Mikor vált Magyarországon a diploma a 8 általánossal egyenértékűvé?
Sose volt egyenértékű és most se az. A 8 általáon annyit mutat, hogy tudsz írni olvasni, meg számolni. Az érettségi sem ér többet mint más. Az csak egy alap amire lehet szakmát, illetve felsőfokú tanulmányokat építeni.
Ha van diplomád, akkor érettségi is van, ha a diplomával nem tudsz elhelyezkedni, akkor ugye csak az marad, mint fokmérő, viszont van lehetőséged más szakmát kitanulni, amivel jobban tudsz érvényesülni. Ma 2 szakma ingyen van (amennyiben iskolarendszerben tanulod, akár nappalin, akár estin) és utána jártam az Oktatási hivatalnál, akkor is van ez az opció, ha van már egy diplomád.
Szóval tévesek az információid. Amúgy itt gyakorin divat lehúzni mindenkit, aki éppen nem a "piacképes" területeken szerzett diplomát.
Ez egy nagyon demagóg kijelentés, jellemzően az ostoba emberek sajátja, akik valami okból nem találnak munkát.
Lehet ezt akármire fogni, láttunk már sok-sok példát.
Ha valaki olyan flegma, hogy már az interjún is lejön, akkor ne csodálkozzon, hogy nem akarnak vele dolgozni.
A fiatalok úgy esnek ki az iskolából, hogy 0 tapasztalattal egyből több százezres kezdőfizetést várnak el. Hát ők se csodálkozzanak...
Aki akar dolgozni, az ma tud is, a környezetemben (elmaradottnak számító keleti régió) mostanában rengeteg olyat hallok, hogy a munka találta meg XY-t, aki nem is tett érte semmit.
Mikor vált Magyarországon a diploma a 8 általánossal egyenértékűvé?
Semmikor. Nem vált egyenértékűvé.
Lehet, hogy az infóim tévesek, a tapasztalataim viszont valósak. Piacképtelen diplomával eddig ~140 helyre adtam be az önéletrajzomat. Ezek szinte mind szellemi munkák voltak. Sehonnan nem jött válasz. Mármint nem az, hogy interjú után nem kellettem, hanem még annyit se írtak, hogy 'sszam meg az anyámat. Vagy még inkább az övéket (persze a GYK-t ismerve én leszek a szemétláda, mert ezt most le mertem írni :D ).
Na, ehhez képest eddig árufeltöltőnek vettek fel, most egy telefonos boltban kell veszekednem és vitatkoznom a cigányokkal meg az alkudozókkal - mindeközben 3 műszakos, minimálbéres gyáraktól jó pár alkalommal megkerestek már. Magyarán olyan helyekről, ahova a 8 általános után már mehettem volna. Még egyszer mondjuk felhívnak azzal, hogy "láttam az önéletrajzát Professionön", vissza is fogok kérdezni, hogy biztosan látta-e, és biztosan az éhbérért 3 műszakban gürizős szolgamunkáját akarta-e nekem ajánlani.
Életem legmagasabb fizetése egyébként 170 ezer volt. Havi ~210 óra munkáért cserébe.
És még ha csak én lennék ezzel így, akkor valóban azt mondanám, hogy bennem van a hiba. Csak amikor tömegesen toporgunk egy helyben, akkor ott valószínűleg a rendszer defektes. Nem is szabadna hírből sem ismernem a "zaci" meg a "munkaügyi központ" szavak jelentését...
Amikor elvégezted azt a több éves képzést és ölted bele a pénzt meg az energiát, már tudtad, hogy piacképtelen lesz?
Ha nem titok, mi az a szakirány?
Voltam - részben - hasonló helyzetben, érettségi után megcsináltam a szakmát, halasztottam, majd 20 évesen elkezdtem az egyetemet. Bölcsészkarra mentem, mert az volt az álmom, hogy tanítsak. Mindezt egy műszaki középiskolából; senki nem értette, de én ezt akartam. Közben azért tájékozódtam, és a családban is volt egy tanár. Igaz, nem közeli rokon, de mindegy, tudtam, mennyit keres. Neki 3 diplomája volt és sérült gyerekeket oktatott. Bár nem tudom, de úgy érzem, ez még némi plusz pénzt is jelenthetett neki. Tudtam jól, hogy rosszul keresnek a tanárok, ezért nehéz döntést hoztam. Otthagytam az egyetemet és elmentem dolgozni.
Sokáig foglalkoztatott még a dolog, de az én szakom nem volt levelezőn, így az évek során végleg lemondtam róla.
Szülői támogatást nem kaptam, így vagy dolgoztam, vagy kb éhenhalhattam volna.
Családi okokra nem térek ki, nem ide tartozik.
Elmentem egy multihoz, érettségi volt a feltétel.
Ez egyébként 12 éve volt. Tudom, ma más a helyzet valamelyest, de azért ha az ember büfészakra jár, akkor közben már lehet gondolkodni, hogy mire lesz az jó.
Bár kétségkívül könnyebb a kampuszon bulizni évekig, mint állást keresni és minden nap 6kor kelni, hogy beérj a munkahelyedre.
Anyagilag jó döntésnek bizonyult, mert akkor, a 2000-es években az említett 3 diplomás tanár nettó 90-et vitt haza, én meg kezdőként a multinál az érettségimmel 120-szal kezdtem.
Ma már emelkedett az én bérem is, a tanároké is, de kb egy szinten van, úgy gondolom.
Csak nem mindegy, hogy közben 5 évet már dolgoztam, és meg tudtam élni.
Tényleg kíváncsi vagyok, milyen diplomád van.
Hihetetlen számomra, hogy ennyire nincs munka.
Azt tudom elképzelni, hogy sokkal komolyabb állásokra adod be a pályázatod, és magasabbra pozicionálod magad, mint amennyit a diplomád ér.
Esetleg bérigényként olyan összeget adsz meg, hogy be sem hívnak.
Nekem szar diplomám van, mégis úgy vettek fel a jelenlegi munkahelyemre pályakezdőként, 0 tapasztalattal, hogy gyakorlatilag semmi szakmai dolgot nem kérdeztek az "interjún". Munkaügyre beregisztráltam és az első helyre ahova kiküldtek még aznap, felvettek. Irodára, szellemi munkakörbe, nagyrészt f***z verős melóra. Persze később azért egyre több feladatom lett, és ezzel együtt nőtt a felelősségem is, de azért ez így nem volt rossz. Fizetésemelést is kaptam, bár a fizum így is pocsék volt (szándékosan nem mondtam nagy összeget az elején, szóval ennyi "csalás" van a történetben).
Szóval el lehet helyezkedni bármilyen diplomával. DE!
Abban egyetértek, hogy nagyrészt ezek a munkakörök diploma nélkül is betölthetőek lennének, szóval az a 3+X év csak időhúzás. Érettségivel és/vagy valami szakmával sokkal könnyebb elhelyezkedni, mert az agyon propagált munkaerőhiány is ezeket a munkaköröket érinti elsősorban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!