Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Határozott idejű munkaszerződé...

Határozott idejű munkaszerződés felmondása?

Figyelt kérdés

Minden jel arra utal, hogy a munkáltatóm szeretne kirúgni. Határozott idejű munkaszerződésem van. A munkajogi oldalakat böngészve nem kapok pontos választ arra a kérdésre, hogy mikor élhet a munkáltatóm a rendkívüli felmondás lehetőségével. Ha - mint az én esetemben - egy belső használatú nyomtatványról lehagytam két adatot az ötből, de az senkit nem károsított meg, arra hivatkozhat? Főként, hogy a fő munkafeladatomhoz nem is kapcsolódott? Úgy értem, bármilyen mértékű hiba elég lehet a rendkívüli felmondáshoz? Vagy csak egy olyan, ami komoly kárt okozott? Vagy egyáltalán: mi a mérték? Senki nem dolgozik hiba nélkül, úgy gondolom, van az a szint, ami alatt a munkáltató nem vághat ki. Ha mégis meglépi, mire figyeljek? Azonnal alá kell írnom amit az orrom elé tesznek, hiszen másnaptól már úgysem vagyok ott dolgozó vagy hazavihetem pl. és átolvashatom, végiggondolhatom? Vagy ha pl. már úgyis felmond nekem (azonnali hatályú, vagy rendkívüli, mindegy, hogyan nevezzük a felmondást), tökmindegy, hogy aláírom-e azonnal vagy sem, a munkaszerződés úgyis megszűnik másnaptól? Az a baj, hogy több oldalon is írnak a határozott idejű munkaszerződés felmondásáról, de nem elég pontosan. Az pl. furának tűnik számomra, hogy megszüntetheti indoklás nélkül a munkaszerződést a munkáltató, de akkor az eredeti szerződés lejártáig "távolléti díjat" köteles fizetni a dolgozónak. Ki az a bolond munkáltató, aki anélkül fizetne bármennyit is, hogy dolgoztatná az illetőt? Szóval ilyen "apróságok" akasztanak meg itt engem, szóval ezért nem tudom, milyen "mértékegysége" van annak, amit a dolgozó hibázhat, de még nem / vagy már igen, kirúghatják érte.

A másik: ha biztosan tudom, hogy a munkámat vizslatja a munkáltatóm, akkor az azt jelentheti, hogy esélyt sem akar adni az ún. "közös megegyezésnek"? Vagy akkor is valószínű, ezt teszi, ha még erre is hajlandó lenne? Az ingyenes munkaügyi tanácsadó nem elérhető hétvégente, nekem pedig csak most van lehetőségem utánanézni a dolgoknak. Minden tanácsot, útmutatást köszönettel fogadok.



#felmondás #munkajog #határozott idejű munkaszerződés #felmondás munkáltató részéről
2017. febr. 4. 11:43
 1/2 anonim ***** válasza:

A felmondás és az azonnali hatályú felmondás egyoldalú jognyilatkozat, szóval nem érdemes azon agyalnod, hogy neked mit kell vagy mit nem kell aláírnod.


Az azonnali hatályú felmondás indoka elég jól körül van írva a Munka Törvénykönyvében:

"78. § (1) A munkáltató vagy a munkavállaló a munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással megszüntetheti, ha a másik fél

a) a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy

b) egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi."


Ez alapján azért, mert egy hibát elkövettél, az még nem lehet indoka egy azonnali hatályú felmondásnak.


Viszont határozott idejű szerződést a munkáltató indoklás nélkül azonnali hatállyal felmondhat, ha kifizeti neked a szerződésből hátralévő, de legfeljebb 12 havi távolléti díjat. Persze ha van indoka, akkor jobban megéri neki azzal felmondani, de ott nagyon résen kell lennie, mert ha nem áll meg az indok, akkor ő szívja meg vele.


"Sima" felmondással is élhet a munkáltató, de ezt elég erősen korlátozza az Mt. határozott idejű szerződés esetén:

"66. § (8) A munkáltató a határozott idejű munkaviszonyt felmondással megszüntetheti

a) a felszámolási- vagy csődeljárás tartama alatt vagy

b) a munkavállaló képességére alapított okból vagy

c) ha a munkaviszony fenntartása elháríthatatlan külső ok következtében lehetetlenné válik."


Nyilván ez esetben érvényesek a felmondás szabályai, tehát felmondási idő letöltése, annak feléről mentesítés a munkavégzés aló, stb.

2017. febr. 4. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm hogy ilyen komoly választ írtál, többször is átolvastam már és még fogom is. Lehet, nincs igazam, de ha "bizonyítékokat" gyűjt a felettesem (azt hiszi, nem tudok róla), akkor úgy tűnik, meg akarja indokolni a döntését. Azt viszont nem prezentálhatja anélkül, hogy esélyt adna nekem a saját álláspontom kifejtéséhez - jól tudom? Ugyanakkor az neki is elég "necces" lenne, többek között azért (is), mert az ellenőrzésemre azt az illetőt hívta vissza (megvárva a szabadságom napját), aki már nem tartozik a cég kötelékébe és amúgy nem is tartózkodhatna ott, különösképpen pedig nem nyerhetne betekintést az általam vezetett iratokba. Szóval - bár szerencsére nincs gyakorlatom ilyesmiben - de valahogy úgy érzem, csúnya fináléra számíthatok. Most még azon gondolkodom, mennyire hivatkozhat a munkahelyen körülöttem lévő rossz hangulatra. Mert megértem én, ha a dolgozót a többiek nem kedvelik, akkor jobb, ha ilyen ember nincs a közösségben, de ha az illető csak "unszimpi", ő maga csupán távolságtartó, de nem barátságtalan, akkor - úgy gondolom - az nem indok az eltávolítására. (Nem gondoltam volna, hogy ilyen méltatlan helyzetbe keveredek, de ha már igen, biztonságosabb, ha tájékozódom.)
2017. febr. 5. 08:25

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!