Milyenek az esélyek egy "sztár diplomával" arra, hogy magas jövedelmünk legyen?
Csak a szokásos sztori, amikor megkérdezek egy első éves egyetemistát, hogy miért épp azt a szakot választotta, amire jelentkezett és a válasz az, hogy "A nagybátyámnak is ilyen végzettsége van és ő 100 ezer millió csilliárdot keres havonta".
Jellemzően gazdasági, jogi, informatikai, esetleg műszaki pályára készülő ismerőseimtől hallom ezt.
Szerintem egy kicsit le van egyszerűsítve ez a képlet.
Megkapja a diplomáját és másnaptól már dől is a della.
Én olyan buktatókra gondolok mint, hogy az illető nem tudja elvégezni az egyetemet valami oknál fogva. Elvégre egy egyetem 3-6 év is lehet ami már önmagában is rohadt hosszú idő és utána még néha van szakmai gyakorlat is (pl.: orvosoknál, jogászoknál). Mi van ha nem leszel ott a legjobbak között a szakmádban? Mi van ha nincs fizetőképes kereslet a diplomádra? Meg aztán ezekből az ilyen-olyan rokonom is ezt csinálja felvetésekből azért kiérződik, hogy az illető ismerőse már lehet, hogy évtizedek óta azt csinálja amit és már egy magasabb pozícióban van vagy ki tudott magának harcolni egy jobb munkabért. Egy tejfölös szájú a szakmában nem biztos, hogy egy hamar kap majd akkor a fizetést, mint akihez hasonlítja magát. És persze az is lehet, hogy az illető betársult a szülei üzletébe és ezáltal egy komplett céget és ügyfélkört örökölt még a diploma mellé.
És persze ott van még az a faktor, hogy lehet hogy azt a huszonévest akit benyomtak egy adott képzésre később rájön, hogy őt nem is érdekli ez az egész. Nem szereti azt csinálni amit a szülei annak idején erőltettek nála és az egész egyetemi hercehurca mehet a kukába.
Biztos vagyok benne, hogy lesz olyan az ismerőseim között aki meg fogja élni azt, hogy a szakmájának köszönhetően sokkal sikeresebb lesz, mint mondjuk én aki sosem akart egyetemre menni de vajon hány százalék esélyük van arra, hogy ez az álom valóra váljon?
És akkor most ugyanezt a kérdést olvasd végig ugyanúgy, hogy sztár szakmákról beszélsz, és orvos, informatikus és közgazdász helyett burkolóról, ácsról és villanyszerelőről.
Ez mindenre igaz, nem csak a diplomákra. Ma már nincsenek az életben garanciák. Nincs olyan, hogy szereztem egy XY papírt, és innentől hátradőlhetek, mert mindig lesz igény a munkámra és azt mindig busásan meg is fizetik.
Ha érdekel, amit tanulsz, szívesen foglalkozol vele, van benned kitartás és alázat, akkor piszkosul pechesnek kell lenned ahhoz, hogy legalább egy átlagosnak mondható életszínvonalat te tudj fenntartani magadnak - nyilván persze, ha nem az állam vagy az önkormányzat a munkáltatód.
Az, hogy rózsadombi kecód és 50 milliós luxuskocsid lesz-e, már sokkal többmindenen múlik. Jelzem, akik ilyen életszínvonalon élnek, a legritkább esetben alkalmazottként teremtették meg az alapot ehhez. Vállalkozó pedig bármilyen területen lehetsz, ahhoz sokszor papír sem kell. A gond csak az, hogy -érthető okokból- a sikersztorikat szokás bezzegpéldaként felhozni, ami igencsak torzítja a képet.
'Csak a szokásos sztori, amikor megkérdezek egy első éves egyetemistát, hogy miért épp azt a szakot választotta, amire jelentkezett és a válasz az, hogy "A nagybátyámnak is ilyen végzettsége van és ő 100 ezer millió csilliárdot keres havonta".'
Őszintén: ez hányszor történt meg így? De tényleg őszintén.
Ez a "tejfölös szájú" meg hasonló jeélző annyira undorító, hogy utólag talán Te is cikinek érzed.
Nem értem, ezt miért nem ezzel a tengernyi sok ismerőssel beszéled ezt meg, talán kiderülne, hogy marhára nem olyan fekete-fehér, mint ahogyan Te gondolod, hogy talán érzelmileg is kötődik a szakmához, hogy egy rokonról van szó, illetve tisztában van azzal, hogy nem kezdő az ismerőse sem, de kiindulópontnak jó.
Most öszintén: Te mit várnál, egy 18 éves honnan a büdös francból tudja, merre tovább? Én is egy baromságnak tartom, hogy "megyek a BME-re, mert az a BME", de még mindig jobb, mint ha csak azért megy egy szakra, mert szerette a tantárgyat, vagy még ennyire sincs életcélja. Legalább kipróbálja magát.
És ha bukik az A-terv? Neked abból mi bajod származik, hogy levezeted minden lehetőséget?
"És ha bukik az A-terv?"
Milliókba kerülhet ilyen téren egy-egy rossz döntés de az is lehet, hogy tízmilliókba. Ekkora anyagi kárt már csak sok éves munka árán lehet helyre hozni.
"Milliókba kerülhet ilyen téren egy-egy rossz döntés de az is lehet, hogy tízmilliókba. Ekkora anyagi kárt már csak sok éves munka árán lehet helyre hozni."
Jaj, ne erőltesd már ezeket a végleteket.
De ha lenne is realitása az egésznek: neked ez miért probléma?
#3 ha így is van, akkor megfizette a tanulópénzt az illető, ennyi. Ez abszolút benne van a pakliban mindenkinél aki elmegy egyetemre tanulni egy adott szakra. De az élet sok más területére is igaz ez.
Amíg pedig ott volt az otthagyott szakon, szerezhetett egy rakat pozitív élményt is, tehát tök értelmetlen amit mondasz. Egy ilyen félresikerült A tervből is nagyon sokat profitálhat az illető.
Végletesen gondolkodsz, magadat győzködöd a hülyeségedről, gondolom személyes érintettség miatt. Mindenki úgy éli a saját életetét ahogy neki tetszik, amíg másnak nem árt vele. Téged tényleg miért zavar ennyire?:)
Sztár diplomák pedig nem léteznek. A világ nem így működik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!