Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Van ehhez joga egy főnöknék?...

Van ehhez joga egy főnöknék? Vajon tényleg van joga elvenni a munkaidőre a személyes tárgyaim és 17 fokban dolgoztatni?

Figyelt kérdés
Új munkahelyet találtam kb. egy hete.Egy kis dohánybolt mellette egy cba üzlet, itt kellett dolgoznom felváltva.Egyik héten 6 napot, másik héten 5 napot.Eddig minden szép és jó, de most jön a bökkenő-minden reggel lekellet adnom a pénztárcám a főnöknek a mobilommal együtt, amit csak mka végeztével kaptam vissza.Haza felé mindig átnézte a táskám, a dohányboltban csak 17 fokig lehetett fűteni, mellette folyamatosan nyitogatták az ajtót, tehát nagyon hideg volt , ma már nagyon rosszul éreztem magam, éreztem hogy beteg lettem, mondtam , hogy felszeretnék mondani azonnali hatállyal(próba idő alatt)és haza szeretnék menni.Erre azt mondta nem mehetek csak úgy haza míg ö le nem leltároz, jó nagy bunkó vagyok és ezért a mai napom nem fizetik ki(4 órát voltam csak bent)nagyon rosszul és megalázva éreztem magam, végig vártam a leltárt,megírtam a felmondásom és haza jöttem.persze amikor beléptem nem volt leltár.Vajon tényleg van joga elvenni a munkaidőre a személyes tárgyaim és 17 fokban dolgoztatni?

2014. febr. 16. 01:40
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
88%

A személyes tárgyakat biztosan nincs joga elvenni. A hőmérséklet más dolog, van, akiknek sokkal durvább körülmények között dolgoznak, mert olyan a munkájuk (kemence mellett nyáron, szabadban télen)... A párom speciel informatikus volt egy elég neves multinál és tapasztalt 15 fokot (nyáron. gond volt, ha elfelejtett pulóvert vinni, amikor munkába indult 26 fokban) és valami 18 százalék páratartalmat? Nem emlékszem pontosan, de sivatagokban van akkora páratartalom, s elég hamar elkezdtek töredezni a körmei.


De ez az elveszi a mobilod... Még ha valami szupertitkos hely lenne, ahová nem vihetsz be kamerát, de egy bolt? Nonszensz számomra, nem adtam volna oda, az biztos.

2014. febr. 16. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
köszi a választ .Ma reggelre már nagyon beteg lettem..Nem is tudom mit szóltak volna ha kilépés helyett beteg állományba mentem volna-na akkor lettem volna igazán bunkó. Hihetetlen embertelen munka körülmények vannak sajna Magyarországon:(
2014. febr. 16. 07:49
 3/14 anonim ***** válasza:
93%

Ülő / álló munkához 21 fokot kell biztosítani beltéren. Amennyiben ez nem teljesül, abban az esetben a munkaadónak óránként min. 5, maximum 10 perc (fizetett) pihenőidőt és 50 fokos teát - mint védőitalt - kell a munkavállaló részére díjmentesen biztosítani!


A pénztárcádat és a mobilodat nem veheti el tőled, ám azt előírhatja, hogy a munkavégzési területre azt ne vihesd be magaddal, erre minden joga megvan. Amúgy rengeteg munkahelyre tilos bevinni pénzt, ahol pénzzel dolgoznak (érthető okokból), illetve telefont is.


Ha próbaidő alatt azonnali hatállyal felmondasz akkor nem kell megvárni semmit sem. Illetve ha nem írtál alá leltárfelelősséget és nem volt leltár a belépésedkor akkor senkit nem érdekel a leltározás, nem leszel felelős. A ledolgozott 4 órádat meg köteles a munkaadó kifizetni, ha nem teszi egész nyugodtan nyomd fel a hatóságnál.

2014. febr. 16. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
79%

Voltam alkalmi munkában az angex ruhaválogató telepén, ott sem lehetett bevinni a munkaterületre semmit se, de a telefonnak és a pénztárcának, ékszereknek voltak zárható kisszekrények, táskát, ruhát a balkáni kinézetű közös öltözőben lehetett hagyni és reménykedni, hogy meg is lesz a nap végén. Ezt a telefon elzárást durvának tartottam, ha telefonálnának az oviból, iskolából, hogy valami van a gyerekkel, de másik állást se nagyon lehet keresni, ha egész nap elérhetetlen az ember. Ott is megnézte az őr kifelé menet a táskákat, amúgy meg egész munkavégzés alatt kamerákkal figyelik a dolgozókat, és nagy élmény volt a sípszóra történő kezdés-végzés, mint valami csorda, vonult mindenki:( Sajnos akkora a munkanélküliség, hogy megtehetik, hogy ott alázzák az embert, ahol nem szégyellik, ha valakinek nem tetszik, rögtön akad helyette másik 100, aki elvállalja.

Dolgoztam olyan helyen pénztárban, hogy mellettem volt a cuccom, pénzem, ha elfogyott az apró volt, hogy a sajátomból váltottam, nekem ez sokkal emberbarátibb munkahely volt, mint az elzárós változat.

2014. febr. 16. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
53%

Az lehet, hogy neked egyszerűbb volt, de mégis, ki kontrollálja akkor, hogy amikor váltasz nem lopsz-e? Érted, követhetetlen, hogy valaki bemegy egy marék apróval aztán kijön 4 db papír ötszázassal mondván, hogy felváltotta - csak közben lehet nem is annyit tett be vagy vett ki.


Az egy nagyon is megérthető dolog, hogy ahol pénzzel dolgoznak (pl. pénztárosok) nem lehet náluk kp.


A telefonnal hasonló a helyzet: A munkaidő munkára való, nem arra, hogy az ovival, a nagyival vagy a szomszéddal telefonálgasson az ember. Ez is egy elég érthető indok a munkaadó részéről.


Csupán ezeket a kérdéseket civilizáltan is meg lehet oldani (pl. zárható szakrénnyel az öltözőben), nem úgy, ahogy a kérdező munkahelyén tette a vezetőség.

2014. febr. 16. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
46%

Nem szokásom telefonálgatni indokolatlanul a munkahelyen, de ha történik valami a gyerekkel, akkor mégis hogyan értesít az óvoda, iskola, ha elzárva van a telefon? Szerintem ez nem helyénvaló, miért ne lehetne a zsebben vagy az asztalon, senkit sem zavart volna. Most szerencsére olyan munkahelyem van, ahol nem kell elzárni semmit.

Amúgy kontrollálható, ha belegondolsz, megvan, hogy mennyi a váltópénz, és megvan a forgalom is, igaz nem bolt volt a hely, hanem jegypénztár, ahol jegy nélkül nem engedték volna tovább.

2014. febr. 16. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
komolyan nem értem.Minden nap levesszük a kasszát tehát lehet ellenőrizni a lopást.Ha lopnék nem a pénztárcámba dugnám, egyébként sem.Mellékesen az üzlet tele van kamerákkal tehát lopni lehetetlen.Ha a főnök nem bízik bennem, én miért bízzak benne, hogy érintetlenül adja vissza a pénztárcám?Ezzel az erővel o is kivehet az enyémből.(Tegnap előtt 13 ezer volt benne a tandíjam , mert onnan mentem befizetni)Jogos?A telefont pedig egyszerűbb lenne kikapcsoltatni , nem pedig elkobozni.A hőmérséklet pedig alavetö emberi könyörgöm, de tudom mka nélküliség van, elkell vállalni ezért is vállaltam el, na de amikor már beteg lettem bedobtam a törülközőt-nagyon elszomorító helyzet
2014. febr. 16. 12:27
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

A legtöbb kasszás helyen a kasszások egy bizonyos értékhatár alatt nem felelnek a kassza tartalmáért. Pl: a Tescoban egyáltalán nem felel a kasszás a hiányért vagy a többletért anyagi szempontból. De máshol is csak mondjuk 1000 ft felett. Ha minden nap "csak" 1000 ft-ot lop egy kasszás az 260e forint évente. Az azért nem kis összeg. És nem ellenőrizhető, mert a biztonságiaknak vagy a cégvezetőnek nincs joga a munkavállaló pénztárcáját átkutatni, sőt, a táskájába sincs joga belenyúlni (ezért kell csak megmutatni a táskát, nem odaadni az őrnek, hogy pakolja ki).

Tovább a kasszarovancs könnyedén becsapható lenne, hiszen csak egyszer kell véletlenül 20 ezresből 1000 ft-al kevesebbet visszaadni és máris "tiszta" a kassza, csak épp a vevő van megkárosítva, ami szintén nem vet jó fényt az üzletre. És akkor ugyan ott vagyunk, hogyha lehet nálad pénztárca elteszed a pénzt és kifele senkinek nincs joga leszámolni a tárcád tartalmát.


Kimutatások szerint pedig ahol a telefon szabadon használható munkaidőben, ott óránként átlagosan 8 perc megy el azzal, hogy a munkavállaló az e-mailjeit nézegeti, sms-ezeik, "nagyon fontos" telefonokat intéz, facebookozik, stb.. Ez naponta több, mint egy óra! Havonta átlag 21 óra, azaz közel 3 (!!!) munkanap. Nem azért fizet egy munkaadó, hogy 21 munkanapból 3-at a telefonját pötyögje a dolgozó.


Elhiszem, hogy te nem ilyen vagy, de a munkavállalók nagy része ilyen. A szabályok meg szabályok, nem lehet úgy alkalmazni, hogy a "Gizike" az rendes nő, ő nem telefonálgat, nála lehet mobil, míg a Józsi gyerek az sumák, nála nem lehet...


Ha van kisgyereked, akkor meg kell adni a munkahelyed telefonszámát az oviban, hogy vészhelyzet esetén oda csöröghetnek és kész. Nem olyan nagy dolog ez. Az óvónéninek gondolom mindegy, milyen számot hív....



Kérdező: Egy kamerát nagyon könnyű becsapni. Egy részről, mert kis üzletben nincs operátor, kutya nem fog végignézni napi 12 óra (!!!) felvételt, hogy csekkold, hogy lop-e a kasszás. Ahogy fent írtam a kassza tartalmát nagyon könnyű kiügyeskedni, hogy jó legyen. Gondolj csak bele a bűvészekbe, a szemed előtt csapnak be és nem látod. Akkor ezt egy pixeles fekete fehér kameráról 12 óra felvételen szerinted mennyire könnyű kiszúrni.


A te esetedben nem az alapelvvel van a gond, ezt mindenhol alkalmazzák kb. és nincs is vele gond. A megvalósítással van a baj, hogy a főnököd veszi el tőled az értékeid, amihez NINCS JOGA. Egy zárt szekrény lett volna a megoldás. A fűtésre meg az, hogy fűtsön normálisan, mert 17 fokban nem lehet dolgozni.

2014. febr. 16. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

Nekem ilyen dolgok eszembe se jutottak, én dolgozni mentem oda, nem lopni.

Azt tudom, pl a metro-ban fel kell vezetni egy papírra a pénztárcában lévő pénzt műszakkezdés előtt és utána el kell zárni, ráadásul bevasalnak minden ft-nyi hiányt, akkor is be kell fizetni, ha az adott hónapban összejött annyi plusz. A kasszás nem látja a napi forgalmat, csak a kasszafelügyelők tudják kinyomtatni, számolás után be kell mondani és mondják hogy oké vagy számold újra, ha újra annyi, akkor ők írják fel, hogy plusz vagy mínusz, esetleg pontosan annyi, mint a forgalom volt.


Mivel a használt rongyosnál normát kellett teljesíteni, így tök felesleges volt elzárni a telefont, mert akkor meg azért repül az ember, ha sokat használja és nem teljesíti a normát, amúgy sem az a munkakör, ami nagy fegyelmet igényelne, számomra nem volt benne logika. A pénzt megértem, hogy érdemes volt elzárni, mert elég balkáni állapotok uralkodtak az öltözőben, rengetegen dolgoztak ott, alkalmiban is mindig mások.

2014. febr. 16. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

#8: Nyilván munkahelye válogatja, engem speciel azért fizettek, hogy elvégezzem a munkát. Délelőtt eleve csak neteztem, mert nem vagyok reggeli típus, úgyse volt agyam. Késtem is másfél órákat. Sokat teáztam, egy időben rengeteget csocsóztunk, egyszer munkaidőben pirosra festettük a falat :D És? A munkámra elég vol pár óra, ha pedig beütött egy kegyetlen határidő, túlóráztam, mellesleg este 5 után haladtam a legtöbbet, amikor mindenki más lelépett és tudtam koncentrálni. Telefonálni nem telefonáltam, egy kolléganőm viszont napi órákat. De az elég szerteágazó munkáját is elvégezte, úgyhogy senkit sem zavart.

Van, akinek olyan munkája van, hogy olykor 10 órán keresztül nem történik semmi... Én, mint programozó, még tudtam fejleszteni magam vagy írni egy új játékot az oldalhoz, de aki csak felügyel rendszereket s megoldja, ha valami van, telefonál, jelentést ír róla, az nem tud mit tenni, ha nincs munka. Úgyhogy én nem tudom akkora problémának tekinteni, ha valaki nem összpontosított munkával tölti a 4-8-12 óráját. Azt amúgysem lehet megtenni, az embernek vannak ilyen-olyan szükségletei. De a legtöbbek fizetéséért egypár óra lelkiismeretes munka is bőven elég.

2014. febr. 16. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!