Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Ilyenkor hogy szokás ledolgozn...

Ilyenkor hogy szokás ledolgozni a felmondási időt?

Figyelt kérdés

Olyan problémám van, ami időszakosan fordul csak elő, eddig 2x nem adta meg az üzemorvos az alkalmasságit. Otthon voltam 1-1 hónapot, rendbejöttem, visszamenve újra meg tudta adni és dolgozok tovább.

Tegnap munka közben megint rosszul lettem, mindenki azt mondja (család, barátok), ott kéne hagynom a munkahelyet, mert csak tönkretesz.


Ez eddig rendben, de ha nem adják meg az alkalmasságit (mivel jelenleg munkavégzesre alkalmatlan vagyok), akkor aztán várhatom hogy a munkáltató mondjon fel nekem (ezzel kártérítésre kötelezve magát), mert minden garast a fogához ver, inkább megvarja, míg én mondok fel.


Ha tegyük fel, felmondok én, mert mielőbb szabadulnék innen, és 30 nap felmondási időt rendel el, azt hogyan dolgozzam le úgy, hogy nem tudok dolgozni?

Dolgozok 1 hetet, 2 hét tappenz, rendbejövök, 1 hét múlva megint rosszul leszek, megint 1 hét tappenz, megint dolgozok 1 hetet....és így tovább amíg nagy nehezen sikerült a 30. napot befejeznem? Vagy ilyen esetben hogyan szokás?


2019. ápr. 27. 07:42
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Ha te mondasz fel, a keresőképtelenség alatt is elindul a felmondási idő, akár végig otthon lehetsz.

A 30 nap elteltével megszűnik a munkaviszony, és ha keresőképtelen vagy még mindig, akkor sem jár tovább a táppénz.

2019. ápr. 27. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
40%
Ha rendbe jössz, bemész, felmondást, másnaptól indul a 30 nap. Ez nem 30 munkával töltött napot jelent, hanem 30 munkanapot. Ha te következő naptól megint táppénzen vagy, 30 nap múlva akkor is megszűnik a munkaviszonyod.
2019. ápr. 27. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
2, dehogy 30 munkanap. 30 naptári nap. És nem kell megvárni, míg rendbe jön, betegség alatt is felmondhat és másnaptól indul a felmondási idő.
2019. ápr. 27. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2019. ápr. 27. 16:54
 5/13 anonim ***** válasza:

" de ha nem adják meg az alkalmasságit (mivel jelenleg munkavégzesre alkalmatlan vagyok), akkor aztán várhatom hogy a munkáltató mondjon fel nekem"


Akkor tisztázzunk valamit!


Az MT szerint a munkáltató olyan dolgozót foglalkoztathat, amelyik a munkakörére egészségügyileg alkalmas. Ez annyit jelent, hogy olyat, aki nem alkalmas rá, nem foglalkoztathat!


Ha nem vagy alkalmas, akkor orvos. Ha rendbe tudnak hozni úgy, hogy a továbbiakban alkalmas legyél rá, akkor mész dolgozni. Ha nem, akkor ideális esetben 1 évig táppénzes állományban lehetsz. Ha lejár, és Te mennél dolgozni, de az üzemorvos még mindig nem írja alá azt, hogy alkalmas lennél a munkaköröd ellátására, akkor a munkáltatónak két lehetősége van:


- Megállapodik Veled, és áthelyez egy olyan munkakörbe, amit el tudsz látni.

- Ha nem tud olyan munkát ajánlani, vagy Te nem fogadod el, akkor kénytelen felmondani a munkaviszonyodat, hiszen törvény szerint nem alkalmazhatna tovább.


Tehát nem Neked kell felmondanod, hanem ő kénytelen a törvénynek megfelelően eljárni. Tetszik vagy nem teszik neki. Általában nem szokott nekik tetszeni és a dolgozók 99 %-a ettől megijed, és inkább felmond, veszni hagyva akár egy nagyobb összegű végkielégítést is.


Ha Te is a 99 %-hoz tartozol, és inkább felmondasz a munkáltató helyett, akkor a felmondási időt nyugodtan eltöltheted keresőképtelenséggel, ha már amúgy is beteg vagy. A felmondási idő alatt mindegy, hogy mi történik, a meghatározott idő elteltével letelik, és a munkaviszonyod megszűnik. A következő naptól már nem vagy jogosult táppénzre.


Nem tudom, hogy milyen a szitu lelkileg, de nem biztos, hogy feláldoznám magam egy etikátlan munkáltató miatt. Ha beteg vagy menjél táppénzre, ne pedig felmondani. :)

2019. ápr. 28. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Utolsó, ott a gond, hogy a munkáltató nem köteles felmondani. Ha egy év után is keresőképtelen lenne, akkor sem. Igazolt, nem fizetett távollét, szünetel a biztosítás.

Nem írja elő senki számára azt, hogy az álkalmatlan munkavállalót el kell küldeni.

2019. ápr. 28. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Ismételten mondom: A munkakörére alkalmatlan munkavállalót - még ha a háziorvos munkára alkalmasnak minősíti is - a munkáltató nem foglalkoztathat. Törvény mondja ki!


Az más dolog, hogy valaki keresőképtelen 1 év után is (ez nem egyenlő azzal, hogy valaki a munkakörére alkalmatlan), olyankor nem is állhat munkába, hiszen még mindig keresőképtelen valamilyen betegségből kifolyólag, és nem csak a munkakörét, hanem semmiféle munkát nem tud ellátni. Ha ellátást akar kapni a táppénzre való joga lejárta után is, mert még mindig beteg, és nem tud dolgozni, akkor marad a "rokkantosítás" és a hozzá tartozó ellátás. Ilyenkor a dolgozó dönt arról, hogy rokkantosítja magát, nem pedig a munkáltató. A munkáltatónak ebbe beleszólása nincs. Mivel az ellátáshoz feltétel, hogy ne legyen munkaviszonya, ezért a dolgozó fog felmondani, mert Ő döntött afelől, hogy rokkantosítja magát.


Attól, hogy valaki keresőképes, még nem biztos, hogy a munkaköre ellátására is alkalmas. A háziorvos nem eszerint ítél. A munkakörre alkalmasságot az üzemorvos mondja ki, nem pedig a háziorvos.


Van egy dolgozó, aki alkalmas munkavégzésre. Az időszakos üzemorvosi vizsgálat szerint viszont a munkaköre betöltésére nem alkalmas, mivel szédül a magasban, és éppen ácsként alkalmazzák valahol. Ettől Ő még nem "beteg", hiszen "talajközeli" munkát tud végezni. Csak éppen nem ott van feladata, hanem a magasban.


Két lehetőség van: Vagy kezelteti magát, mert mondjuk vérnyomásból eredő ez, vagy nem tudják kezelni, mert valami más oka van, amivel nem tudnak mit kezdeni. Innentől kezdve alkalmatlan a munkakörére, és ha a cég nem tud más feladatot felajánlani neki, amit Ő is elfogad (WC-pucolást gondolom nem fogadna el), akkor KÖTELES FELMONDANI A MUNKAVISZONYÁT MUNKAKÖRÉRE ALKALMATLANSÁG INDOKÁVAL!


Érzékeled a különbséget?


Nekem hiába magyarázod az ellenkezőjét, nem egy ilyen eseten vagyok túl az alkalmazottakkal kapcsolatban. Volt olyan, akinek sajnos fel kellett emiatt mondani. Nem is egy.

Felmondás, felmentés a teljes felmondási idő alól, ha jogosult volt rá, végkielégítést is kapott. Egy lelkiismeretes üzemorvost "megvenni kilóra" nem lehet, adott esetben akkora kártérítési pert varrhatnak a nyakába, hogy csak na. Gondolj bele, halálos baleset éri a dolgozót az üzemorvos felelőtlensége miatt...

A problémásabb dolgozóinkat nem évente, hanem akár negyedévente is visszahívta "felülvizsgálatra". Nem vitte a bőrét vásárra, és igaza volt.


Bármilyen munkaügyi szakjogászt megkérdezel, nem fog mást mondani Neked.

2019. ápr. 29. 05:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Ugye te érzed a különbséget a nem foglalkoztat és a felmond között?

Nem foglalkoztatja, igazolt, nem fizetett távollét. Felmondási kötelezettség nincs.


Írhatsz oldalakat összeollózva, ahonnan akarsz, látszik, hogy csak ennyi a tudásod.

2019. ápr. 29. 06:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Az, hogy te felmondtál ilyenkor, nem bizonyíték arra, hogy fel kell mondani. Ennyi.


A Kúria több eseti döntésében kifejtette ugyanis, hogy a munkáltató a megváltozott munkaképességű, munkakörében nem foglalkoztatható munkavállalóval fennálló munkaviszony megszüntetésére nem köteles, a jogviszonyt fenntarthatja, ilyen esetben a jogviszony fizetés nélküli szabadságban történő megállapodás hiányában is szünetel (Mfv.II.10.620/1998/2., Mfv.I.10.850/2000/3.). A munkaviszonyt sem a munkáltató, sem a munkavállaló nem köteles megszüntetni.

2019. ápr. 29. 06:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

"Írhatsz oldalakat összeollózva, ahonnan akarsz, látszik, hogy csak ennyi a tudásod."


Semmi nincs összeollózva, már bocsi...


Amiről Te írsz, azok rehabilitációs ellátásban részesülő dolgozók. Ezt a törvény konkrétan megjelöli, ahogy a Kúria döntésében is le van írva.


MT-ből "ollózva":

"A munkáltató a rehabilitációs ellátásban vagy rehabilitációs járadékban részesülő munkavállaló munkaviszonyát a munkavállaló egészségi okkal összefüggő képességével indokolt felmondással akkor szüntetheti meg, ha a munkavállaló eredeti munkakörében nem foglalkoztatható tovább és a munkavállaló számára állapotának egészségi szempontból megfelelő munkakört nem tud felajánlani, vagy a munkavállaló a felajánlott munkakört alapos ok nélkül nem fogadja el."


Továbbá, megváltozott munkaképességű személy (szintén bemásolva):


megváltozott munkaképességű személy: a rehabilitációs hatóság vagy jogelődjei által végzett hatályos minősítés alapján, akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 60 százalékos vagy kisebb mértékű, aki legalább 40 százalékos egészségkárosodással rendelkezik, az erről szóló szakvélemény, szakhatósági állásfoglalás, hatósági bizonyítvány, minősítés időbeli hatálya alatt, akinek a munkaképesség-csökkenése 50-100 százalékos mértékű, az erről szóló szakvélemény időbeli hatálya alatt, vagy

rokkantsági ellátásban részesül (ha az ellátást részére meg is állapították).


A Kúria döntésének előzményét és eredeti szövegét olvasd el, ne pedig valahonnan másold be egyes emberek véleményét.


Témát lezártam, felesleges válaszolnod, mert nem olvasom.

2019. ápr. 30. 05:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!