A fényképészeknek kell az alábbiakat csinálniuk? (többi lent)
Előre is bocsi,ha rossz kategóriába írom a kérdést,de ezt találtam megfelelőnek.
A kérdés,hogy a fényképészeknek mindennap kell dolgozniuk?És ha igen,akkor otthon vagy munkahelyen?
Köszi a válaszokat.
Ez olyan mintha ugyanezt kérdezted volna bármilyen más szakmával kapcsolatban. A helyzet ugyanis az, hogy ez ezer dologtól függ mint pl.: az illető vállalkozó/szabadúszó/alkalmazottként dolgozik-e, ott mik az elvárások és a fotográfián belül melyik ágat űzi stb...
Én esküvőfotós vagyok, sokszor hiszik azt, hogy ez nem jár sok munkával mert esküvők csak szombaton vannak, de egyrészt ez is tévhit, másrészt pedig ha jól akarod csinálni rengeteg utómunka és a fotográfiához amúgy nem köthető feladat van vele (marketing,egyéb kommunikáció,könyvelés stb...). Amikor legutoljára egy erősebb szezonomban néztem akkor napi átlag munkával töltött időre 8 óra jött ki (365-napra számolva).
A fotózásnak nagyon sok féle területe van, nagyon sok féle módon lehet munkaként űzni, így nehéz a kérdésedre egyértelmű választ adni (ahogy azt az első válaszoló is írta).
Ha valaki alkalmazottként/beosztottként dolgozik, akkor a főnöke mondja meg, hogy mikor és mennyit, hol kell lennie és mit kell csinálnia. Ha valaki egyedül dolgozik, magánvállalkozó, vagy ő a főönök, akkor nagyobb a szabadsága, de ettől még a munka jellegéből adódik, hogy neki mikor hol és mit kell csinálnia. lehet, hogy egy szabadúszó, vagy egyéni vállalkozó fotós döntési szabadsága nagyobb, viszont a döntéseinek ugyanúgy vannak következményei. Nincs olyan, hogy valaki azt csinál, amit akar és közben ugyanúgy kapja a pénzt. Csak olyan van, hogy azt csinálsz, amit akarsz és eldöntheted, hogy a pénzre van jobban szükséged, vagy a szabadságra, mert fizetni a munkádért fognak, ha nem dolgozol, nem kapsz pénzt. Ha alkalmazottként nem akarod csinálni, amit mond a főnököd, akkor kirúgnak és kereshetsz más állást. Ha vállalkozóként nem akarsz dolgozni, akkor nincs főnököd, aki kirúgjon, de a megrendelők csak az elvégzett munkádért fizetnek, ezért ha úgy döntesz, hogy nem dolgozol, akkor mással fogják a munkát elvégeztetni és neked nem lesz munkád se, meg bevételed sem.
Alkalmazottként nagyobb teher, hogy mások dirigálnak, mások osztják be az idődet és nem mehetsz a saját fejed után, mindig meg kell felelni a főnöknek (akkor is, ha esetleg nem értesz egyet vele), ráadásul általában nem is fizetnek olyan jól, viszont erre a pénzre általában biztosan számíthatsz és nem neked kell agyalni, hogyan és mikor jön be, viszonylag biztosan számíthatsz rá.
Ugyanakkor főnökként, vagy egyéni vállalkozóként meg éppen az a nehézség, hogy neked kell eldönteni mindent, neked kell tudni, hogy mi hogyan lesz a jó, te osztod be a saját idődet és a hibákért is csak saját magad okolhatod, meg még a beosztottakat is neked kell irányítani és az ő hibáikat is neked kell kijavítani, de a legfontosabb, hogy neked kell vállalkozóként kitalálni, hogy miből lesz pénz, neked kell a munkát felhajtani, nem hullik az öledbe, hogy csak el kelljen végezni, neked kell alkudozni azokkal, akik sokallják az árat, neked kell behajtani a pénzt azoktól, akik nem fizetnek időben, vagy egyáltalán nem akarják kifizetni, ami járna.
Igazából már az sem egyértelmű, hogy ki mit ért pontosan fényképész alatt. Van, aki minden fotóst ide sorol, sokan viszont leginkább azt, aki max igazolványképeket csinál és egész nap egy fotós boltban ül, hogy kiszolgálja a boltba betérő vásárlókat. Náluk elég egyértelmű, hogy ez inkább kereskedlemi munkakör, amihez kell fotográfiai tudás is. Egy ilyen boltban ugyanúgy nyitvatartási idő van, mint minden más boltban, nyitvatartás alatt valakinek ott kell ülnie, ha a nyitvatartás hosszabb, mint az alkalmazott munkaideje, akkor többen váltott műszakban dolgoznak, valamilyen munkarend szerint vannak munkanapok és szabadnapok is. Ha ez egy nagyon kis bolt, akkor lehet, hogy a tulajdonos egyedül csinálja és folyton ott ül, ha a bolt nyitva van, vagy legfeljebb van egy alkalmazott, aki néha felváltja - vagy esetleg pont az alkalmazott ül folyton a boltban és a tulajdonos az, aki csak néha beugrik, ha muszáj. Ha a boltot valaki otthon alakítja ki, akkor lehet, hogy kvázi otthon is lehet dolgozniuk, de alapvetően azért nem a lakásban szokás csiánálni.
Ha a fényképész egy stúdióban doglozik alkalmazottként, az gyakran nagyjából pont ugyanígy néz ki, csak nem egy boltba jár dolgozni, hanem a stúdióban kell ottlenni nyitvatartási időben és fotózni, akik a megbeszélt időpontokra jönnek, vagy esetleg csak úgy beesnek az utcáról. Amelyik stúdióban nincs ennyire sok munka, hogy folyamatosan ott kelljen lenni, ott elképzelhető, hogy csak a megbeszélt időpontokra kell odamennie a fotósnak, azon kívül meg akár szabad is lehet, de ha ezek fél-egy órás lyukak, abban nem biztos, hogy érdemes nagyon messze mennie, mert ugye vissza kell érnie időre.
Ha nem alkalmazott a stúdióban a fotós, hanem övé a stúdió, vagy egyedül bérli, akkor általában magának szervezi a munkát (vagy arra tart alkalmazottat/asszisztenst/titkárnőt, hogy helyette szervezze) és ilyenkor ő osztja be a munkát, meg hogy mikor és hol tudja/akarja elvégezni, de ettől még a munkát ugyanúgy el kell végezni, meg persze a vállalkozó szabadság csak addig tart, ameddig a megrendelő rugalmasan.
Ha a fotográfus otthon építi ki magának a műtermet (és remélhetőleg nem a hálószobáját rendezi be, hanem minimum a garázst, vagy egy üres szobát), akkor akár otthon is végezheti a munkát, de az igazán hozzá értő, profi fotósoknál talán ez a legritkább eset.
Fotózni általában otthon nem annyira szokott egyik fotós sem, pláne nem munka jelleggel (kivétel akadhat, de ritka). A legtöbb fotósnál viszont a munka egy jelentős része a képek válogatása, feldolgozása, szerkesztése, egyéb utómunkák, a vállalkozás ügyeinek intézése, újabb munkák szervezése, mindenféle adminisztráció intézése, stb. Ezeket a kiegészítő/háttér tevékenységeket (ami akár sokkal tovább is tarthat, mint a tényleges fotózással töltött idő) viszont lehet akár otthon is végezni, sőt talán praktikusabb is, mint máshol csinálni, mert otthon több időt tud ráfordítani az ember és nem rabolja az idejét az utazás egy másik "munkahelyre". ugyanakkor akik otthon dolgoznak (nem csak fotósok, hanem programozók, újságírók, írók, könyvelők és egyéb otthon is végezhető szakmákban dolgozók) gyakran panaszkodnak arra, hogy nehéz otthon beosztani az idődet, nehezebb otthon időt szakítani a munkára és rávenni magad, hogy ne mással foglalkozz. sokan vannak, akik pont ezért inkább elmennek otthonról egy tényleges (pl. bérelt irodahelység, közösségi iroda, fotóstúdió), vagy vagy kinevezett (pl. kávézó, szállodai szoba, stb) munkahelyre, ahol nagyobb valószínűséggel töltenek több időt munkával, mint otthon.
Akik olyan fotózási területen dolgoznak, ahol a fotózás valamilyen változó külső helyszínen történik (pl. esküvőfotó, rendezvényfotó, partifotó, természetfotó, riport/sajtófotó, stb.) Ott meg a fotós már a fotózáshoz is mindig máshova jár dolgozni, nem csak nem otton dolgozik fotózás közben, de még annyi állandóság sincs benne, hogy mindig ugyanabba a boltba/stúdióba kell bejárnia. általában az időpont egyeztetéssel együtt kap egy helyet is, hogy na akkor ide kell menni és ezt kell csinálni, aztán jobb esetben időben odatalál és el tudja végezni a munkát, rosszabb esetben meg újabb sztorija lesz, hogy mitől kalandos a fotós élete...
,-DDD
A különféle fotózási területeket különféle idő és munkaigény is jellemzi általában. Sokan modják, hogy a fotós csak megnyomja a gombot és kész van. Vannak olyan fotózások, amik tényleg szinte csak annyiból állnak, hogy odamész és megnyomod a gombot. Persze ez sem igaz, mert abban a gombnyomásban is nagyon sok tudás, szakértelem, felkészülés és gyakorlás kell, hogy ott legyen, hogy a kép jól sikerüljön. De azért vannak jóval egyszerűbb és könnyebb fotós munkák is és vannak rendkívül időigényes, fizikailag és szellemileg is fárasztó, komoly előkészületeket és intenzív munkavégzést igénylő feladatok is. A képek feldolgozása pedig általában méginkább időigényes. A munkával töltött időnek pedig meg kell(ene) térülnie, hogy megélhetés lehessen belőle. Úgyhogy a különféle munkák árai is erősen eltérnek, de mivel ma már szinte mindenki fotózik, a legnagyobb feladat az, hogy a fotós munkából hogyan lehet pénzt csinálni, hiogyan lehet megtalálni azt a, aki fizet érte. Munkavállalóként is nehéz olyan céget/főnököt találni, aki fizet fotósnak a fotózásért és cégvezetőként, egyéni vállalkozóként is egyre nehezebb metalálni azt a megrendelőt, aki hajlandó fényképekért fizetni - pláne annyit, hogy a munkát is megérje elvégezni, a vállalkozás, alkalmazottak és egyéb szükséges dolgok költségeit is fedezze.
Szóval ne a munkábajárás szükségessége és az otthon végezhetőség alapján döntsd el, hogy akarsz-e fotózással foglalkozni!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!