Munkahelyi terror? Mit tehetek?
Munkahelyemen három műszakos munkarendben dolgozunk, heti 48 órát. Már természetes, hogy minden héten elrendelőt írunk alá. Vannak bizonyos szabályok is. Például, ha valaki nem írja alá, szabálysértést követ el, és fegyelmit kap. Hála az égnek azért még vannak olyan főnökök, akikkel még meg lehet beszélni, ha valakinek dolga van. Az én gondom nem is ez, egész más.
A munka törvénykönyve szerint heti 40 óra kötelező munkavégzés lehet, és ezen felül elrendelhető 8 óra rendkívüli munkavégzés. Ez 48 óra, nálunk hétfőtől szombatig, hat nap. A munkahelyünkön azonban mostanában gyakran alkalmazzák, hogy még plusz nyolc órát, is berendelik az embereket. Természetesen sokan nem írják alá, ilyenkor e főnökök elkezdenek, fenyegetőzni, zsarolni, hogy aki nem írja alá fegyelmi. Azt tudni kell, hogy két fegyelmi után elbocsájtás jár.
Kérdésem a következő: Ha nekem abból kifolyólag származik károm (tehát fegyelmit kapok, kirúgnak), hogy a kötelező túlórán felül elrendelt túlórát nem vállalom el, számíthatok-e jogorvoslatra, amennyiben mondjuk munkaügyi bírósághoz fordulok.
Sajnos a fenyegetés és zsarolás elég sok munkahelyen működik, ezért szeretnék végre tisztában lenni azzal, mitől véd meg még a törvény, ha van még egyáltalán.
Szóval: nagyon úgy tűnik hogy számíthatsz jogorvoslatra.
De elés sok jó munkahely van. Ha később sem jelentetik meg akkor később bemásolom a teljes választ. Mivel volt olyan már hogy később mégis megjelentették amit korábban töröltek. Érdekesen működik ez a gyakorik...
Érdemes másik munkahelyet keresned, vagy ha munka mellett nem megy, akkor összespórolni annyi pénzt, hogy legalább 3 hónapig eltengődj belőle akkor is, ha nem lesz másik munkád. Ha megvan az egy év munkaviszonyod, akkor a munkaügyi központtól már kapsz valamennyi támogatást is.
Én se bírtam tovább a terrorizálást, és felmondtam, inkább megyek ki külföldre.
Amúgy meg érdemes a telefonodon bekapcsolni néha ilyenkor a hangrögzítőt. Nem tudom, hogy ez ilyen esetben felhasználható-e bizonyítéknak, mert nem vagyok jogász, de hasznos lehet. Jegyezz meg a céggel kapcsolatban minden szabálytalanságot, amit elkövetnek, aztán felmondás után küldj ki rájuk egy független auditot, illetve te is fenyegetőzhetsz perrel vagy ami még jobban "szeretnek" a cégek, a médiával. Megmondod nekik, hogy feljelented őket (persze csak amikor már beadtad a felmondást és még akkor is szemétkednek veled), és hogy biztos jól fognak majd mutatni a TV2 vagy RTL esti híradójában. Ilyet már csináltam én is, egyből visszább vettek magukból, és nem volt olyan nagy pofájuk utána ;D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!