Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Ga felmondtam és a munkáltató...

Ga felmondtam és a munkáltató ragaszkodik a 30 nap felmondási idő ledolgozasahoz nem gond hogy kileptetett a felmondás napjával?

Figyelt kérdés
2017. júl. 11. 22:08
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
75%
Akkor azt elcseszte.
2017. júl. 11. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
87%
Mi az, hogy kiléptetett? A felmondási idő végén szűnik meg a munkaviszony. Addig te köteles vagy dolgozni, ő meg munkabért adni. A felmondási időtől nem lehet csak úgy eltekinteni, mindkét félre ró kötelezettségeket.
2017. júl. 12. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Hát én nem akartam letölteni ő ragaszkodott hozzá. Viszont kileptetett. Ezek szerint közös megegyezés lett.
2017. júl. 12. 20:56
 4/12 anonim ***** válasza:

Akkor örülj neki.

Ha Te mondasz fel, akkor a felmondási idő őt védi. Ha ő ehhez nem ragaszkodik, akkor előbb is megszüntetheti a jogviszonyod, vagy akár a felmondás napjával is.

Ettől ez még nem lesz közös megegyezés, munkavállalói felmondás marad így is, csak ő még sem ragaszkodott - ezek szerint - a felmondási időd letöltéséhez.

2017. júl. 15. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
... vagy tényleg elcseszte a dátumot... :)
2017. júl. 15. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

# 4


Ez nincs így, ilyesmit nem tudom, hogy olvastál ki a Munka Törvénykönyvéből. A felmondási időt felmondás esetén ki kell tölteni. A munkáltatónak lehetősége van mentesíteni a munkavállalót a munkavégzés alól, de nem szüntetheti meg önkényesen a munkaviszonyt korábban. Erre van a közös megegyezés, ha ilyen igény van mindkét fél részéről.


Csak gondolj bele. Felmondasz mint munkavállaló. Tudod, hogy mennyi a felmondási időd, ezért azzal számolsz, hogy addig még kapsz fizetést. Aztán a munkáltató önkényesen eldönti, hogy mégse kapsz? 1 hónapos felmondási időnél még nem is akkora borzalom, de mondjuk 3 hónaposnál azért elég érdekes lenne, nem?


Fordított helyzetben is érdekes lenne, hogy ha a munkáltató mond fel, aztán a munkavállaló benyögi, hogy oké, akkor ő holnaptól nem is jön be. Abban az esetben is ki kell tölteni a felmondási időt (más kérdés, hogy ilyen esetben a munkáltató köteles a fele alól mentesíteni).

2017. júl. 15. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Nem tudunk szépen elválni egymástól 😊. Felmondtam és kértem a felmondási idő letöltésétol tekintsen el. Ő nem akart viszont a felmondás napjával kileptetett. Szerintem ezzel hibázott. Nekem jó de ő nem így gondolta.
2017. júl. 15. 16:48
 8/12 anonim ***** válasza:

"Ez nincs így, ilyesmit nem tudom, hogy olvastál ki a Munka Törvénykönyvéből. "


Kedves Kétkedő!


Ha a dolgozó mond fel, akkor menni akar, és csak a munkáltatón múlik, hogy a felmondási időt "kéri" tőle, vagy sem (maradnia kell, vagy sem még egy ideig). Tehát a munkáltatónak van lehetősége (joga), hogy a felmondási időtől eltekintsen. Ha ezt teszi, az még nem lesz közös megegyezés, hanem hozzájárulás ahhoz, hogy a dolgozó által kért időpontban szüntesse meg a jogviszonyt a dolgozó által megtett felmondás alapján.

Itt a felmondási idő a munkáltatónak "jár", vagyis őt védi, de ha nem tart rá igényt, akkor nem kötelező élnie vele.


Az egy másik lapra tartozik, hogy ha a munkáltató mond fel, mert akkor a felmondási idő a dolgozót védi, tehát itt a dolgozó döntheti el, hogy "él" a lehetőséggel, vagy kéri, hogy előbb szüntessék meg a jogviszonyát, mert sürgősen menni akar. Láttunk már ilyet is, de nagyon ritka, mert ki az a bolond, aki nem használja ki a felmondási időn belüli kötelező felmentési időt, amire ráadásul díjazás jár munkavégzés nélkül. :)


Közös megegyezés akkor van, ha mindkét fél úgy gondolja, nem akarnak egymástól a továbbiakban semmit, és ezt a közös elhatározást írásba fektetik (bármi okból kifolyólag). Ebben az írott dologban az a szó, hogy "felmondás" nem szerepel.

2017. júl. 17. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

# 8


"Tehát a munkáltatónak van lehetősége (joga), hogy a felmondási időtől eltekintsen."


Arra van lehetősége, hogy a dolgozó munkavégzésétől eltekintsen, arra nincs, hogy korábban önkényesen megszüntesse a munkaviszonyt.


"ha nem tart rá igényt, akkor nem kötelező élnie vele."


Tehát nem kötelező fizetést adnia? Mert az oké, hogy a felmondási idő ledolgoztatása a munkáltató joga, de a fizetés meg a munkavállalóé.


"vagy kéri, hogy előbb szüntessék meg a jogviszonyát, mert sürgősen menni akar"


Ja, a munkavállalónak kérnie kell, a munkáltató meg önkényesen dönthet fordított helyzetben? Ez így nonszensz.


"Közös megegyezés akkor van, ha mindkét fél úgy gondolja, nem akarnak egymástól a továbbiakban semmit, és ezt a közös elhatározást írásba fektetik"


Pontosan. De ha felmondás van, akkor a felmondás szabályai az irányadók. Mt. 39.: A felmondási idő. Ebben, vagy az Mt.-ben máshol hol van leírva, hogy a felmondási időtől a másik fél önkényesen "eltekinthet", ha a másik fél mond fel?


De most komolyan, kétféle élethelyzetet képzelj el:

1. Munkáltató felmond valamilyen oknál fogva. De ettől függetlenül a munkáltató számol azzal, hogy a dolgozó még ott marad x ideig. Mégis hogy venné ki magát, hogy a dolgozóról a felmondás átvétele után többet nem is hallanak?

2. Munkavállaló mond fel, pl. azért, mert új munkahelyet akar keresni. Mondjuk 3 hónap a felmondási idő, és azzal már nehéz úgy munkát keresni, hogy felmondás előtt biztos helyünk legyen. Ergo előbb felmondok, aztán elkezdek keresgélni. Majd a munkáltató benyögi, hogy ja kösz, nem kell ám bejönnöd a felmondási időre, így 3 hónap fizetéstől elesek?


Értem én, hogy a felmondási idő mindig a nem felmondó felet védi, de ettől függetlenül mindkét félnek tartania kell magát hozzá. Életszerűség szempontjából is, és jogi szempontból sem működhet az, hogy a másik fél utána önkényes időpontban szünteti meg a munkaviszonyt.

2017. júl. 17. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Amit Te írsz, az nem életszerű.


Van egy dolgozó, aki menni akar, ezért felmond. A munkáltatónak nincs rá szüksége (nem kell mást betanítani, örül, hogy végre felmondott), de azért még ott tartja, hogy feleslegesen bért fizessen neki annak ellenére, hogy a dolgozó kérte, hogy tekintsen el a felmondási időtől, ne kelljen azt letöltenie.

A munkáltató ilyenkor egyoldalúan intézkedhet afelől, hogy azonnal megszűnjön a jogviszony.

Ha a dolgozó egy ilyen ügyet bíróságra visz, a bíró nagy szemekkel fog nézni Rá. :)


Ha a munkáltató mond fel, akkor a felmondási idő azért van, hogy a dolgozó át tudja kalibrálni az életét az új helyzetre, másik munkát találjon, ne hirtelen legyen jövedelem nélkül, tudjon lépni. A felmondási időn belüli felmentési idő is azért van, valamint nem véletlen, hogy a munkáltatónál eltöltött idővel arányosan nő a felmondási idő hossza is.

2017. júl. 18. 05:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!