Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Mit tehet a munkáltató, ha...

Mit tehet a munkáltató, ha nem fogadom el az ajánlott fizetésemelést, de nem is mondok fel?

Figyelt kérdés

Tehát, ha ajánlanak pl 5% bruttó emelést, és én azt mondom gyerekek ez kevés várom a jobb ajánlatot.

De közben nem mondok fel, a munkáltató pedig nem tud jobb ajánlatot adni.

A munkavégzést megtagadhatom ebben az esetben? lévén nem jutottunk egyességre a bérem kapcsán.


Viszont ha megtagadom, Ő rendkívülivel elküldhet, mert nem végzem a munkám?


egyszerű példa: jól érzed magad a munkahelyeden, de egyszerűen kevés amit keresel, a munkáltató amit ajánl nem fogadod el, de nem is akarsz távonzni a cégtől, nem is fenyegetőzől ezzel.



nov. 15. 10:40
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Viszont ha megtagadom, Ő rendkívülivel elküldhet, mert nem végzem a munkám?


Itt a válasz.

nov. 15. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
Ha nem fogadod el az ajánlatot, akkor nem jön létre a szerződésmódosítás, azaz vagy dolgozol tovább az eddigi fizudért, vagy felmondasz, és átmész oda, ahol többet fizetnek. (Bizonyára van ilyen hely, erre alapozod, hogy kevés az 5%, nemde?)
nov. 15. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
Ha nem fogadod el az ajánlatot, akkor marad a régi szerződés, ha megtagadod a munkát akkor meg azonnal elküldhetnek.
nov. 15. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 Justinianus ***** válasza:
100%

"jól érzed magad a munkahelyeden, de egyszerűen kevés amit keresel"

Hát vannak jó pár millióan így ezzel...

nov. 15. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
72%

Ha nem tervezel elmenni akkor miért nem fogadod el?

Én is voltam hasonló helyzetben. De én miután közöltem, hogy ez kevés lesz ezért felmondok, mindjárt elkezdtek alkudozni.

nov. 15. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
82%

"Ha nem tervezel elmenni akkor miért nem fogadod el?"


A béremelést nem kell elfogadnod. A munkáltató csökkenteni nem csökkentheti azt, emelni bármikor, az írásos "beleegyezésed" nélkül is.


Viszont ha nincs törvényes okod arra, hogy megtagadd a munkavégzést (élet és balesetbiztonság, vagy törvénytelenség esetén), akkor a munkáltatónak joga van a munkaviszonyodat azonnali hatállyal felmondani, ha egyébként nem tudod magad megfelelően kimenteni a mulasztás alól.

nov. 15. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 Justinianus ***** válasza:
81%
Ha nem emel semmit, azt is el kell fogadnod. Ugyanis nem köteles emelni, csak a minimálbért kell figyelembe vennie.
nov. 16. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Nem.

Igen!


Valószínű tojik a véleményedre és az emelt pénzt kapod!

nov. 16. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
Jelenleg te most azt a maximális összeget keresed meg, amennyit a munkád ér a cég számára!
nov. 16. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

"Mit tehet a munkáltató, ha nem fogadom el az ajánlott fizetésemelést, de nem is mondok fel?"


Vagy úgy dönt, hogy a beleegyezésed nélkül is többet fizet ezentúl, vagy elfogadja a döntésed és dolgozhatsz tovább annyiért, mint eddig, ő meg nyugodtan hivatkozhat rá, hogy te nem kérted az emelést, hiába kínálta.


Kérdező szerintem rosszul közelíted meg a helyzetet. Alapvetően addig vagy tárgyalási helyzetben, amíg nem dolgozol a cégnél. Csak ekkor áll fenn az általad vázolt tárgyalási metódus, hogy ha nem fizet annyit, amennyit kérsz, akkor nem dolgozol.


Onnantól, hogy beléptél a céghez és van köztetek egy munkaszerződés, ami többek közt a fizetésedet is rögzíti, onnantól neked annyi a fizetésed és köteles vagy bejárni dolgozni.


Ha nem fogadod el, hogy ebben a szerződésben módosuljon a fizetésed, akkor a szerződésed és a fizetésed is változatlan marad, tehát annyiért vagy köteles tovább dolgozni, amennyiben korábban megállapodtatok. Hiszen te nem fogadtad el, hogy ez az összeg nőjön.


(Abban az esetben talán lehet értelme ilyesminek, hogy nem fogadod el a szerződés módosítást, ha egyéb feltételek, pl. munkaviszony jellege, időkeret, vagy egyéb számodra fontos tényezők is változnának a fizetésen kívül.)


"ha ajánlanak pl 5% bruttó emelést, és én azt mondom gyerekek ez kevés várom a jobb ajánlatot."


Ők meg azt mondják, hogy várhatod.


"De közben nem mondok fel"


Pont ezért nem vagy tárgyalási helyzetben. Ha nem mondasz fel, akkor a munkaviszonyod tovább él a régebbi, kevés fizetéssel. A munkáltatónak ez így tökéletesen megfelel, hiszen olcsóbban megússza.


Amíg nem vállalod be, hogy ha nem emelnek az általuk ajánlottnál többet, addig nem fogsz felmondani, addig a munkáltatónak nincs kára belőle, hogy nem tudtok megegyezni.

Sőt, még jobban is jár vele, hiszen neked még azt az emelést sem kell így kifizetniük, amit tudnának/akarnának adni.


Tárgyalási helyzetbe akkor kerülsz, amikor bejelented, hogy neked ez kevés ÉS nem vagy hajlandó ennyiért tovább dolgozni. Ha ők nem emelnek többet, akkor munkahelyet fogsz váltani.

Ezt lehet fenyegetésnek tekinteni és akár nem törődni is vele, főleg, ha már ismernek és tudják, hogy úgysem fogsz váltani. Vagy lehet akár nyomatékot is adni vele, hogy azonnal benyújtod a felmondásodat.


Általában a cégek életében fennakadást, plussz feladatokat és anyagi kiesést is jelenthet, hogyha valaki felmond és mást kell helyette felvenni. Sok esetben olcsóbb és egyszerűbb inkább neked többet fizetni, mint egy csomó időt és energiát beleölni, hogy más találjanak helyetted, aki aztán vagy bejön, vagy nem. Ha nem is tudnak mást találni, vagy ha igen, azt is csak drágábban, akkor pláne ráfizetnek a cserén. Viszont ezt nem minden cég méri fel és inkább egóból kezelik a helyzetet.


Sajnos a legtöbb cég (Magyarországon különösen) hajlamos az utolsó szalmaszálig beleállni, hogy nem adnak több/semmi emelést, amíg ki nem kényszeríted azzal, hogy felmondasz. Sőt vannak cégek, akik annyira beleállnak, hogy egyáltalán nem hajlandók tárgyalni, mert félnek, hogy a többi alkalmazottnak is ötleteket ad és ők is emelést kérnek. Így inkább mást vesznek fel, minthogy bárki azt a tanulságot vonja le, hogy el lehet érni nagyobb emelést.


Aztán jön a következő kérdés, hogy vajon találnak-e helyetted mást olcsóbban/ennyiért vagy csak drágábban? Mennyire könnyen/nehezen és drágán találnak mást? Mekkora szervezési problémát és anyagi kárt okoz a kiesés, amit a távozásod és az új munkaerő megtalálása, felvétele, betanítása jelent.


Ugyanakkor nem biztos, hogy csak kára származhat a cégnek a távozásodból. Adja magát a kérdés, hogy mennyire okoz a cégnek problémát, ha nem találnak helyetted mást? Át tudják terhelni a munkádat a többi dolgozóra, akik akár még örülnek is neki, hogy egy kis emelésért többet kell dolgozniuk? Ugye az is lehet egy tényező, hogy ha te felmondasz, akkor a te fizetésed is felszabadul és el tudják osztani a többiek közt, akiknek így több emelés jut a te munkáddal megnövekedő feladatmennyiség mellé.


"A munkavégzést megtagadhatom ebben az esetben? lévén nem jutottunk egyességre a bérem kapcsán.


Viszont ha megtagadom, Ő rendkívülivel elküldhet, mert nem végzem a munkám?"


Nézz utána, hogy a sztrájkjoggal hogyan tudsz élni, mik a pontos formai és egyéb követelményei.


Persze egy sztrájk sokkal eredményesebb nyomásgyakorlási eszköz, ha nem egyedül próbálkozol vele fizetésemelést kikényszeríteni, hanem több kollégával együtt tudjátok csinálni.


Nézz utána továbbá a polgári engedetlenség fogalmának is. Az is egy lehetőség, hogy annak tudatában, hogy törvénytelen, amit csinálsz és lehetnek jogi következményei, mindezt vállalva te mégis beleállsz, hogy elérj vele valamit. Aztán van, hogy sikerül vele elérni, amit szeretnél, van hogy nem. A polgári engedetlenségnek viszont alapeleme, hogy tudatában vagy, hogy nem törvényes, amit csinálsz és annak lehetnek jogi következményei - pl. jelen esetben kirúgnak érte, rosszabb esetben akár fegyelmi, vagy per is lehet belőle.

nov. 16. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!