Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Leminősíthet egy munkakört a...

Leminősíthet egy munkakört a munkáltató önkényesen?

Figyelt kérdés
Adott egy munkáltató, aki szerint munkaköröm (Feor 4-be tartozik) nem igényel középfokú végzettséget, így nem kell kifizetnie nekem a garantált bérminimumot (végzettségem megvan).Tényleg elég szerintetek 8 általános egy idegen nyelven is dolgozó, nem csak adminisztratív feladatkörű ügyintézőnek?!Megteheti, hogy szándékosan leminősíti a munkakört, hogy ne kelljen kifizetnie, ami megjárna?
2016. márc. 11. 21:17
 1/9 anonim ***** válasza:
79%

"Mely-munkakorokre-kell-alkalmazni-a-garantalt-berminimumot?


... A FEOR A 4.5.6.7.8. főcsoportba sorolt foglalkozások ( irodai és ügyviteli, kereskedelmi és szolgáltatási, mezőgazdasági, erdőgazdálkodási, ipari és építőipari, gépkezelői, összeszerelői, járművezetői foglalkozások) érettségire épülő szakképesítést vagy szakközépiskolai végzettséget vagy alapfokú végzettség utáni szakmunkásképzői végzettséget igényelnek. Esetükben a garantált bér alkalmazása szintén kötelező. A munka bonyolultságától függően, ezekben a főcsoportokban vannak alapfokú végzettséggel is betölthető foglalkozások, melyekre elegendő a minimálbér alkalmazása. Arról, hogy a konkrét munkakör beöltéséhez szükséges-e valamilyen végzettség, bizonyos esetekben jogszabály rendelkezik. Ilyen pl. az egyes ipari, kereskedelmi és idegenforgalmi tevékenységek gyakorlásához szükséges képesítésekről rendelkező 5/1997. (III.5.) IKIM rendelet. Egyéb esetben további információt kaphatunk a KSH honlapján megtalálható módszertani útmutatóból, hogy ezen főcsoportok foglalkozásaihoz milyen iskolai követelményszint tartozik.

2016. márc. 11. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
62%
Megteheted, hogy felmondasz.
2016. márc. 11. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Fontolgatom a felmondást.Már többször próbáltam beszélni a béremről, mert nagyon alacsonynak tartom (80 alatti a nettóm!)és legalább az emelt minimált adja meg, de váltig állítja, hogy nem jár meg.
2016. márc. 11. 22:00
 4/9 anonim ***** válasza:
Idegen nyelvet is kell használni és szerinte elég a 8 általános meg a nettó 80 se? :D Akkor dobbants, kíváncsi vagyok hogy a rákba talál olyat aki ennyiért beszél bármilyen nyelven.
2016. márc. 12. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Akkor nem csak én látom kevésnek (igaz, ez nem Pest, de ennyinél a képesítés nélküliek is többet visznek haza...).Nyelvvizsgával, érettségivel, szakirányú végzettséggel tesz egy kategóriába velük.Eddig vártam a beígért több pénzt, de nem fogja megadni.Az érdekelt elsősorban, miért teheti meg egy főnök, hogy alacsonyabb végzettségűnek állítja be a munkakört,pedig mindenhol min. középfokú kell hozzá, és ma már szerintem megadják egy ilyen munkáért (id. nyelvű levelezés, táblázatok kezelése,személyi assz. feladatok) legalább a bérminimumot.
2016. márc. 12. 10:13
 6/9 anonim ***** válasza:

Nos, nem tudom, pontosan mi szerepel a munkaszerződésedben, milyen munkakör? Hiába van mindenféle végzettsége valakinek, (pl. egy takarítónak), ha maga a munkakör nem kívánja meg a szakirányú képesítést. Nem, ne háborodj még fel, várd meg , mit akarok kihozni belőle :-)

Ha kell hozzá idegen nyelv használata és van is erről papírod (pl. középfokú nyelvvizsga), akkor én megpróbálnám a nyelvpótlék oldalról megfogni a fizetésemelést. ha kell használnod a munka során a nyelvet, akkor erre viszont jogosan hivatkozhatsz. Szerintem egy próbát megér... :-)

2016. márc. 12. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy nem a végzettség számít,hanem mit kíván meg a munkakör. De itt arról van szó, hogy szándékosan kikerüli a magasabb bér fizetését, pedig ő is tudja, hogy ezt nem tudná senki 8 általánossal elvégezni, hiszen ha nem így lenne, nem engem választ, hanem bárki mást alacsonyabb végzettséggel.
2016. márc. 12. 10:36
 8/9 anonim ***** válasza:

Oké, ezért írtam a nyelvpótlékot - arra tudsz hivatkozni, ha van nyelvvizsgád és azt nem tudja kikerülni.

Az adminisztratív ügyintéző-re még rá tudja húzni azt, hogy nem kell hozzá szakképzettség, de az idegen nyelv használatra nem - ezért mondtam.

2016. márc. 12. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
79%

Nem értem, miről beszéltek. Nincs olyan, hogy nyelvpótlék. Pontosabban ilyen fogalom csak a közszolgálati tisztviselőknél létezik, nekik kell kapniuk jogszabály szerint nyelvvizsgák után pótlékot. Magánszektorban ilyen nincs.


Az egyetlen jogszabály által meghatározott bérrel kapcsolatos szabály a minimálbér/garantált bérminimum. Előbbi bruttó 111 ezer forint, utóbbi bruttó 129 ezer. Ahogy az első válaszoló leírta, ezt nem az alapján kell megadni, hogy neked milyen a legmagasabb végzettséged, hanem hogy a munkakör mit kíván meg.


Nem értem, minek ragaszkodsz egy olyan céghez, ahol ennyit fizetnek, és nem akarnak többet. Végképp nem értem, miért jogszabályok mutogatásával akarsz béremelést - amikor aláírtad a szerződést, még nem zavart a dolog? Megint csak érthetetlen, hogy ha most ~80 ezer körül van a nettód, akkor a 85785 forintért (ugyanis ennyi a garantált bérminimum nettója) miért éri meg neked összeveszni a munkáltatóval.


Mindent összefoglalva: nem igazán tehetsz semmit jogilag, de ha mégis összejön, akkor az lesz az eredmény, hogy nyersz kb. nettó 5 ezret, és rossz viszonyban leszel a céggel a pattogást miatt. Amit ilyenkor érdemes tenni, az a felmondás, és jobb fizetés kialkudása egy másik cégnél.

2016. márc. 12. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!