Szerintetek jó dolog a teljesítménybér?
Én teljesítménybérben vagyok, meg vagyok elégedve a fizetésemmel.
Ha többet dolgozom, több pénzt kapok.
Ha egy munkakörnek vannak jól mérhető, mindenki által elfogadott, objektív kimeneti számadatai és e mellé korrekt minőség-ellenőrzési rendszer, akkor igen. Például hogy egy útépítő brigád mennyi utat épített (úgy, hogy az utaknak elfogadható minőségűnek kell lennie), egy favágó mennyi fát vágott ki vagy hogy egy piackutató hány ügyfelet interjúvolt meg.
Teljesen rossz viszont például programozók teljesítményét az általuk írt kód hosszával mérni, hiszen van program, amit le lehet kódolni 1000 meg 10 sorban is. Rossz az életvédelmi szerepkörökben dolgozók (pl. orvosok) munkáját az általuk meggyógyított betegek számával mérni, hiszen a beteg nem homogén jószág. Az pedig végképp rossz, mikor szubjektíven ítélik meg a felsővezetők véleménye vagy a tőzsdeindex alapján a dolgozói teljesítményt.
Igen. Ha az orvosok ez alapján kapnák a bérüket egyből nem órákat ülnénk a rendelőben. Múltkor voltam egy orvosi igazolásért és 2 óra 36 percig vártam. Nyitás elött 1 órával már ott voltam, de így is csak 3.ként vártam...
Attól félnék, hogy a minőség (az a kevés is) hátrányba kerülne. Inkább a minőségi bérezést vezetném be (ha van ilyen).
Van olyan munka, ahol igen, de itthoni tapasztalataim alapján nem nagyon van szinkronban az ahol használható, azzal, ahol be van vezetve.
Ha rosszul van megcsinálva, és olyan dologra vezetik be ahova nem kellene akkor abszurd(a cég szempontjából katasztrófa) viselkedésmintákat tud kreálni.
Köszönöm a válaszokat. Érdekelnek még a vélemények.
Sajnos én láttam egy olyan vetületét a dolognak, mikor emberek fizikai határaikat feszegetve, az egészségüket is kockára téve széthajtják magukat emiatt, hogy valamivel többet tudjanak keresni.
Szerintem nem jó.
Mert lehet, hogy pl. az egyik munkás képes egy óra alatt 100 db valamit összekapkodni, a másik meg csak a felét, de lehet az utóbbi precízebben csinálja és kevesebb a selejt, adott esetben mégis ő visz haza kevesebb pénzt - akkor ez szerintem nem igazságos, mert a minőség fontosabb kellene, hogy legyen a mennyiségnél és ha valakit kapkodtatnak, az nem eredményez minőségi munkavégzést, valamint komoly egészség károsodással is jár.
Meg aztán vannak helyek, ahol meghirdetnek egy olyan elvárt teljesítményszintet, amit lehetetlen teljesíteni, és így nem is kapják meg a hirdetésben beharangozott nagy fizetést, ami am feltételes módban van írva mindig: ....Ft az elérhető legmagasabb jövedelem, azaz annyit keresHETSZ. Ha...! (És itt jönne az apróbetűs rész.)
Szóval szerintem jobb lenne egy biztos alapot adni mindenkinek és azon felül prémiumot annak, aki megérdemli.
Van olyan munkakör ahol jó a teljesítménybér és van ahol értelmetlen.
Egy gyári munkásnál ahol valamit össze kell szerelni ott jó a teljesítmény alapú bérezés, de egy óvónőnél teljesen kivitelezhetetlen. Rengeteg példát lehetne még felsorolni.
Lehet jó is lehet rossz is és bizonyos esetekben nem is alkalmazható.
Például nem mindegy, hogy egy gipszkartonosnak 10000 m2 felületet kell megcsinálnia, és azért hajt, hogy hamarabb kész legyen. Vagy 10 m2-t ahol többe kerül a kiszállás. Esetleg apró lyukakat kell foltozgatni. Vagy burkolók is ezért adnak magas árat mikor pár csempét kell felrakni. Mert ugyanúgy elmegy vele 1-2 napja mintha elmenne máshova és felrakna 100 m2-t.
Olyan szempontból jó, hogy ha többet dolgozol többet kapsz. Hosszú távon nem egészséges, de azt látom, hogy 1 év alatt megkeresnek vele az emberek annyit, mint én 5 év alatt. És alkalmazottként hiába hajtok, csinálok több munkát, a fizetésem pont ugyanannyi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!