Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Kinek kell kifizetni a kárt?

Kinek kell kifizetni a kárt?

Figyelt kérdés
1 éve dolgozom sofőrként egy vállalkozónál. Volt egy ráfutásos balesetem, amiből engem hoztak ki hibásnak (hiretlen fékezett a sor, én meg már a fékek állapota miatt nem tudtam megállni) A teherautóban (nem az enyém) keletkezett anyagi kárt kinek kell kifizetni? A főnököm velem akarja kifizettetni, és ha nem fizetek akkor nyilvánvalóan nem sokáig lesz munkahelyem...
2009. szept. 11. 07:20
 1/6 anonim ***** válasza:

Voltunk egy utólagos KRESZ/munkavédelmi oktatáson,és ott erről is volt szó.

Az oktató azt válaszolta hogy "törvényesen" csak akkor fizettetheti ki a dolgozóval a kárt ha az bizonyíthatóan szándékos károkozás volt,vagy ha ittas voltál.Így papíron nem fogja tőled levonni,és nem fog látszódni a levonás a béreden.Az hogy fizetéskor nem annyit kapsz ténylegesen a kezedbe az már más tészta.

Hozzátette az oktató,hogy 1 szállítási vállalkozónak kutya-kötelessége lenne beépítenie áraiba a megfelelő casco biztosítás díjait-árait a szállítási díjakba.Éppen azért mert mert ez egy ilyen munkakör,és bármikor lehet kisebb koccanás,baleset,ha állandóan úton vagy.

A fék hibájára jobb ha nem is hivatkozol,mert nem lett volna szabad elindulnod se, egy embert is elüthettél volna és a végén még a rendőrség is megbüntethet.

Szomorú...de a gyakorlat az,hogy a munkáltatód simán kirúg,ha nem fizeted ki, és megtalálja a módját hogy "likvidáljon".

Én azt mondom : egyezkedj/alkudozz vele,és kérd azt,hogy részletekben fizethesd,ha kell a munkahely.

2009. szept. 11. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
pfu akkor asszem nem nagyon van más választásom... a fékek alapvetően jók voltak, de nem tökéletesek... két hete szoltam neki, hogy az elsők cserére érettek... persze nem lett kicserélve... ha kicserélte volna akkor meg tudok állni...
2009. szept. 11. 09:05
 3/6 anonim ***** válasza:
Ez a gond hogy a sofőrt veszik elő ilyenkor is a jármű műszaki állapotáért, tehát hivatalosan tiéd a felelősség. De látod ez van, mert most hivatalos úton ez úgy működne, ami lehetetlen, hogy megmondod a főnöknek, nem jó a fék, addig mig nincs megcsinálva nem indulsz el vele, de ez lehetetlen, egyszer csinálna ilyet egy sofőr, megmondaná hogy holnap ne gyere dolgozni, na ez a szomorú! De biztosítónak fizetni kéne, kötelező alapján, azért van kötelező felelősség biztosítás!
2009. szept. 11. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
a teherautón kivüli károkat kifizeti a biztosító, de a teherautót nekem kell.. nem tudnék tenni vmi lépéseket ellene, mármint a főnököm ellen nem mind1 hogy két hónapig egy vasat sem fogok keresni...
2009. szept. 11. 12:03
 5/6 anonim ***** válasza:

az első válaszolóval értek egyet, kivéve az utolsó 2 mondatával.


csak akkor követelheti tőled a munkáltató a kárt, ha súlyos gondatlanságból történt a baleset. (pl. ittas vezetés)


az ilyen jellegű károk a munkából adódó kockázatokkal járnak. egyrészt megvan a lehetősége, hogy cascót kössön a teherautóra (lehet, hogy van is neki és csak leakar téged nyúlni). ha ezt nem csinálja, akkor az a saját kockázata. ha ő saját maga vezette volna a teherautót, akkor is előfordulhatott volna egy ilyen baleset.


nem te vagy a vállalkozó, tehát neked semmilyen befolyásod nincs a cascó-kötésére. azt nem róhatja fel neked.


továbbá nyilván nem akkora a fizetésed, hogy arányba lenne a kár kifizetése a te fizuddal.


egy egyszerű hasonlítás:


ha vendéglátóiparban dolgoznál és véletlenül összetörsz egy poharat, akkor sem fizettetheti ki veled.


mit csinálna a munkaadód, ha adott esetben totálkárosra töröd az autót? kifizettet veled egy új autót?


én nem is egyezkednék vele. ne parázz, hogy kirúg, mert ha emiatt kirúg, akkor a munkaügyi bíróságon sincs esélye.


azt is megkérdezheted, hogy fairnek találja-e hogy vállalkozás költségeinek egy részét rád akarja hárítani (az ilyen baleset a vállalkozás kockázatai közé tartozik) a nyereséget viszont nem.


ha követeli továbbra is rajtad a kárt, akkor szépen udvariasan kérd meg, hogy beszélje át az ügyet a jogászával. ha még mindig követeli rajtad, akkor javasold neki, hogy döntsön az ügyről egy független harmadik személy (bíróság).


az a gond MO-on, hogy sokan félnek indokolatlanul a munkaadótól. ha nem vagy sáros, akkor nincs mitől félned.

2009. szept. 11. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
köszönöm a segítséget.
2009. szept. 11. 19:50

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!