Igényelhetek-e kártérítést vagy inkabb hagyjam? (hibás bejelentés)
Tavaly augusztusban bejelentettek 2 órában, 2 hónap próbaidőben egyeztünk meg a munkaadómmal. Ennek leteltével módosítottunk volna 4 órás munkaviszonyra, otóberben megegyeztünk, hogy emeli az órabérem, és inkább újévtől jelent be 4 órás munkaidőbe és kapok órabéremelést is. Januárban többször is kértem, hogy megegyezésünk szerint módosítsa a bejelentést. Az órabéremelést mindkétszer megkaptam, és azt mondta, hogy a bejelentés módosítása megtörtént. Ez a dolog elfelejtődött, és így nem kaptam új munkaszerződést sem. Az utóbbi hetekben kiderült, hogy még mindig 2 órás a munkaviszonyom, így szóltam a munkaadómnak, aki annyit mondott, hogy "elfelejtettük". A mai nappal kezdődően módosította a munkaszerződést, a korábban megbeszéltek szerint.
A kérdésem az lenne, hogy neki hamarabb észre kellett volna venni, hogy nem is a megbeszéltek szerint vagyok bejelentve, pl. bérpapírok alapján? (én ilyet nem kaptam)
Tudok-e tenni ezügyben valamit, lehet-e igényem valamilyen kártérítésre?
Előre is köszönöm szépen
"Tavaly augusztusban bejelentettek 2 órában"
Gondolom, hogy a valóságban nem napi 2 órát dolgoztál, hanem többet, csak a többit feketén kaptad.
"Az órabéremelést mindkétszer megkaptam"
Akkor nem értem, milyen "kártérítést" szeretnél?
Ha 4 órának megfelelő emelt órabért kaptál, akkor tulajdonképpen nem igazán ért "kár".
Nem számít az óraszám a nyugdíjnál, tévedés.
Ha akarod, szívesen leírom, miért nem, de feleslegesen nem körmölök :)
"8 órában dolgoztam (vagy többen)"
Tehát partner voltál a fekete foglalkoztatásban és adócsalásban. Erről inkább mélyen kéne hallgatnod, mert téged is megbüntetnek...
Persze, ha kell, szívesen.
A nyugdíjhoz kétféle szolgálati időt számolunk, egyet a jogosultsághoz, egyet pedig az összeg megállapításához.
Jogosultság azt jelenti, hogy az öregségi teljes nyugdíjhoz szükséges 20 évhez megnézzünk, mennyi biztosításban töltött napod volt, itt az egy órás nap is egy napnak számít.
Azután összeadjuk a jövedelmeket, számolunk, osztunk, szorzunk, kijön egy napi alap. Ebből a napi alapból fog megszületni a napi összeg, amihez újra számolunk szolgálati időt, mégpedig úgy, hogy a megnézzük, az a járulékalap, amire tőled nyugdíjjárulékot vontak (vagy ev-ként tv-ként fizetted), hogyan aránylik a mindenkori minimálbérhez. Ha egy évben te a minimálbér felét kerested, de egész évben dolgoztál, akkor mindegy, hogy ezt a bért, 1, 2, 3 vagy négy órára kaptad, a szolgálati idő 365/2 nap. Így is kialakul egy szám, mondjuk 26 év (pl dolgoztál 30 évet, de két évig a mbér felét kaptad...). A nyugdíjtörvény végén találsz egy táblázatot, szorzószámokkal. Annyi százalékát kapod a megállapított napi alapnak, amennyi az így számolt éveid alapján jár. :)
Remélem, kb érthető. Ezért szívnak a katások is, mert bár időben mehetnek nyugdíjba majd, az összegnél nekik soha nem éri el a minimálbért az alapjuk, ezért mindig arányosítás van.
Utolsonak nagyon köszi a részletes leírásért!:) Igy mar érthető :)
#6 a karterites igenyleset termeszetesen a munkaltatom fele ertettem, nem az allam fele.
Kártérítést a bíróságon lehet "igényelni" polgári peres eljárásban.
Szerinted mit szólna a bíró a sztoridhoz, hogy kedves bíró úr, mi itt kérem adót csaltunk a munkaadómmal, de a munkaadóm többet csalt, mint amiben megegyeztünk! Kérem szépen eldádázni!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!