Angliába élők, vagy akik jártasak ebben, munkavállalásról pár kérdés?
Angliában kicsit más a munkaszerződés mint otthon.
pL:
sok cég nem fizet táppénzt. Vagyis ha beteg vagy és 2-3 napig lázasan fekszel de nem mész orvoshoz, bizonyos végek nem fizetik a 2-3 napodat ki, így fizetetlen. Ha orvoshoz mész akkor 3-4 naponta jelezned kell a céged felé, hogy még mindig beteg vagy nem mész..stb.
- Alapszabadság van ami 20 nap. Kortól, ledolgozott időtől függetlenül. A 20 nap kötelező. Viszont lehet akár több szabadságod is, ez is cégtől függ. Vannak cégek akik 20 napot adnak van aki 25 vagy akár 30 napot is ad. Én például évi 24 napot kapok. A férjem évi 28 napot.
Angliában legkönnyebben és viszonylag gyorsabban munkaközvetítő irodákon keresztül szerzel munkát. Velük kötsz először munkaszerződést és nem az adott céggel ahol dolgozol. Ilyenkor mindig rövid lejáratú szerződésed van ami lehet 2 hetes vagy 6 hónapos. Ha nem hosszabbítják meg vagy az adott cég nem vesz át téged véglegesítve akkor új munkát kell keresned. Vagy találsz vagy nem.
Én pl a munkaközvetítő irodával 3 hónapig voltam szerződésben majd a cég ahol dolgoztam átvett, és további 3 hónap próba idő után véglegesítették. A férjem esetében más volt. Ő egyből a céghez jelentkezett, és ő egyből hosszú távú szerződést kapott. Nagyon sokan ügynökségi dolgozók, így elképzelhető, hogy sokan pár hónap után elveszítik az állásukat és nem tudnak tovább lépni.
Hogy érdemes-e kijönni? Igen, ha van nyelvtudás, és van munkád.
Én több, mint egy évig dolgoztam ügynökségen keresztül ugyanannál a cégnél. Nem vettek át, nem is tervezték. Csak azért jöttem el, mert terhes lettem és terhesszabira jöttem. De azóta majd 5 év eltelt és azok, akikkel majdnem egy időben kezdtem, még mindig ott dolgoznak ügynökségen keresztül. Az életben nem kapnak szerződést a cégtől, de akár nyugdíjas korukig ott dolgozhatnak. Mikor ott dolgoztam, fele társaság ügynökséges volt, volt, aki akkor már 4-5 éve úgy dolgozott. Tehát ügynökséges melót nem biztos, hogy elveszítesz rövid időn belül.
És van olyan gyár, ahol nem ügynökségen keresztül dolgozol, hosszú ideig, mégse kapsz szerződést. Vannak olyan cégek, ahol köztudottan szezonális munka van, ott felvesznek szezon előtt kicsivel töménytelen új embert, majd utána ők szórják ki őket, vagy a dolgozók hagyják ott a céget, mert annyira gáz a meló. Dolgoztam már ilyen helyeken, azért mondom. Pl első helyemen addig dolgozhattam volna, ameddig akartam, de nem kaptam szerződést, csak kamu szerződést, amit mondtak is, hogy nem igazi. Mindössze azért kaptam, hog ymegkapjam a munkavállalási engedélyemet. Most meg szerződésesből jöttem el a 2. gyerekkel szülni, de konkrét szerződésem papíron nincs, de szerződéses vagyok:D Senkinek nincs a cégnél fizikális szerződése. Egy hatalmas áruház 800 dolgozóval, és ez csak a mi áruházunk, még van 4 ilyen áruház.
Attól függ, hogy neked mik a céljaid, milyen ember vagy. Mérlegelni kell. Számba kell venni a pozitív és a negatív hatásait annak, hogy kijössz. Nyílván néhány alapvető egyértelmű előny és hátrány egyből beugrik neked. Néhányat tudnék mondani, nány igaz is lenne rád és néhány csak akkor derülne ki-akár pozitív is lehet-, mikor kijössz. Az ilyen horderejű döntéseket jobb nem két perc alatt meghozni.
Csak akkor láthatod ténylegesen mit is jelent, ha már kinn vagy. Pl mondod, hogy bírnád a honvágyad, de mi volt a leghosszabb idő, amit távol voltál az otthonodtól, Magyarországtól?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!