Telefonos interjú: Állandóan leblokkolok, mit tegyek?
Jelentkezek egy állásra, nem várt időben felhívnak, én rámondom, hogy ráérek, én meg alig tudok köpni-nyelni.
Félek, ha rámondom, hogy most nem érek rá, akkor ez eleve rossz pont. Félek, hogy az után nem is fognak felhívni, vagy mire felhívnának, már meghallgattak szinte mindenkit és akadt egy olyan, aki biztosan jó a melóra.
Jelentkeztem 2 napja egy melóra, ma nem is vártam volna a hívást, és még nem volt időm leülni, átgondolni a válaszokat.
Teljesen elszúrtam. Most próbálok interjú kérdéseket kidolgozni, betanulni.
A leblokkolásra még az is rásegít, hogy nem anyanyelvemen kell lezavarnom az interjút...de valószínű, ha magyarul kéne, akkor is hasonlóan leblokkolnék.
Mindenki mondja, hogy nagyon jó az angolom, de én meg azt érzem, hogy még mindig nagyon keveset tudok. Talán ez is a baj. Még mindig kicsi a szókincsem. Olyan 9-10 ezer szót tudok, de ez még mindig kevés. Olyan munkákra jelentkezem, ahol emberekkel kell kommunikálni. Tudom, ha egyszer bekerülnék, nem lenne gond, jelenleg is olyan munkakörben dolgozom, ahol emberekkel kell kommunikálnom, csak ez a fránya interjú kaszál el mindig.
A nap minden szabad percében próbálok időt találni olvasni. (Angol regénysorozatot olvasok, most kezdtem 2-3 hónapja egy új sorozatot és az 5. könyvnél tartok, szóval elég sokat olvasok)És mégsem veszem észre, hogy ragadnának rám a szavak, meg a nyelvtan.
Ti hogy készültök egy interjúra? Hogy oldjátok a stresszt?
A probléma ott indul, hogy TE jelentkezel valahová és aztán meglepődsz, hogy felhívnak, nem várod. Nem érzed a logikai buktatót?
Ha ennyire görcsös vagy, az munkában is elég nagy gond lesz, másrészt ha ilyen szintű angol nyelvi kommunikációs problémád van, először egy tanárt keress fel, aki gyakorol veled.
Az a baj, hogy már kijártam a kijárható órákat angolul, nincs magasabb szintű. Pedig én is akartam még járni, de azt mondták, hogy most már csak érettségire felkészítő órák vannak, de azokra egyrészt időbe nem tudok eljárni, másrészt azok nem tanítanának angolt nyelvtanilag. Az nem nyelv óra.
Próbálok beszélni minél többet és kérni szoktam, hogy javítsanak ki, ha valamit rosszul mondok. A legnagyobb gondom azt hiszem a szókincsemmel van.
Meg hogy interjún nem tudok szerepelni, de most már az lesz, hogy betanulok egy szöveget.
Több, mint egy éve kommunikálok aktívan a vásárlókkal 23 kisebb-nagyobb részlegen. Nem szokott probléma lenni, csak néha akcentus miatt nem értem. Nagyon sok vásárlónk más megyékből jön. De ha nem is értem elsőre, másodjára megértem, mit akarnak.
Csak míg ezt már megszoktam, még akkor is, ha hirtelen problémákba ütközök is, akkor is egy nyugottabb helyzet, mint egy interjú.
Interjún kábé 40-60 %-kal rosszabbul teljesítek, mint azon kívűl. Interjún kívűl bármilyen kérdésre gördülékenyen válaszolok, de mihelyt tudom, hogy az egy interjú, kábé mintha fele olyan jól menne az angol.
Mondd, hogy bocs, 10 (15-20-30) perc múlva leszel olyan helyen/állapotban, hogy tudtok beszélni, hívjon akkor.
Aztán szépen rákészülsz az adott idő alatt
Kérdező, ne viccelj, Neked nem az angolod tudásoddal meg a szókincseddel van baj, hanem az önbizalmaddal.
Egy középfokú nyelvvizsgát 2 ezres szókinccsel meg lehet csinálni (persze, ha a nyelvtant is tudja az ember hozzá :-) )
Nem mondom, nekem is már megvolt a középfokúm, de a telefonos, magnós szöveget okoztak némi nehézséget, mert az jóval nehezebben érthető.
Nem úgy kell gyakorolnod erre, hogy olvasol (az is jó, csak a problémádon nem segít), hanem úgy, hogy megkérsz angolul is beszélő imerőst, hívjon fel skypon vagy telefonon és beszéljetek akármiről - de akár kérdezhet, interjúztathat is. Akár egy nyelvtanárt is "rávehetsz" arra, hogy hívjon fel váratlan időpontban és "interjúztasson meg".
Ha ezt a "blokkkot leküzdöd, nem lesz semmi baj :-)
"Olyan 9-10 ezer szót tudok, de ez még mindig kevés."
Anyanyelvi szinten beszélem az angolt. Olyan 3000-3500 szó a maximális szókincsem. De ebből aktívan jó ha 2 ezer szót használok. Szóval szerintem fogalmad sincs miről beszélsz.
A 9-10 ezer szót azért mondom, mert van egy ilyen oldal, ahol fel lehet mérni a szókincsedet. Felsorakoztat egy csomó szót, ki kell pipálni, melyiknek tudod a jelentését, a végén meg be kell írni, hogy első vagy második nyelved az angol, meg mennyi idős vagy, hány évig tanultál, stb. Ebből következtet, hogy kábé mennyi lehet a szókincsed. Aki azt mondja, hogy anyanyelvi szinten beszéli a nyelvet (nos, a kifejezést nem helyesen használja, de mindegy), az valószínű több szót tud, mint amennyit gondol.
Igen, elég sokaktól megkapom, még angoloktól is, hogy ne aggódjak, símán jó az angolom..valószínű, hogy a stressz helyzet miatt vagyok béna.
Én is gondoltam rá, hogy tényleg lejátszom magamnak hangosan az interjút, esetleg felveszem előre a kérdéseket, aztán olyan lesz, mintha párbeszéd lenne:D
Egy viszonylag gördülékeny kommunikációhoz kábé 10 ezer szó ismerete szükséges. Egy felnőtt ember szókincse minimum a 20 ezret éri el, de kábé az én koromra 28-30 ezer szót kéne tudnom. 9-10 ezer szót kábé egy 8-10 éves tud....mármint anyanyelvén.
Sokszor ütközök abba a problémába, hogy nem tudom, hogy mondják angolul azt, amire gondolok. Olyan dolgoknak a nevét nem tudom, amit nem minden nap használok, de elég zavaró, mikor el akarsz mesélni egy sztorit és mikor a legizgalmasabb részhez érsz, rádöbbensz, hogy pont a lényeget nem tudod elmondani:D.
Az a jó, hogy az angolok írtó türelmesek. Én nem tudom, hogy bírnám ki, hogy ne hlyézzek le valakit, aki néha nem normál, de lassabb tempóban beszél, nyelvtanilag néha nyakatekert mondatokban, fele szót nem is úgy ejti, ahogy kell - találd ki mit mond - és néha akadozva beszél, néha be se tudja fejezni a mondandóját, mert elfelejti a szót....
Van nálunk egy félig magyar, félig angol fickó. Felnőtt korában tanult meg magyarul. Első pár beszélgetésünk után -magyarul folyt a társalgás- megjegyeztem neki (persze viccből), hogy most már tudom, hogy milyen bénán hangzok angolul. Jót nevettünk persze. És az arckifejezésemet is most már ismerem, mikor nem értem, hogy mit mondtak:D
Köszönöm szépen mindenkinek az őszinte válaszokat és a bíztatásokat is. Megpróbálom őket hasznosítani.
"Én is gondoltam rá, hogy tényleg lejátszom magamnak hangosan az interjút, esetleg felveszem előre a kérdéseket, aztán olyan lesz, mintha párbeszéd lenne:D "
Nem, ez megint nem jó megoldás, mert az a lényeg, hogy a váratlan szituációkban is helytállj. Mint írtam, gyakorolni kell a telefonos beszélgetést, nem előre meghallgatni.
"Az a jó, hogy az angolok írtó türelmesek. Én nem tudom, hogy bírnám ki, hogy ne hlyézzek le valakit, aki néha nem normál, de lassabb tempóban beszél, nyelvtanilag néha nyakatekert mondatokban, fele szót nem is úgy ejti, ahogy kell - találd ki mit mond - és néha akadozva beszél, néha be se tudja fejezni a mondandóját, mert elfelejti a szót...."
Ha Te így beszélsz angolul, akkor nem jó az angolod, bocs - hiába tudsz 9 ezer szót.
"Sokszor ütközök abba a problémába, hogy nem tudom, hogy mondják angolul azt, amire gondolok."
Ez nem probléma, ha az embernek van megfelelő szókincse. Nekem az egyik "túlélő mondatom": nem tudom, hogy mondják .... (pl angolul) és ekkor következik a körülírás: pl. ha nem jut eszembe a törölköző szó, akkor azt mondom: tudod, amit zuhanyozás után használnak, hogy ne legyen vizes az ember :-)
Ne görcsölj, csak lazán! És ne otthon hallgasd a dolgokat, mert attól csak passzív tudásod lesz, hanem beszélgess sokat, gyakorolj!
Gyűjtsd össze a pénzt, menj ki egy hétvégére Angliába, gyakorolj ott "élőben" :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!