A munkáltató nem fizeti a munkábajárást! Mi a helyes döntés?
Akik szerint ilyen rendelet nincs:
A munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítés (39/2010. (II. 26.) Korm. Rendelet)
A rendelet 2010. május 1-jén lép hatályba, hatálya kiterjed a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény és a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény hatálya alá tartozó munkáltatóra és munkavállalóra.
A munkáltató a munkavállaló munkába járását szolgáló teljesárú vagy kedvezményes bérlet és menetjegy árának legalább 86 százalékát kell hogy megtérítse, feltéve, hogy a munkavállaló
a) a vasúti kocsi 2. osztályán,
b) helyközi (távolsági) autóbuszjáraton,
c) elővárosi buszon, HÉV-en,
d) menetrend szerint közlekedő hajón, kompon vagy réven utazik a munkavégzés helyére (esetleg légi járművet vesz igénybe).
A 86 százalékos mértékű kötelező térítés azonban nem jelenti azt, hogy a munkáltató ne dönthetne úgy, hogy a teljes utazási költséget átvállalja a munkavállalótól. Az szja-törvény szerint ez a ?jövedelem? adómentes nemcsak a munkavállaló, hanem a munkaadó szempontjából is.
Sőt, a térítés kiterjedhet az I. osztályú vagy az InterCity pótjegyre is. A 86 százaléknál magasabb mértékű térítés ? ha nem haladja meg a jegy vagy bérlet teljes árát ? ebben az esetben sem eredményez adókötelezettséget.
Új elem a kormányrendeletben, hogy ezután lehetőség van HÉV-, hajó-, komp-, rév- és repülőjegy költségének térítésére is. Az elszámolás a jegyek alapján történhet, de a juttatás úgy is megvalósulhat, hogy a bérletet vagy a jegyet a munkáltató veszi meg a munkavállaló számára. Szintén új elem, hogy lehetőség van a kedvezményes jegyek elszámolására is, mivel eddig csak a teljesárú jegyet lehetett figyelembe venni.
Ez a Volán oldalán, a díjszabási táblázatban van feltüntetve:
1. A párom főnöke
2. Sok mindent kellett mérlegelnünk, nyilván nem 1 hét alatt találtuk ki, hogy mi most életmódot váltunk. Úgy gondoltuk, ott számunkra jobb életet tudunk kialakítani, jobb lehetőségeink vannak. És nem mellesleg, én ott dolgozom, megüresedett álmaink háza, és így hosszas gondolkodás úgy gondoltuk, meg szeretnénk lépni ezt. A "Mi a ráknak kellett kiköltözni" szerű kommentekre nem vagyok kíváncsi.
" Nem gondolom, hogy ezt
egyoldalúan rá lehetne terhelni a
munkaadóra, úgy, hogy nem tudta a
szerződés megírásakor, hogy később
vidékre költözik a munkavállaló."
Rosszul gondolod.
" Munkavállalóként megtehetem
azt, hogy közlöm, hogy holnaptól
Münchenből járok dolgozni"
És onnan be tudsz jarni naponta? Ugye magad is belatod, hogy marhasagot beszelsz?
akkor gondolom még így is megéri anyagilag, hogy annyira mindent végiggondoltatok.
amúgy ha sokat pattog a férjed, majd vesznek fel olyat, akinek nem kell fizetni, mert helyben lakik.
"És onnan be tudsz jarni naponta? Ugye magad is belatod, hogy marhasagot beszelsz?"
Miért ne tudnék?
Ja persze.... Munchenbol... aztan letolod itt a 8-9 orat és visszamesz Munchenbe és masnap ujra? Ez kivitelezhetetlen, ne beszelj marhaságot! Amugy szerintem csak orszagon belul kotelezo, de ott biztosan kotelezo a 86%.
Nalunk fizetik mert minden törvenyt pontosan betartanak. Ha jofejek lennének, akkor 90-100% térítenének, de nem jofejek hanem csak korrektek, igy csupan a kötelezõ 86%-ot fizetik. Mert 86%-ot bizony kötelezõ!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!