Mit fog csinálni a sok diplomás, ha a kétkezi melósok szinte teljesen eltűnnek az országból?
Hatalmas munkaerőhiány van szakmunkásokból és már szakképzetlenebbekből is.
Rengetegen dolgoznak már külföldön, és ennek hatása nagyon is érezhető itthon.
Az építőipari cégek már egymás elől csábítják el a szakképzetlen segédmunkásokat.
Már ott tartunk, hogy egy Mercedes gyárban egy gyártósori összeszerelő, vagy egy Aldi pénztáros sokkal jobban keres, mint egy tanár, vagy egy pályakezdő közgazdász.
A vállalkozó szakmunkások gyakorlatilag már annyi pénzt kérnek el, amennyit csak akarnak, mert ha nem felel meg neked, nem lesz más aki megcsinálja.
Ezzel párhuzamosan idén is túljelentkezés van a felsőoktatásba.
Komolyan kérdezem, mit gondolnak ezek a gyerekek, fiatalok, hogy mit fognak csinálni majd, miután gyakorlatilag nem marad már az országban kétkezi melós?
Mert rendben van, még egy orvos vagy informatikus kimegy külföldre, mert tudja odakint is alkalmazni a tudását (feltéve, ha nagyon jól beszéli a nyelvet).
De egy magyartanár, történelemtanár, egy bölcsész, egy pénzügy számviteles, egy jogász, egy ilyen-olyan büfészakon végzett diplomás mit fog csinálni?
Magyar-és történelemtanárból van kereslet, elég nagy tanárhiánnyal állunk szemben az országban, főleg Kelet-Magyarországon.
Másrészt az összeszerelő üzemekben való munka, az innovatív tudás (talán nyelvtudás hiányával karöltve? ez nem biztos) nélkül is végezhető állás ma már nem igazán pályakép az egyetemet választó fiataloknak.
Hadd jegyezzem meg,hogy ha 10-15-20 év múlva nálunk is beüt az összes ilyen kétkezi,gyártósoros munkát felváltó robotizáció, mit fognak csinálni ezek a tömegek? Majd orvossá képezzük őket át? :)
Csak azért, mert jelenleg olyan kormányzási tendenciák figyelhetőek meg, amelyek előrenyomják a gyártósori munkát, ez még nagyon nem megbízható életpályakép.
Mellesleg azon tényleg el lehetne gondolkozni, hogyan kéne általakítani sok egyetemi alap-, mester-, vagy osztatlan képzést, szakot, nem is csak azért,hogy gyakorlatorientáltabb legyen, hanem, hogy korszerű, használható tudást nyújtson.
Szerintem ez nagyon sok egyetemen probléma.
Nem büfèszakon kellene tanulni hanem amire kereslet van.
A büfèszakosok azok igen elk_rtàk,mehetnek is a mekibe.
Amùgy belőlünk is hiàny van szoftverfejlesztőkből.
Ha ennél is kevesebb szakmunkás és segédmunkás lesz, akkor nem lesz akik bizonyos feladatokat elvégezzenek.
Ebben az esetben a cégek kénytelen lesznek csökkenteni a termelést, a kapacitást.
Nyilvánvaló, hogy kisebb kapacitás és kisebb volumenű termelés mellett lényegesen kevesebb diplomás munkaerőre lesz szükség.
Mihez fognak akkor ők kezdeni?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!