Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Mik a különbségek a határozott...

Mik a különbségek a határozott és a határozatlan munkaszerződés között? Azon kívül, hogy a határozottnál megvan adva egy dátum mikor jár le a szerződés?

Figyelt kérdés

2015. dec. 19. 16:04
 1/7 anonim ***** válasza:
Kicsit mások a felmondás és az azonnali hatályú felmondás szabályai. Leegyszerűsítve el lehet mondani, hogy a határozottat nehezebb felmondani mindkét félnek.
2015. dec. 19. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
62%

#1


Ez így nem teljesen igaz.


A munkavállaló a határozatlant, a munkáltató a határozottat mondhatja fel "könnyebben" azaz indoklás nélkül


Munka törvénykönyve:


67. § (1) A munkavállaló határozatlan idejű munkaviszonyának felmondását nem köteles indokolni.

(2) A határozott idejű munkaviszonyának felmondását a munkavállaló köteles megindokolni. A felmondás indoka csak olyan ok lehet, amely számára a munkaviszony fenntartását lehetetlenné tenné vagy körülményeire tekintettel

aránytalan sérelemmel járna.


79. § (1) Azonnali hatályú felmondással – indokolás nélkül – megszüntetheti

a) a fél a munkaviszonyt a próbaidő alatt,

b) a munkáltató a határozott idejű munkaviszonyt.



A Határozottra még van pár szabály:

83. A határozott idejű munkaviszony


192. § (1) A határozott idejű munkaviszony tartamát naptárilag vagy más alkalmas módon kell meghatározni. A munkaviszony megszűnésének időpontja nem függhet kizárólag a fél akaratától, ha a felek a munkaviszony tartamát nem naptárilag határozták meg. Ez utóbbi esetben a munkáltató tájékoztatja a munkavállalót a munkaviszony várható tartamáról.

(2) A határozott idejű munkaviszony tartama az öt évet nem haladhatja meg, ideértve a meghosszabbított és az előző határozott időre kötött munkaszerződés megszűnésétől számított hat hónapon belül létesített újabb határozott tartamú munkaviszony tartamát is.

(3) Ha a munkaviszony létesítéséhez hatósági engedély szükséges, a munkaviszony legfeljebb az engedélyben meghatározott tartamra létesíthető. Az engedély meghosszabbítása esetén az újabb határozott idejű munkaviszony tartama – a korábban létesített munkaviszony tartamával együtt – az öt évet meghaladhatja.

(4) A határozott idejű munkaviszony meghosszabbítása vagy a határozott idejű munkaviszony megszűnését követő hat hónapon belüli ismételt létesítése csak munkáltatói jogos érdek fennállása esetén lehetséges. A megállapodás nem irányulhat a munkavállaló jogos érdekének csorbítására.

2015. dec. 19. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

És köteles x idő múlva határozottra módosítani?

Vagy ajánlhat ismét határozatlat bár ez utóbbi elég hülyén hangzik.

2015. dec. 19. 17:22
 4/7 anonim ***** válasza:

#3


Ha határozatlan van, azt nem lehet határozottá tenni szerződésmódosítással.


Ha határozott, azt 5 évig lehet hosszabbítani, de ha kiderül, hogy így a cég egy "leplezett határozatlan" munkaszerződést köt, akkor munkaügyi bíróság átminősítheti, határozatlanná a 4-es pont alapján.

2015. dec. 19. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
A könnyebb nem csak azt jelenti az én értelmezésemben, hogy nem kell indokolni. Hiába nem kell indokolni a munkáltatónak, ha a fennmaradó időt, de max. 12 hónapot ki kell fizetnie úgy, hogy a munkavállaló már nem dolgozik ott többet. A munkavállalóia felmondhat indoklás nélkül, ha fizet. Ez szinte minden felmondási helyzetre igaz, még ha explicit nincs is leírva, hogy "indoklás nélkül felmondhat".
2015. dec. 19. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
*munkavállaló is
2015. dec. 19. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Így már értem.

2015. dec. 20. 08:09

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!