Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Milyen jogaim vannak így?

Milyen jogaim vannak így?

Figyelt kérdés
A cégnél, ahol dolgozom tulajdonos váltás lesz. Benne van a pakliban hogy leéoítés lesz. 6 éve vagyok ott, ha elküldenek, járhat végkielégítés, bejelentkezhetem munkaügyi központba, kifizetik vagy kiadják a szabadságom időarányos részét? Egyáltalán egyik napról a másikra felmondhatnak vagy lesz felmondási idő? Persze, lehet, hogy marad mindenki, de ... jó lenne tudni. (Jelenleg a régi szerződés van még, határozatlan munkaviszonnyal.) Ha átvesznek lecsökkenthetik drasztikusan (mondjuk felére) a fizetésünket?

2016. ápr. 9. 05:41
 1/6 anonim ***** válasza:
77%

A tulajdonosváltás többnyire nem érinti a cég munkajogi vonalát, egyszerűen csak más lesz a tulajdonos.

Attól a munkaszerződések nem szűnnek meg, ugyanúgy hatályban maradnak.

Azon változtatni csak a Te írásos beleegyezéseddel lehet.

Egy cég bármikor leépíthet, és felmondhat a dolgozóinak. Ez igaz a régi felállás esetén is, és igaz az új felállás esetére is.

Teljesen mindegy, hogy melyik felállásban mondanak fel, a törvényben előírt kötelezettségeket ugyanúgy teljesíteni kell mind a cégnek, mind Neked.

Tehát ha elő van írva, hogy jár végkielégítés, akkor jár, hiába más a tulaj, mint ahogy a felmondási idő is.


Általában akkor lényeges a fenti aggodalmad, ha a cégnél átalakulás (szövetkezetből KFT, stb.), egy másik cégbe olvadás (összeolvadás), vagy másik cégből kiválás történik.


Itt most egy "sima" tulajdonos változás lesz, ami évente akár többször is előfordulhat. :)


" ha elküldenek, járhat végkielégítés": IGEN

"bejelentkezhetem munkaügyi központba": IGEN, a jogviszony megszűnése után.

"kifizetik vagy kiadják a szabadságom időarányos részét": Attól függ, hogy a munkáltató mit dönt. Alapból a cég adja ki a szabadságokat, a dolgozó csak évi 10 nap felett rendelkezik. Ha nem adja ki, akkor köteles a jogviszony megszűnésekor pénzben megváltani.

"Egyáltalán egyik napról a másikra felmondhatnak vagy lesz felmondási idő": IGEN, felmondhatnak, és mivel nem vagy már próbaidőn, ezért lesz felmondási idő is.

"Ha átvesznek lecsökkenthetik drasztikusan (mondjuk felére) a fizetésünket?": Nem "átvesznek", hanem nem mondanak fel:). Átvenni a közalkalmazottaknál "szokás", mivel csak ott létezik az ÁTHELYEZÉS, mint jogviszony változtatási lehetőség. Nem csökkenthetik le a fizetésed sehogy, mivel van egy jelenleg hatályos szerződésed, és az a mérvadó. Az abban leírtakat csak a Te írásos hozzájárulásoddal lehet megváltoztatni, kivéve, ha olyan dolgon változtatnak, amely előnyös számodra, és nem kell kérni Tőled hozzájárulás. Ilyen például a béremelés, vagy több szabadság biztosítása.

2016. ápr. 9. 06:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Első válaszoló nagyjából jókat írt, csak nem tudjuk,hogy ez egy állami, vagy magáncég? Mert a magáncégeknél nem nagyon szokás betartani a törvényt.

Mire gondolok?

Sarki pékség tulajdonosváltáson esik át, volt 2 szuper eladó. Az egyiket egyik pillanatról a másikra kirúgták/elment még az átadás előtt, a másik meg először rettegett, hogy lesz átvéve, de mostanra már kiderült: 2 naponta 16 órát dolgozik, mint eddig, de az eddigi 8 óra helyett csak 4 órára akarják bejelenteni és az eddigi fizetését sem akarják megadni - csak kevesebbet (persze a munkaidő marad)

Úgyhogy nem elbocsájtják, hanem közölte, hogy ha nem kapja meg az eddigi fizetését és nem lesz bejelentve 8 órára, akkor elmegy, s állítsanak be, akit akarnak 16 órára ő bármikor kap ennél jobb munkahelyet (a fizetését nem tudom, de azt igen, hogy a családi élete rovására ment, mert sosem volt 2 szabadnapja egymás mellett.)


Kérdezőnek: a felmondási idő elvileg benne van a szerződésedben, hogy mennyi - ha nincs, akkor a törvényileg meghatározottat kell figyelembe venni.

De ha új szerződést akarnak aláíratni Veled, nagyon olvasd át és nagyon gondold meg, mit írsz alá!

2016. ápr. 9. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Én teljesen jókat írtam, az egy más dolog, hogy valaki megszegi a törvényt vagy sem.


A törvényes oldala az, amit leírtam.

Munkaszerződést csak és kizárólag a Te írásos hozzájárulásoddal lehet módosítani. Ha nem mész bele, akkor az a hatályos, amelyik a legutolsó dátumú.


Ahogy már írtam, dolgozónak bármikor fel lehet mondani, ha van rá alapos indok. Nem kell hozzá feltétlenül tulajdonosváltozás.

Ha egy munkáltató nem tartja be a törvényeket, jogorvoslati lehetőség van a bíróságon, de akár élhet a dolgozó az azonnali hatályú felmondás lehetőségével is, ha minden feltétel adott hozzá. Majd ennek fényében követeléssel élhet a cég felé akár anyagi, akár erkölcsi vonalon, amit - ha a cég önként nem teljesít - peres úton érhet el.


Ugyanez igaz a másik oldalon. Ha a dolgozó jár el jogellenesen (például nem tölti ki a felmondási idejét), akkor a cég kénytelen perelni, ha akar valamilyen kártérítést a dolgozótól.


A munkáltató önkényesen nem jelentgetheti ki és be a dolgozót úgy, ahogy kedve engedi!

2016. ápr. 10. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséget, kb. Én is így gondoltam. Ez egy magán cég, amelynek a tulajdonosai megváltak részvényeiktől s egy cég vásárolta meg mindet.


Még annyi, hogy jogilag mi a különbség a felmondás/munkáltató részéről és a közös megyegyezéssel történő felmondás között

2016. ápr. 10. 20:01
 5/6 anonim ***** válasza:

Ha a munkáltató mond fel, azt köteles megindokolni. Az indoknak valósnak, és okszerűnek kell lennie. Azért nem mondhat fel, hogy göndör a hajad, és nem egyenes. :)

Kizárólag a munkavégzéseddel kapcsolatos gondok, vagy az egészségi állapotoddal kapcsolatos dolgok (nem vagy egészségileg alkalmas az üzemorvos szerint a munka elvégzésére), vagy a cég gazdálkodásával szorosan összefüggő indok lehet.

Ha Ő mond fel, akkor minden jár, amit a törvény, vagy a munkaszerződésed előír (felmondási idő, felmentési idő, végkielégítés stb.).


Közös megegyezésnek az a lényege, hogy azt nem szabályozza a törvény. Tehát nem korlátozza, és nem is kötelezi. Ott az van, amiben a munkáltató és dolgozó közösen megegyezik és írásban lefektetik. Ha Te 2 zsák krumplit kérsz és belemegy a munkáltató, akkor az Neked jár. Ha egy piros audit, akkor az jár. Ha két hét szabadságot dupla fizetéssel, akkor az jár. Konkrétan ez bármi lehet, ebbe a törvény nem szól bele. Csak és kizárólag az van, amiben megegyeztek kötöttségek, kötelezettségek, előírt jogok nélkül.

2016. ápr. 11. 05:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

... kiegészíteném azzal, hogy közös megegyezéses felmondás nem létező fogalom. Ez egy rosszul használt dolog.


Csak felmondás van (bármelyik fél részéről), vagy azonnali hatályú felmondás (bármelyik fél részéről), valamint közös megegyezéses jogviszony megszüntetés. A közös megegyezés az NEM FELMONDÁS! A felmondásnak bármikor lehetnek következményei, a közös megegyezésnek szinte soha, kizárólag akkor, ha az egyik fél félrevezette a másikat, és a rossz információ tudatában írta alá a közös megegyezést, amely - mint később kiderült - hátrányosabban érintette, mintha a cég felmondott volna neki.

2016. ápr. 11. 05:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!