Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Egy dolgozóm 31-én írásban...

Kovács Kelemen kérdése:

Egy dolgozóm 31-én írásban bejelentette, hogy 1-jétől kéri a munkaviszonya megszüntetését. Indoklásként azt írta: egyéb indok. Jogszerű volt a lépése? Mit tehetek? ( ma már nem is jött dolgozni, nem is kereste velem a kapcsolatot)

Figyelt kérdés
2014. jan. 1. 20:47
 1/7 anonim ***** válasza:
57%
Legközelebb rögzíts felmondási időt a szerződésben!
2014. jan. 1. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
A munkaszerződésben az áll, hogy a munkaviszony megszűnésére a MT. 86-86/e §-a, a felmondási iő számítására a Mt.92§-a vonatkozik.
2014. jan. 1. 21:04
 3/7 A kérdező kommentje:
Én úgy tudom, a rendkívüli felmondás csak akkor szabályos, ha alaposan indokokkal alá tudja támasztani, hogy másnaptól miért nem jön dolgozni.
2014. jan. 1. 21:06
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha már nem volt próbaidős, akkor az azonnali felmondáshoz alapos és helytálló indok kell (nem ilyen, hogy egyéb indok, más munkahelyet találtam, elköltöztem) Megalapozott indok nélkül csak rendes felmondással mondhat fel. Ebben az esetben viszont 30 nap felmondási ideje van, amit le kell dogoznia. Ha ezt nem teszi meg, akkor kártérítési kötelezettsége van feléd.


"Azonnali felmondással szeretnék élni, mert találtam egy új munkahelyet, ahol a hónap végével kezdhetnék, de a munkaszerződésemben 30 napos felmondási idő szerepel. Van erre mód? A munkaadóm kérhet-e anyagi kártérítést, ha nem tud azonnal másik embert a helyemre állítani?

- Közös megegyezéssel a legcélszerűbb távoznia, az azonnali felmondásnak ugyanis nagyon szűk körben van helye a törvény szerint. Például akkor indokolt, ha a munkajogviszonnyal kapcsolatos kötelezettségét a munkáltató nem teljesítette, mondjuk hónapok óta nem fizeti ki a bért. Ha ilyen típusú feltétel nem áll fenn, akkor azonnali hatályú felmondásnak helye nincs. Tehát közös megoldást kell keresni. A kötelező felmondási idő le nem töltése miatt anyagi kártérítésre kötelezhető a dolgozó, hiszen jogellenesen szünteti meg a munkaviszonyát, ha például a felmondási idő alatt nem megy be dolgozni. Egyrészt a felmondási időre járó átlagkeresetét meg kell fizetnie a munkáltatójának, és ha ezen túl is kárt okoz a dolgozó hiánya, mondjuk pótolhatatlan munkaerő és ügyfelek vesznek el miatta, akkor ezt a kárt vagy ennek a bizonyítható részét is megtéríttethetik vele"

[link]


Ez ugyan régebbi eset, de ajánlom figyelmedbe:

[link]


Írásban közöld vele, (vagy aláíratod vele, hogy átvette a levelet, vagy ajánlott levélben e-értesítéssel elküldöd neki) hogy nem tekintesz el a felmondási időtől, és a le nem dolgozott napjai miatt kártérítésként a decemberi munkabéréből a le nem dolgozott napokkal arányos átlagkeresetét kártérítésként visszatartod, valamint az ebből kifolyólag adódó károd megtérítésére is igényt tartasz.

2014. jan. 1. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
86%

Tudom, hogy kellemetlen, de szerintem meg nem érdemes ezt forszírozni.

Szerinted, ha bejön dolgozni, rendesen fogja végezni a munkáját?! Nem tudom milyen munkakör, be mindenhol lehet anyagi kárt okozni, az üzlet hírnevét rontani. Felesleges emiatt erőlködni. Bár, ha bosszút akarsz állni, beperelheted, de azt ne akard már, hogy nálad dolgozzon.

2014. jan. 1. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszönöm a választ, valóban - főleg a 2. válaszadó - sokat segített. Egyáltalán nem akarom visszavenni a történtek után, csak mivel a decemberi bérkifizetés éppen esedékes, szeretném, ha pénztárcáján is érezné, hogy ilyen etikátlanul nem szokás, és nem jogszerű viselkedni. (8 éve dolgozott a cégnél rendes 8 órás bejelentett munkaviszonnyal, fizetett szabadsággal, ünneppel, és évvégi jutalommal)
2014. jan. 1. 23:28
 7/7 anonim ***** válasza:
Amit eddig ledolgozott, azt ki kell fizetni, csak az azonnali felmondás miatt kártérítésre kötelezhető. Nem hiszem, hogy lehetséges, hogy csak úgy levonod a béréből.
2014. jan. 3. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!