű ev-nek lennie) , tőketartalékot is képezhet a fejlesztésekre ( pl. terjeszkedés, pályázatok ) és nem kell kötelezően kivennie a jövedelmet magas adók mellett, mint ev.-ként és nem kötik szakképesítéshez sem, nincs törvényességi felülvizsgálata sem, max a Nébih kéri be a bizonyítványt nyitás előtt bemutatni a helyszíni szemlén, de ők meg nem kérnek munkaszerződést.
Plusz a szakmai gyakorlat amiatt sem árt, hogy amíg ő hátul a konyhában dolgozik, ne nyúlja le az alkalmazottja elől akár a kasszát, akár a készletet, akár idegen áruzzon, vagy a beszállító, és lehetne ezt napestig sorolni...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!