Fizetési igény megjelölése?
Nézegetem az álláshirdetéseket, és sok helyen oda van írva, hogy jelentkezni fizetési igény megjelölésével lehet.
Hogy érdemes ebben gondolkodni? Nyilván azért váltanék munkát, mert szeretnék többet keresni, mint a jelenlegi munkahelyemen.
De ha pl beírom, hogy 190.000 Ft a fizetési igényem, akkor ha ők csak 170.000-ret adnának, azzal is boldog lennék, de talán fel se hívnak, mert úgysem tudnak adni annyit, amennyit kérek.
Viszont, ha ők amúgy adnának 210-et, de én csak 190-et írtam, akkor meg buktam azt a 20-at, mert én "csak" 190-et kértem.
Hogy is működik ez? Sok éve dolgozom egy helyen, nagyon tapasztalatlan vagyok álláskeresésben...
#1 nem igy van, simán lehet olyan is hogy cegszabalyzat alapján egy beosztásban dolgozok ugyanannyit kereshetnek es akkor ha bruttó 200-at ker is megkapja a 300-at, ha felveszik.
Ez csak tájékozódás, hogy mennyitol nem kellene attól félnie a munkaadónak, hogy bérfeszültség miatt rövid időn belül távozik az uj kolléga, illetve nyilván vannak szarrago kisvállalkozók, ahol az alapján az 5000 forintnyi különbség alapján szelektálnak a berigenyben, de azokkal nem kell foglalkozni, mert nem ez lesz ott a legnagyobb probléma.
Kicsit érdeklődni kell az adott cégről ( ismerősöktől ) , így tudod jól belőni a bérigényedet.
Nálunk így zajlott ( mint utólag megtudtam ) :
Jön a HR - re kb. 20 önéletrajz , a három legalacsonyabb bérigényűt továbbküldik a leendő munkavállaló közvetlen főnökének , a többi megy a szekrénybe....
Ebből is sejtheted , nem ez az ország legprosperálóbb vállalkozása!
Milyen munkakörről lenne szó ? Nem mindegy , hogy pénzügyi asszisztens , karbantartó , raktárvezető , vagy informatikus....
Bp. , megyeszékhely , vidék , lecsúszott régió ?
Adj meg tól-ig határt, ezt olvastam korábban. Számold ki, hogy mennyi az a minimális, lakás, számla, rezsi, gyereknek táncóra, stb. Adj hozzá 20-30 %-ot és kb. van egy tól-ig határod.
Amit írtál példának, az akkor működik, ha nincs kollégád, van 1 főnök és 3 különböző beosztott, tehát mindenkinek más a fizetése. De ha pl. a helyi iskolába mész, étterembe pincérekhez, ahol ugyanolyan beosztottak lesznek, akkor nem lesz az, hogy "buktál" vmennyit.
Ez nem emberpiac, hogy beárazd magad, utána meg válogassanak a cégek, hogy melyik olcsóbb.
Írd oda, hogy versenyképes fizetést szeretnél. Írhatsz olyat is, hogy a magyarországi átlagbért, vagy afölött, stb.
Számot ne írj, mert akkor belemész egy olyan játékba ami megalázó, és nehéz jól kijönni belőle.
Ha alkalmazni akar, ne azért kelljél, mert olcsóbb vagy mint a többi jelentkező, hanem azért, mert te vagy a legalkalmasabb a pozícióra.
Utolsó, nagyon nem vagy képben.
Ha a hirdetésben kifejezetten kérik a bérigény megjelölését, akkor annak oka van.
Ha nem írod bele, hanem ilyen hülyeségekkel letereled, akkor már buktad, be sem fognak hívni.
A leendő munkáltató kér valamit, te meg már egyből megtagadod.
Hát hülyék lennének neked könyörögni, hogy ugyan mondj már valamit.
Szerinted fognak még érdeklődni, és megkérdezik 100x ugyanazt? Nem, ha nincs egy atomritka és keresett szakmád, akkor hellószia. És tök jogosan, mert a franc akar olyannal dolgozni, aki már az elején nem követi az utasításokat.
A kérdésből látszik, hogy az illető nem felsővezetőnek megy egy céghez, akkor már lehetne ilyeneket játszani, amikor konkrétan téged keresnek meg a fejvadászok.
De amíg ők a munkáltatók és te egy alkalmazott leszel a sok közül, addig nem így működik.
De nem csak te nem vagy ezzel tisztában, hanem nagyon sokan.
Ezt jól példázza az a kutatás, amit minden évben elvégeznek, lehet olvastátok már, meg szokták kérdezni a fiataloktól, hogy szerintük mennyit fognak keresni, mennyiért vállalnának munkát. Ezek utolsó éves középiskolások, vagy akár egyetemisták, tehát akik hamarosan kilépnek a munkaerő-piacra.
Olyan számokat mondanak, hogy én évek óta csak nevetek ezen. Lesz köztük néháy, aki annyira kiemelkedően okos, hogy egy-egy nagy cég meg akarja majd fogni őket, de ez igen ritka. Ők már iskola végén tökéletesen beszélnek idegen nyelvet, külföldön is jártak iskolába, és suli alatt gyakorlatot szereztek.
Nem is ez a lényeg, hanem hogy az ostobább réteg is azt hiszi, hogy nettó 300 lesz a kezdő bére, mindenféle végzettség nélkül.
Persze a legtöbb kommentelő jól szórakozik, hogy a fiataloknak bilibe lóg a keze. Majd rájönnek...
Volt egy olyan nyilatkozat, hogy ő nettó 250 alatt fel sem kel az ágyból. Majd mikor anyu-apu megunja, hogy a gyerek iPhone-t akar meg márkás ruhákat meg bulikat, akkor kirugdossák otthonról 20 évesen, és el fog menni 120-ért is 3 műszakba. :)
# 6
A "mennyit szeretne keresni" kérdésre az egyetlen értelmes válasz a "minél többet", esetleg "annyit mint mészáros lőrinc".
Ki az a hülye, aki mondjuk 110ezret szeretne keresni? Nincs ilyen.
Ha úgy kérdezzük, hogy "mennyi kell a megélhetéséhez" akkor itt megint nem jutunk értelmes válaszhoz, mert lehet, h a polgár szeretne ritka autókat gyűjteni, vagy mondjuk lóversenyre hordana nagyobb vagyonokat. Akkor ő mit mondjon?
A helyes kérdés így hangzik: "el tudja találni azt a legkisebb összeget, amennyiért munkaerőt keresünk?"
Ennek viszont semmi köze sem az adott munkakörre való alkalmassághoz (esetleg akkor, ha jóst vagy látót keresnek), sem semmihez. Egyszerű szerencsejáték, vagy az alázd meg magad vetélkedő legújabb fordulója.
Ehhez képest a munkáltató pontosan tudja, milyen fizetési sávban szeretné alkalmazni a kollégát, mégis titkolja. Miért?
Igazából a cégtől függ, hogy mennyit fogsz kapni. Ez a fizetési igény megjelölése csak arra jó, hogy kiszűrje a hülyéket. Mondjuk ha valaki minimálbér alatti fizetést jelöl meg (láttam már ilyet!), akkor arról máris látszik, hogy nagyon nincs képben a munkaviszonyokkal, törvényekkel, stb. kapcsolatban. Szóval nem jó jel. De ezzel szemben olyan is volt, aki havi fél millát jelölt meg fizetési igényként egy olyan belépő pozícióba nálunk, ahol mindenki több éves gyakorlattal is csak max. 100 ezret visz haza. Na az ilyet se hívjuk be interjúra.
Nagyjából utána kell járni, hogy az adott cégnél az adott pozícióban mennyi a reális bér, és egy a körüli összeget kell megjelölni igénynek. Aztán ez úgyis úgy működik, hogy ők mondják meg, hogy ilyen meg ilyen összeget tudnak ajánlani, megfelel-e?
Mondhatnak a belőtt összeg alá is, ha annál többet nem hajlandóak fizetni.
De ritkább esetben mondhatnak fölé is. Például van olyan, hogy az elbocsátott vagy nyugdíjba menő kolléga helyére vesznek fel, és annak a fizetését ajánlják fel neked. És ha az övé magasabb volt, mint amit te megjelöltél, akkor is megadják neked.
Multinál bérsávok vannak, az adott pozícióhoz van egy -tól-ig sáv, kezdőként az aljára kerülsz, és ez emelkedhet a teljesítményed függvényében.
Állami szférában adottak a bérek, ott nem is nagyon kérdeznek. (más kérdés, hogy itt sem feltétlenül tartják be, de ebbe most ne menjünk bele)
Kis magáncégnál, néhány főt foglalkoztató vállalkozásban pedig tetszik-nem tetszik, a minimálbért fogod kapni, vagy épp csak kicsivel többet.
Volt már kint többször ilyen kérdés, hogy hová mennél dolgozni.
Én maradok a multinál, ahol lehet, hogy csak egy sorszám vagy a többi között, de legalább fizetnek. Kis cégnél meg lehet, hogy családias a légkör és mindenki tudja a szülinapodat, de mire mész vele, ha a fizetésedből semmire sem telik?
7-es: hogy miért titkos a bér, még mielőtt odakerülnél?
Azért, mert az mindenkinek a magánügye, és senkinek semmi köze hozzá, hogy ott ki mennyit keres.
Értem, hogy mire gondolsz, de szerintem nem gondoltad át.
Írják ki előre, már a netes hirdetésben, hogy x munkakörbe keresünk minimum 5 év tapasztalattal rendelkező személyt, bruttó 250 ezer + cafeteria?
Vagy ha nem így, akkor a személyes interjún mondják el, hogy mennyit tudnak adni?
Behívnak 6-8 embert egyetlen pozícióra, de lehet hogy 30-at, 50-et is. Mindnek mondják el? Mert ugye még ez után az illetőnek is időt kell hagyni, hogy döntsön, elfogadja-e az ajánlatot. Hát nem. Abból a mondjuk 30 emberből felvesznek 1-et, a többinek szerintem rhadtul nem kell tudnia, hogy X cégnél az a munkakör mennyit fizet. MErt nem tartozik rájuk! Annak kell tudnia csak, aki végül aláírja a szerződést. Még cégen belül sem szeretik nyilvánosságra hozni a dolgozók bérét, mert a személyes pénzügyek csak az adott dolgozóra tartoznak.
Gondolom te sem örülnél, ha az összes ismerősöd, rosszakaród, távoli haverod tudná, mennyit keresel.
Lenne olyan, aki szerint ez a pénz az adott munkáért túlzás, és emiatt fikázna téged.
Más meg okoskodna, hogy kereshetnél többet is, mondj fel, keress mást.
Az emberek nagyon szeretnek a másik zsebében turkálni.
Márpedig ha a bért nyilvánosságra hoznák már a pályázati szakaszban, előbb-utóbb mindenhol elterjedne, hogy hol mennyit lehet keresni.
# 8
Ezért kell beleírni az álláshirdetésbe, hogy mennyi bért kínálunk, milyen egyéb juttatásokat tudunk biztosítani, hol van a munkavégzés helye (legalább város), mennyi a munkaidő és ez mettől meddig tart.
Ezzel mindenkit kiszűrsz, aki nem akar/tud ennyiért vagy ilyen rendben dolgozni. Persze ilyenkor rögtön feleslegessé is válik a HR osztályról rögtön 1-2 ember, mert kiderül, hogy az a heroikus munka amit a kiválasztással kapcsolatban végeznek, egy tisztességes hirdetéssel jelentősen redukálható. ;-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!