Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Milyen jogaim vannak a munkavi...

Milyen jogaim vannak a munkaviszonyom megszüntetésekor?

Figyelt kérdés
Közalkalmazott vagyok, 32 év szolgálati idővel és jelen munkahelyemen 26 éve dolgozok. Leépítés van és ha elküldenek szeretné tudni mik illetnek meg. Végkielégítés, felmentés, ilyenekre gondolok. Hogyan küldhetnek el? Közös megegyezés, elbocsátás? Sajnos járatlan vagyok és nem akarom hogy átvágjanak.
2011. márc. 17. 14:44
 1/3 A kérdező kommentje:
Légyszives aki olvas próbáljon segíteni, köszönöm.
2011. márc. 18. 08:10
 2/3 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező !

Én már átesetem ezen a procedurán. Leépités.. kérdés hogy csoportos.. ami eléri legalább a 20 főt... vagy csak néhány főt érint.

Mindenképpen a munkáltatónak kell felmondani.. és a KJT szerinti járandóságokat ki kell fizetnie.

A közös megygezésbe nem szabad belemenni.. mert akkor amiben megyeznek az jár és leet kevesebb mint amit a TV garantál jelenleg.

30. § (1) A munkáltató a közalkalmazotti jogviszonyt - a 30/A-30/B. §-ban foglalt korlátozással - felmentéssel akkor szüntetheti meg, ha


a) megszűnt a munkáltatónak az a tevékenysége, amelyben a közalkalmazottat foglalkoztatták;


b) az Országgyűlés, a Kormány, a költségvetési fejezetet irányító szerv vezetője, a központi költségvetési szerv vezetője vagy az önkormányzati képviselő-testület döntése alapján a munkáltatónál létszámcsökkentést, illetve átszervezést kell végrehajtani, és emiatt a közalkalmazott további foglalkoztatására nincs lehetőség;



d) a közalkalmazott a felmentés közlésének, illetőleg legkésőbb a felmentési idő kezdetének napján nyugdíjasnak minősül (37/B. §); illetve


e) az előrehozott öregségi nyugdíjjogosultság életkori, valamint szolgálati idővel kapcsolatos feltételeivel legkésőbb a felmentési idő utolsó napján rendelkező közalkalmazott azt írásban kérelmezi.


(2) A munkáltató a felmentést köteles megindokolni. Az indokolásból a felmentés okának világosan ki kell tűnnie, és a munkáltatónak kell bizonyítania, hogy a felmentés indoka valós és okszerű.


(3) Ha az (1) bekezdés c) pontjában meghatározott alkalmatlanság a közalkalmazott munkavégzésével vagy magatartásával függ össze, a felmentés előtt lehetőséget kell adni számára a vele szemben felhozott kifogások elleni védekezésre, kivéve, ha az eset összes körülményeiből következően ez a munkáltatótól nem várható el.

26 év eltöltött idő után... alapből 30 nap + 5 hó tehát összesen 6 hónap.


33. § (1) Felmentés esetén a felmentési idő legalább hatvan nap, de a nyolc hónapot nem haladhatja meg. Ettől eltérően, ha a felmentés - az egészségügyi alkalmatlanság esetét kivéve - a 30. § (1) bekezdésének c) pontján alapul, a felmentési idő harminc nap.


(2) Ha hosszabb felmentési időben a felek nem állapodnak meg és a kollektív szerződés sem ír elő ilyet, a hatvannapos felmentési idő a közalkalmazotti jogviszonyban töltött


a) öt év után egy hónappal;


b) tíz év után két hónappal;


c) tizenöt év után három hónappal;


d) húsz év után négy hónappal;


e) huszonöt év után öt hónappal;


f) harminc év után hat hónappal


meghosszabbodik. Kollektív szerződés 8 hónapnál hosszabb felmentési időt nem állapíthat meg.


(3) A munkáltató legalább a felmentési idő felére köteles a közalkalmazottat mentesíteni a munkavégzés alól. A munkavégzés alól a közalkalmazottat - a mentesítési idő legalább felének megfelelő időtartamban a kívánságának megfelelő időben és részletekben kell felmenteni.


Végkielégités: 8 hó jár

(6) A közalkalmazott végkielégítésének mértéke, ha a közalkalmazotti jogviszonyban töltött idő legalább


a) három év: egy havi,


b) öt év: két havi,


c) nyolc év: három havi,


d) tíz év: négy havi,


e) tizenhárom év: öt havi,


f) tizenhat év: hat havi,


g) húsz év: nyolc havi


átlagkeresetének megfelelő összeg.


(7) A végkielégítés a (6) bekezdésben meghatározott mértéke négyhavi átlagkereset összegével emelkedik, ha a közalkalmazott közalkalmazotti jogviszonya az öregségi nyugdíjra [37/B. § (1) bekezdés a) pont] vagy a korkedvezményes öregségi nyugdíjra való jogosultság megszerzését megelőző öt éven belül szűnik meg. Nem illeti meg az emelt összegű végkielégítés a közalkalmazottat, ha valamelyik jogcímen korábban már emelt összegű végkielégítésben részesült.


Szabadságmegváltás: a ki nem adott szabadságot ilyenkor ki kell fizetni.


A teljes KJT szövege:

[link]

2011. márc. 18. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm.
2011. márc. 19. 10:28

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!