Egy dolgozónak mennyire van köze ahhoz hogy a cégvezető mire költi a cég pénzét? Abban az esetben ha anyagi gondokra hivatkozva fizetést csökkent késve hiányosan fizet.
Ugye az alapfelállás az hogy egy cégnél a cég pénzét a vezetés arra költi amire akarja, a dolgozónak ehhez semmi köze. Ha új kocsit vesz a főnök félévente ha X alkalommal külföldön nyaral, ha odaveszi a céghez X haverjait jó fizetéssel papíron miközben azok be se járnak – ehhez a dolgozónak semmi köze. Ő dolgozik megkapja a szerződés szerinti pénzt és ennyi.
EZ oké.
De mi van akkor, ha a dolgozók fizetését újabb és újabb szerződésmódosítással csökkentik, ha azt a keveset is késve, több részletben hiányosan kapják? Ha ott van a szerződésen hogy havi fizu X, miközben mondjuk egy tízessel kevesebb a valóságban? És ha rákérdezek az a válasz, hogy anyagi nehézségek stb?
És már nincs bérletpénz és már nincs kajajegy stb. Most erre megjegyzik az okosok majd hogy ezek nem kötelezőek. Nem. De gondolom a szerződésben szereplő fizetést azt meg kéne kapnom nem? És nem úgy hogy 10.000 hiányzik belőle amit „majd megkapok”. Sose kapom meg.
Túlórák tömkelege egy fillér plusz nélkül.
Miközben ott áll az új kocsi, meg az asszony új kocsija, amit a cég fizet persze? Meg a főnök beszól hogy 1 hetet nem lesz és jön faxon egy számla a cég nevére egy utazási irodától? 1 hét utazás 600.000-ért? Meg hasonlók?
És közben a cég fizeti a haverok havi nem kis fizetését akiket még nem is látott nagyon senki? Miközben azok naponta 8-17-h ig ott vannak papíron?
Ebben az esetben sincs köze ahhoz a dolgozónak hogy a cég mire költi a pénzt?
Az ilyen cég hamarosan becsődöl.
Feljelenthetsz bárhol, a pénzed már úszott. Lépj le minél gyorsabban.
Ó nem csődök az be. Van olyan kollega aki vagy 10 éve itt dolgozott aztán felmondott aztán visszajött 1 éve. Azt mondta 10 éve ugyanez ment.
Kérdeztem is miért jött vissza de hát a válasz sejthető: más nincs a semminél ez is több.
Ha egy dolgozó besokall elmegy. Másnap ott a helyén az új ember.
Akinek nincs állása annak jobb mint a semmi.
"Az ilyen cég hamarosan becsődöl. "
Sok közöd nincs hozzá, és mégis...
A mégist azért merem ide tenni, mert egy munkaügyi per során bizony elő lehet hozakodni ilyennel, ami a javadra is dönthet.
1./ A munkaszerződésedben megjelölt bért kötelesek kifizetni minden tárgyhót követő hó 10-ig.
2./ A munkábajárás költségét (mint bérlet, jegy árának 86 %-át) szintén köteles megtéríteni a dolgozónak. Ez nem kívánságműsor.
3./ A kajajegy nem kötelező dolog, az csak adható. Ha ad, akkor ad, ha nem ad, akkor nem ad.
4./ Munkaszerződést és a benne leírtakat, csak akkor módosíthatja a munkáltató, ha Te írásban hozzájárulsz. Ha nem járulsz hozzá, akkor agyvérzést is kaphat...
Akkor módosíthatja csak önkényesen, ha az a javadat szolgálja. Például bért emel, és erről nem kéri ki a véleményed, hogy akarod-e vagy sem, egyszerűen csak megadja és kész.
Abban az esetben, ha nem fizeti ki időben a béred, köteles késedelmi kamattal növelten kifizetni azt, minél előbb.
Ha többször és jelentősen késik, akkor a Munkaügyi és Munkavédelmi Felügyelőséghez fordulhatsz panasszal, ez az ügy rájuk tartozik. Ha ők sem tudnak, mint hatóság érdemben segíteni, akkor van lehetősége a dolgozónak, hogy AZONALI HATÁLLYAL FELMONDJA a munkaviszonyát. Ezt az azonnali hatályú felmondást az ok bekövetkeztét követő 15 napon belül kell megtenni. A határidő jogvesztő hatályú. Ha nem tetted meg, már hiába is teszed. Ez azért fontos, mert az azonnali munkaviszony megszüntetés - a próbaidő alatti kivételével - szankcionális jellegű dolog. Ezt annyit jelent, ha jogtalan volt az azonnali felmondásod, akkor a munkáltató azt bírósági úton megtámadhatja, és kártérítésre is kötelezhetnek. A jogszerű volt, akkor viszont Neked jár végkielégítés, és felmondási időre jár bér is. A végkielégítés akkor, ha egyébként is járna akkor, ha a munkáltató mondott volna fel (rendes) felmondással. Ha a munkáltató ilyen esetben magától nem teljesíti ezek kifizetését, akkor Te fordulhatsz munkaügyi bírósághoz.
Ennek is van határideje: Az azonnali felmondást követő 30 napon belül. A határidő elmulasztása szintén jogvesztő! Tehát a 31. napon már hiába adod be igényed a bírósághoz.
És itt jön be a képbe az a bizonyos új autó, stb. Egy per esetén vizsgálja a bíróság, hogy tényleg olyan anyagi helyzetben volt-e a cég, hogy nem tudott rendesen, és időben fizetni!!!!!
Köszönöm a választ én mégis jó maghyar mentalitás szerinti megoldást választok.
Befogom a számat, keresek állást és amíg nincs addig van ez, lenyúlásokkal együtt.
Aztán ha van állás már itt se vagyok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!